Meme büyümesi milyonlarca erkeğin sorunu

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Murat Boz’un Bodrum tatili sırasında çekilen fotoğrafları erkekte göğüs büyümesi (jinekomasti) problemini gündeme taşıdı.

Meme büyümesi sorunundan şikayetci olan yüzlerce erkek var… Ünlü şarkıcı Murat Boz’un Bodrum’da denize girerken çekilen ve hem magazin basınını hem de sosyal medyayı sallayan fotoğrafları önemli bir sorunu da gündeme taşıdı. Erkekte meme büyümesi yani orijinal adıyla jinekomasti.

Sosyal medyada Murat Boz’la ince ince dalga geçilse de meme büyümesi sorunu birçok erkeği yakından ilgilendiriyor. Erkekler çok fazla dile getirmiyorlar ancak jinekomasti ülkemizde önemli bir sorun.

 

/_np/5031/17645031.jpgEstetik cerrah Deniz Küçükkaya, yaz ayları geldiğinde psikolojisi bozulan, havuza ve denize girmeyen hatta beğendiği bir gömlek ya da tişörtü giyemeyen çok sayıda erkeğin olduğunu söylüyor.

 

BAŞ ZANLI: VÜCUT GELİŞTİRME İLAÇLARI

 

Bazı kronik hastalıklar ve ilaçları ile hormonal bozukluklar meme büyümesine neden olabiliyor ancak doktor Küçükkaya baş zanlının vücut geliştirme için kullanılan bazı ilaçlar olduğunun altını çiziyor. “Jinekomastiye neden olabilecek ve vücut geliştirmede kullanılan ilaçlardan uzak durmak gerekir. Beslenmeye dikkat ederek ve düzenli spor yaparak da bir nebze de olsa bu sorun engellenebilir.”

 

OPERASYONU ÇOK BASİT

 

Çok sayıda erkeğin sorunu olan ve hatta psikolojisini etkileyen bu sorundan tamamen kurtulmak ise çok kolay. Hastanede kalmayı gerektirmeyen hatta müdahaleden birkaç saat sonra eve dönebileceğiniz jinekomasti operasyonunda iki farklı yol var.

 

Doktor Deniz Küçükkaya bu iki farklı çözüm yolunu ise şu sözlerle anlatıyor: “Jinekomasti çoğunlukla liposuction yöntemiyle (yağ alma) halledilir. En fazla yarım saat süren operasyon hastanede kalmayı gerektirmez ve aynı gün operasyondan birkaç saat sonra eve gidilebilir; ertesi gün normal iş yaşantısına dönülebilir. Ayrıca eskiye dönüş olmaz, yani operasyon sonuçları kalıcıdır.

 

Eğer meme dokusunun kendisinde belirgin olarak büyüme var ise liposuction tek başına yeterli olmayabilir. O zaman meme dokusunun cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Meme başının çevresindeki siyahlıktan girilerek operasyon gerçekleştirilir. Bu işlem sadece operasyonu süresini biraz daha uzatır diğer iyileşme süreçleri hemen hemen aynı zamanlarda gerçekleşir.”

 

Kaynak:hürriyet.com

 

 

 

 

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.