Melisa Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Türkiye genelinde ciddi anlamda fark yaratan melisa çayı ile birlikte faydaları, zararları ve üzerine tüm bilgileri sunacağız. Organik (bitkisel) çaylar, hayatımız için en önemli bileşenlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Her geçen gün uzmanlar, günlük olarak bitkisel çayların tüketilmesi konusunda da somut adımlar atıyor.

Melisa çayı, insanlar için her anlamda önem arz eden ve fark yaratan seçeneklerden birisidir. Bu çay türü ile alakalı olarak bilmediğiniz birçok seçenek söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Geneli incelediğimiz zaman özellikle ülke genelinde ciddi anlamda yenilikler söz konusu oluyor. Şimdi bu çay modeli ile alakalı olarak beklentilerinize tam olarak karşılık vereceğiz.

Melisa Çayı
Melisa Çayı

Melisa Çayı Nedir?

Melisa çayı, melisa bitkisinin köklerinden elde edilen bileşenlerin zaman içerisinde işlenerek hiçbir özelliğini kaybetmeden toz haline dönüştürülmüş şeklidir.

Bitkisel çaylar içerisinde günlük tüketimi en çok teşvik edilen meşrubat türlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Vücudun geneline olumlu şekilde etkileri gözlemlenen ve kısa zaman içerisinde adından söz ettiren bir bitkisel çay. Melisa çayının faydaları ve zararları ile alakalı olarak da analiz yapmak önemlidir. Dünya genelinde son derece sağlıklı ve doğal içecek türlerinden birisidir. Tabi ki daha kapsamlı seçenekler üzerinde de durmak önemli. Hemen konu üzerine eğileceğiz.

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bildiğimiz gibi tam anlamı ile bitkilerin efendisi tabiri ile tanınıyor. Bitkisel kürleri konusunda verdiği tarifler ile dikkatleri çekiyor. Aynı zamanda ise bitkisel çay seçenekleri konusunda da insanlara en iyi, en doğru önerileri sunuyor. Melisa çayının faydaları saymak ile bitmez. Ancak elimizden geldiğince kapsamlı bilgileri sizlere sunmak istiyoruz. Maddeler halinde inceleyecek olursak;

 • Uyku apnesi dediğimiz uykusuzluk sorunlarının giderilmesinde etken seçeneklerden birisidir.
 • Aşırı sinirlilik durumunun zaman içerisinde kontrol altına alınması açısından önemlidir.
 • Günlük yaşantınızda ki stres düzeyinin kontrol altına alınmasında etkendir.
 • Mide ve bağırsak problemlerinin önüne geçmeye yardımcıdır.
 • Sindirim sisteminde meydana gelmiş olan sorunların kontrol altına alınmasına yardımcı olur.
 • Gaz probleminin düzeltilmesinde en etkin seçeneklerden birisidir.
 • Ateşlenmiş insanlarda ateş düşürme etkisi yaratır.
 • Vücutta ki toksinlerin sürekli terleme yolu ile dışarı atılmasına yardımcı olur.
 • Antiviral ve antimikrobiyal bir içecek türüdür. Vücudunuzun mikroplar ile mücadelesinde son derece etkindir.
 • Bağışıklık sisteminizin kontrol altına alınmasında etkindir.
 • Ağrılı durumlarda ağrı kesici özelliği söz konusudur. Antioksidan görevi görür.
 • Açlık hissini minimum düzeye indirir. Vücutta ki yağların doğal olarak yakılmasına yardımcı olur.
 • Vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelebilecek spazm oluşumlarını engeller.
 • Alzheimer hastalığının ortaya çıkması yönünde önleyici etkisi olduğu söylenebilir.
 • Vücutta hormon dengesinin sağlanması açısından olmazsa olmazlardan birisidir.
 • Göz tansiyonu problemine karşı en etkin seçeneklerden birisidir.

Melisa Çayının Faydaları
Melisa Çayının Faydaları

Melisa Çayının Zararları Nelerdir?

Aslında kesin bir şekilde zarar kelimesini kullanmak yanlıştır. Zararları yoktur ancak kontrolsüz bir şekilde kullanıldığında olumsuz etkileri söz konusudur. Dolayısı ile bunu kontrollü olarak kullanmak ve aşırı kullanımındaki zararları tanımak önemlidir. Bu noktada maddeler halinde en doğru bilgileri sizlere sunmamız önemli. Hemen konu üzerine eğilmek istiyoruz.

 • Melisa çayı üzerinde alerjenik durumlar söz konusu olabilir. Cilt üzerinde meydana gelebilecek lezyonlara neden olabilir.
 • Kronik hastalıkları bulunan kişilerin doktor önerisi olmaksızın melisa çayı tüketmesi zararlıdır. Vücutta ki çeşitli bölgelerde lezyonlar daha büyük hale gelebilir. Karaciğer iltihabı, ülser gibi sorunlar kısa sürede kendisini gösterebilir.
 • Sürekli ilaç kullanan kişilerde olumsuz etkiler söz konusu olabilir. Melisa çayı ile ilaçların karışımından zehir meydana gelebilir. Bu neden dolayısı ile doktor önerisi olmaksızın kullanılmamalıdır.
 • Melisa çayı, kimi insanlarda baş ağrılarına neden olabilir ve sıkıntılı bir süreci beraberinde getirebilir.
 • Sürekli melisa çayı tüketen insanlarda ameliyat durumu ortaya çıkarsa kesinlikle kontrollü olarak kullanılmalıdır.
 • Tiroid sorunu yaşayanların doktor gözetiminde kullanılması şarttır.
 • Melisa çayı, çocukların kullanımı için uygun olmayan bir içecek türüdür. Dolayısı ile bilinçsiz bir şekilde kullanımının önüne geçilmelidir.

Melisa Çayı Tarifi
Melisa Çayı Tarifi

Melisa Çayı Tarifi

Melisa çayının doğal yollar ile yapılabilmesi çok çok önemlidir. Dilerseniz bu çayı hazır olarak alabilir ve tüketebilirsiniz. Dilerseniz ise doğrudan tarifi kullanarak ihtiyacımız olan doğal melisa çayını ortaya çıkarabiliriz. Tarif üzerinde bilgiler sunalım istiyoruz.

 • 1 bardak suyu cezve içerisine koyarak iyice kaynatın.
 • Kaynatılan suyu ocaktan alın ve içerisine 1 tatlı kaşığı taze melisa otu ekleyin.
 • 3 – 5 dakikalık zaman dilimi içerisinde demlenmeye bırakın.
 • Sonrasında sıcak bir şekilde melisa çayını tüketme yoluna gidin.

Dilerseniz Lipton, Doğadan gibi markaların melisa çayları mevcuttur. Bunlar günlük kullanım için uygundur. Ancak maksimum fayda sağlamak istiyorsanız doğal melisa tozlarını kullanmanız son derece önemlidir. Doktor gözetiminde kullanılması da ayrıca dikkat gerektiren konulardan birisidir.

Melisa çayını günlük olarak bir fincan kadar tüketmeniz normal hale gelebilir. Melisa çayı ile alakalı olarak tüm merak ettiklerinizi sizlere sunmak için elimizden geleni yaptık. Yorum alanlarımızdan tüm merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz.

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...