Mehmet Öz’den ideal beslenme!

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Sağlığınız ve vücudunuz için en ideal beslenme programını bulmanıza Mehmet Öz yardım ediyor.

Sağlı yaşam için sağlıklı beslenme şart! Peki nedir bu sağlıklı beslenme diyorsanız, Mehmet Öz’ün beslenme programına göz atın.

Sağlıklı beslenme kişiden kişiye değişir. Kimine iyi gelen beslenme şekli, bir başkasında uyuşukluk yaratabilir.

Kendinize uygun beslenme programını seçerek sağlıklı beslenme programına başlıyabilirsiniz!

Öğün stratejisi: Üç ana öğün, artı acıkmamanız için sağlıklı atıştırmalıklar. Yatmadan önce üç saat bir şey yemek yok. Tatlılara gelince; iki günde bir yemeye çalışın.

Yemeniz ve yememeniz gereken yiyecekler: Yiyebilirsiniz: tam tahıllı karbonhidratlar; lif; sağlıklı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar içeren kuruyemişler; yağsız et (öncelikli olarak; kümes hayvanları ) ve balık gibi protein kaynakları. Yememelisiniz: ilave şekerler, basit karbonhidratlar, yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi ürünlerde bulunan fruktoz, trans yağlar, tam tahıllı olmayan un, zenginleştirilmiş veya ağartılmış un.

Ani açlık krizi için yiyecekler: elma, badem, ceviz, edamame (soya fasulyesi), şekersiz sakız, su, doğranmış sebzeler, az yağlı yoğurt ve çiftlik peyniri. Yer değiştirebilecek yiyecekler: Her türlü tarif veya öğünde kendi damak tadınıza uyacak şekilde her türlü sebze veya meyveyi birbiriyle değiştirebilirsiniz.

Takviyeler: Her gün, bir multivitamin alın. Besinler ve multivitamin yoluyla toplam 1200 miligram kalsiyum, 600 IU (uluslararası birim) D Vitamini, 400 miligram magnezyum, ve 300 miligram Pantotenik asit (vitamin B5) almanız gerekir. Ayrıca her gün, Omega-3 yağ asitleri için iki gramlık saf balık yağı ve yarım çay kaşığı tarçın tüketin. Haftada 10 yemek kaşığı pişmiş domates veya pişmiş domates sosu tüketmeye çalışın.

Ana öğünlerden sonra neden tatlı yememeliyiz? 

Ana yemeklerden sonra tatlı yemek insülini yükselterek göbeğinizde fazladan kalori birikmesine neden olur.

Sıcaklık, iştah ve metabolizmayı nasıl etkiler?

Metabolizmayla ilgili teorilerden biri de soğuk havanın iştahı artırdığı (kış aylarında daha çok yediğinizi ve spordan sonra, vücut hala sıcakken, açlık hissetmediğinizi hiç fark ettiniz mi?) Aksine, düşük vücut ısısına sahip kişiler daha düşük metabolizma hızına sahiptirler ve kilo almaya daha müsaittirler.

Aynı besinleri tüketmek neden herkese aynı hissettirmez? Çok bitkin veya enerjisiz hissetmemizin nedeni yanlış gıda seçimi yapmamızla ilgili bağırsaklarımızın bizimle iletişime geçmeye çalışıyor olması olabilir. Temel fizyoloji bakımından hepimiz aynı beyin yapılarına sahip olduğumuz gibi aynı zamanda hepimizin bağırsakları aynıdır. Ancak hepimizin beyni aynı bölümlere sahip olmasına rağmen aynı şekilde çalışmadığı gibi bağırsaklarımız da aynı şekilde çalışmaz. Bir yiyecek bir kişinin enerjik hissetmesine neden olurken başka bir kişinin uyuşuk hissetmesine neden olabilir.

En yaygın besin alerjisi hangisidir? 

İnsanların ortalama yüzde 2.5’u süt alerjisinden mustarip ve bu da süt alerjilerini en çok rastlanan besin alerjisi yapıyor. Süt ürünleri alerjisi genellikle atlatılırken yer fıstığı alerjisi geçmez (ve en çok öldürme potansiyeli olan alerjidir). Alerjilere daha çok erken yaşlarda rastlandığını söyleyebiliriz.

Potasyum nedir? Faydaları nelerdir?

Potasyum, hücresel fonksiyon için gerekli olan elektrik yüklü bir molekül; bir elektrolittir. Özellikle, sinir veya kasların kasılmasına yardımcı olmak için elektrik yükünü taşımada, tansiyonu düzenlemede, kalp ve böbreklerin düzgün çalışmasında önemli rol oynar. Araştırmalar, potasyum alımının artırılmasıyla damar yaşlanmasının azaltılabileceğini gösteriyor. Ayrıca, günde üç muz tüketmek gerçek yaşınızdan 6 yaş daha genç görünmenize yardımcı olabilir. Günlük önerilen doz 3000 miligramdır (dengeli beslenerek bu miktarın yarısını alabilirsiniz). Bir muz yaklaşık 450 miligram, avokado ise 1000 miligram potasyum içerir.

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...