Meditasyon nedir, ne işe yarar ve nasıl Yapılır ?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Meditasyon, kısaca bir kişinin iç huzur, sükunet, sessizlik, odaklanma ve farkındalığa ulaşmasını sağlayan deneyimlerin tümüdür.

Bir çok faydası olan meditasyonun etkilerini artık bilim dünyası da kabulleniyor. Odaklanma ve farkındalık için kendinize ayıracağınız kısa bir süre, fiziksel ve zihinsel açıdan sağlığınız için çok önemli.

Meditasyon sözcüğünün kökeni Latince’de yer alan “meditatio” sözcüğünden türetilmiş, kelime anlamı ile Batı dillerinden “derin düşünme” anlamına gelmektetedir. Sözlüklerde, “kişinin iç huzuru, sükunet, değişik şuur halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren, zihnini denetleme teknikleri ve deneyimlerine verilen ad” olarak tanımlanır.[Meditasyon]

Meditasyonu basitçe anlatmak gerekirse , belli kurallar ve teknikler çerçevesinde, sessiz bir ortamda oturarak kendimizi, nefesimizi dinlediğimiz bir uygulamadır.

Meditasyon için kullanılan tekniklere, ilk çıkmış olduğu, Budizm (Hindistan), Taoizm (Çin), Bön (Tibet), Zen (Japonya) ve İslamiyet’te (tefekkür) gibi inanç sistemlerine göre ve izledikleri yöntemlere göre değişik adlar verilmiştir. Ancak bu inanç sistemlerindeki anlamını göz ardı ederek sadece günlük hayatımızda bizim için ne işe yaradığını inceleyelim. Çünkü meditasyon,  beynimizi ve bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirerek, hastalıklara karşı koruyucu bir zihin egzersizi olarak bile, kendimize bir çok fayda sağlayabiliriz.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, meditasyonun pek çok ruhsal ve fiziksel hastalığa iyi geldiğini gösteriyor.

Odaklanma becerinizi ve farkındalığınızı arttırır

Frontiers in Human Neuroscience dergisinin meditasyon hakkında yaptığı ve yayınladığı bir araştırmada, daha önce hiç meditasyon yapmamış insanlara üçer saatlik hızlı bir meditasyon eğitimi verildi. Her gün 10 dakika meditasyon yapmaları istenen denekler 16 hafta boyunca takip edildi ve odaklanma yeteneklerinin geliştiği gözlendi.

Özellikle karmaşık ve kalabalık şehir hayatında beyinlerimiz  çok fazla yoruluyor ve zihnimizi dinlendirmek için günde 10 dakika meditasyon yapmak, her açıdan daha iyi odaklanmamızı sağlayabiliyor.

Meditasyon
Meditasyon

Kaygı, depresyon ve anksiyete bozukluklarıyla savaşır

2014 yılında Social Cognitive and Affective Neuroscience dergisi bu konuda yapılan bir araştırma yayınladı. 15 kişiden oluşan denek grubuna her gün 4 dakika gibi kısa sürelerle meditasyon yaptırıldı ve tüm deneklerin kaygı ve endişe seviyelerinde ciddi anlamda düşüş tespit edildi.

Meditasyon yapmak sakin kalmamıza ve daha pozitif bir insan olmamıza yardım ettiği gibi kalbi de rahatlatır, Her gün düzenli bir şekilde yapılan meditasyon ile depresyon ve anksiyete bozukluklarından kurtulmak dahi mümkündür.

meditasyon-1

Şehir stresi azalır, daha fazla neşe ile dolarsınız

Richmond Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, daha önce meditasyon yapmış kişiler, gösterilen rahatsız edici görüntülere bile daha az tepki gösteriyor. Araştırmanın sonucuna göre, beynin duyguları yöneten merkezlerin meditasyon sayesinde daha az olumsuz tepki verdiği;bu sayede de stresin önemli ölçüde azaltılabileceği görülmüştür.

Sabırla ve düzenli meditasyon yapmak günlük stres düzeyinizi azaltarak, daha sağlıklı ve neşeli olmanızı sağlar.

meditasyon-yapan-mutlu-kadin

Acıya karşı tepkinizi azaltır

Araştırmacılar, yıllarca meditasyon yapmış kişilerin acı üzerindeki tepkilerini incelemiş ve meditasyonu hiç yapmayan kişilere göre daha az acıyı deneyimledikleri anlaşılmıştır.Kişiler meditasyon sayesinde beden farkındalığı kazanarak acıya daha dayanıklı hale gelmişlerdir.

2011 yılnda yapılan Wake Forest Üniversitesinde konuyla ilgili yapılan araştırma sonucunda,acıya yüklenen anlamların ve tepkilerin,düzenli meditasyon yapma ile duyulan acının %50 azaltılabildiği kanıtlanmıştır.

 

Beyin aktiviteleriniz artar

Meditasyon,yaşayan beynin %40 ını oluşturan ve beynimizin entellektüel kısmını yönetmeye yardımcı gri hücre sayısını artırarak daha kuvvetli bir hafıza ve beyne sahip olmamızı sağlar.Psychiatry Research dergisinde 2011’de yayınlanan bir araştırmada daha önce hiç meditasyon pratiği olmayan kişilerin beyin tarama işlemine tabii tutulmuş; Sekiz haftalık bir meditasyon deneyiminden sonra beyin aktiviteleri tekrar taranan kişilerin gri madde sayısında önemli ölçüde artış gözlenmiştir.

Meditasyon Nasıl Yapılır

Alzheimer’a karşı kalkan görevi görür

Meditasyon,kişiyi bedensel ve zihinsel olarak aktif tutup aynı zamanda beyin yaşlanmasını yavaşlattığı ve odaklanmayı arttırarak Alzheimer hastalığına karşı da kalkan görevi görüyor.

Grip ve soğuk algınlığı gibi fiziksel hastalıklara karşı bile faydası var!

Belirli kişilerle yapılan deneylerde meditasyonu düzenli olarak yapan kişilerin tıpkı egzersiz yapmışcasına bağışıklık sitemlerinin daha güçlü olduğu ortaya konmuştur.Öyle ki Annals of Family Medicine’de 2012’de yapılan bir araştırma, meditasyonun bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini ortaya koymuştur.

 

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...