Medikal Estetik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Estetik kaygılar kişinin hem kedine olan güvenini hem de sosyal hayatını birinci dereceden etkileyen faktörlerdir. Özellikle yaşlanmak ve buna bağlı olarak yaşanan görünüm değişimi birçok kişinin hayatını olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bunun yanında güneş ışınları, günlük yaşamın getirdiği stres, sigara kullanımı gibi faktörler cildin genç görünümünü ve parlaklığını kaybetmesine sebep olur. Bazı durumlarda ise yüz morfolojisindeki küçük detaylar kişiyi çokça rahatsız edebilmektedir. Bu gibi durumlara karşı cerrahi yöntemler kullanılmaksızın yapılan uygulamalara genel olarak ”Medikal Estetik”  ismi verilir. Bu uygulamalar  non-invaziv ve minimal invaziv işlemler olarak adlandırılan, genel anestezi olmaksızın yapılan ve herhangi bir kesi ya da dikişin bulunmadığı uygulamalardır. Bunlar genelde cilt veya cilt altına yapılan enjeksiyonları gerektirirler. Bazı durumlarda ise bu uygulamalar cerrahi girişimlere ek yapılarak kişiyi istediği görünüme kavuşturabilir. Teknolojinin gelişmesi ve buna bağlı olarak gelişen tekniklerle bu uygulamalar da günden güne gelişmektedir.

Medikal Estetik Uygulamalar Nelerdir?

Medikal estetik uygulamalar sadece estetik gereksinimleri karşılamak için değil, aynı zamanda doğal ve sağlıklı görünümü korumak amacıyla da sağlık uygulamaları arasında yerlerini almıştır.  Bu uygulamalar içinde önemli bir yer tutan, hyaluronik asit içeren dermal dolgular ve enjeksiyon uygulamaları, kişiye küçük dokunuşlarla çok farklı bir görünüş kazandırabilir. Bu işlemler ciltteki çizgileri ve çökmeleri düzeltir, göz çevresindeki kırışıklıklarını yok eder ve göz altı morluklarının önüne geçer. Bunun yanında dudaklarınıza daha hacimli bir görünüm kazandırır, yüz kontürlerinizi ve çene görünümünüzü düzenlemekte kullanılır. Bunlar cilt lekelerinin ve izlerin de görünümünü azaltan, sizi olduğunuzdan daha genç ve canlı bir görünüme kavuşturan uygulamalardır. Medikal estetik uygulamalar sadece bunlarla sınırlı değildir. Mezoterapi, kavitasyon, kimyasal peeling,  lazer uygulamaları, saç ekimi, kaş dizaynları, ipek kirpik uygulamaları gibi sağlıklı ve genç görünüme yardımcı diğer uygulamalar da medikal estetik uygulamalar arasında yerini alır.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Medikal estetik oldukça kolay bir uygulama olmasına rağmen, işin ehli bir uzman tarafından doğru malzemelerle yapılmazsa son derece ağır sonuçlar doğurabilir. Bu uygulamalar ancak medikal estetik alanında eğitim almış uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Günümüzde merdiven altı olarak tabir edilen birçok işletmede kendisini uzman olarak tanıtan kimseler tarafından yapılan uygulamalar, hem kişilerin sağlığını ciddi ölçüde tehlikeye atmakta hem de daha iyi görünmeye çalışırken çok daha kötü görüntüler ortaya çıkarmaktadır. Yeterince steril olmayan ortamlarda ve içeriği bilinmeyen maddelerle yapılan işlemler kimi zaman ciddi enfeksiyonlar ve alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bir kimse, bu uygulamaları yaptırmaya karar vermişse, yaptıracağı işlem ne kadar basit olursa olsun, estetik merkezini ve uzmanını iyi seçmeli ve öncesinde bu konuda ciddi bir araştırma yapmalıdır.

Bunun yanında alanında yetkin bir uzmanla beraber neye ihtiyacınız olduğuna doğru karar vermek de son derece önemlidir. Uygulama ihtiyaçları kişilerin yaşlarına, ciltlerine ve yüz tipleri gibi etkenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Doğru işlemlerin belirlenmesi için mutlaka uzmanların önerilerini dikkate almak gerekir. İşlemler sonrasında genel olarak bir rahatsızlık duyulmasa da uzmanınızın talimatlarını harfiyen uygulamak çok daha rahat bir şekilde istediğiniz görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer siz de yılların yüzünüzde bıraktığı izlerden rahatsızsanız, yüzünüzde değiştirmek istediğiniz küçük detaylar varsa, daha dolgun ve hacimli dudaklara sahip olmak ya da göz çevresi ve kaş uygulamalarıyla daha genç bakışlara sahip olmak isterseniz Küçük Bir Dokunuş ile kendinize bir iyilik yapabilirsiniz.

More from the blog

Yazın burun estetiği yapılır mı?

Yazın burun estetiği yaptırmak istiyor fakat halk arasında yaygın olan dönemsel söylentiler yüzünden tereddüt ediyorsanız, yeterli bilgiye sahip olmak şüphelerinizi giderecektir. Burun Estetiği Nedir? Yüz hatlarını...

Samet Liçina bu sefer Kim’e benzedi

Ünlü sosyal medya fenomeni Samet Liçina, son dönemin popüler uygulaması olan kum saati vücut ve popo ameliyatı için Maya Centrium’da bıçak altına yattı.

Ameliyatsız-Dikişsiz Burun Estetiği İle Tanışmanın Tam Vakti: Burun Dolgusu

Burun dolgusu uygulamasının en güzel yanı ise, işlem yapıldıktan sonra kısa sürede sosyal hayata adapte olabililirsiniz.

Burun Estetiğinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Genel anlamda burun estetiği görsellik ve sağlık amaçlı yapılmaktadır. Yüzün genel yapısına uygun olması planlanan burun estetik ameliyatları uzmanlar tarafından değerlendirmeye alınıp yapılmaktadır. Burun estetiğinde dikkat etmeniz gerekenler...