Mavi Yakalıların Tercihi Oteller ve Tatil Köylerinden Yana!

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Gerçekleştirilen “Mavi Yakalı Çalışanların Yıllık İzin Araştırması”na göre, çalışanların konaklama için ilk tercihleri lüks otellerden yana oldu.

Eleman.net üyesi 11 bin 932 adayın katılımıyla gerçekleştirilen anket çalışmasına göre; ankete katılanların yüzde 51,57’si yıllık izinlerini tatil yaparak değerlendireceğini belirtti.

Tatilinizi nerede geçireceksiniz sorusuna verilen yanıtlar arasında ise yüzde 34,31 oranla oteller ilk sırada yer aldı. Mavi yakalıların konaklama tercihinde tatil köyleri yüzde 23,3’lük pay ile 2. sıraya sahipken, onu yüzde 15,33 lük oranla kamplar, yüzde 11,6 ile pansiyonlar, yüzde 10,3’lük oranla da apartlar takip ediyor. Dağılıma göre en az tercih edilen konaklama şeklinin ise yüzde 4 oranla devre mülkler olduğu görülüyor.

Eleman.net mavi yaka çalışanların yıllık izinlerini nasıl değerlendireceklerini araştırdı. Eleman.net tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, mavi yaka çalışanların yüzde 51.57 si yıllık izinde tatil yapacakken yüzde 21,33′ ü aile, akraba ziyareti yaparak, yüzde14,6′ sı evde dinlenerek, yüzde 9,8’i eğitim ve gelişim programlarına katılarak, yüzde12,5’i ek iş yaparak, yıllık iznini değerlendirmeyi tercih ediyor. Yılın büyük bölümünü beden gücüne dayalı çalışarak geçiren mavi yakalı çalışanlar için tatil sezonu daha konforlu tatil düşüncesini de beraberinde getiriyor. Yıl boyunca çalışmanın ardından sınırlı tatil süresinde kendilerine uygun, huzurlu ve her şey dahil tatil sistemlerini tercih ediyorlar.

elemannet_bulten_280720153
Mavi Yakalıların Tercihi Oteller ve Tatil Köylerinden Yana!

Mavi yakalılar konforlu tatil tercih ediyor

Konaklama tercihi olarak otellerin fiyat politikası sebebiyle mavi yakalı çalışanların tercihlerinde son sırada yer alacağı düşünülmekte. Oysa Türkiye’nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi Eleman.net’in gerçekleştirdiği “Mavi Yakalı Çalışanların Yıllık İzin Araştırması” mavi yaka çalışanların büyük çoğunluğunun lüks otel ve tatil köylerinde konaklamayı tercih ettiklerini ortaya koyuyor. Araştırma çalışmasının sonuçlarına göre yüzde 34,31’i konaklama olarak otel tercih ediyor.

elemannet_bulten_280720152
Mavi Yakalıların Tercihi Oteller ve Tatil Köylerinden Yana!

Yerli turistin tercihi yurt içinde tatil

Yıllık izne çıkacak olan çalışanlar ağırlıklı olarak yurt içinde, erken rezervasyon fırsatı ile ucuz tatil yapma imkanından yararlanıyor. Erken rezervasyon ile daha ucuz tatil yapma imkanının olması yerli turistin planlı ve programlı tatil alışkanlığı edinmesini  de sağlıyor. Bu yıl yerli turistin geçen yıllara göre erken rezervasyon imkanından 4- 5 ay önce yararlanmaya başladığı kaynaklardan edinilen bilgiler arasında. Her kesimin ekonomik gücü dahilin de tatil paketlerinin sunulması ve kredi kartına taksit imkanı gibi avantajlarında olması mavi yaka çalışanlarında planlı tatil yapma alışkanlığını edinmesini olumlu yönde etkiliyor.

Yıllık izin kullanmanın çalışan üzerinde olumlu etkilerinin olduğunun altını çizen Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Tatil sonucunda artan moral ve motivasyonun daha verimli çalışmaya yol açacağı düşünülmeli. Yılın büyük bölümünü kapalı ofislerde ve çalışma sahasında geçiren iş hayatının yorucu temposu içinde koşturup duran her bireyin zihinsel ve bedensel dinlenmeye ihtiyacı olduğu gözardı edilemez.Bireylerin dinlenip enerjik ve gerginliklerinden arınmış şekilde işine dönmesi verimliliği de arttıracaktır. Ayrıca bu yıl hem yabancı turist açısından kan kaybeden Turizm sektörü hem de yerli turistin de seçim ve ramazan ayı sebebiyle tatil planlarını temmuzun ikinci yarısına bırakması turizm pazarında ağustos ayında hareket sağlayacaktır.”

More from the blog

Kadıköy Anadolu Lisesi’nden Kanada’ya uzanan yol

Öğrencilerinin yurt dışında eğitim almalarına olanak sağlayan Kadıköy Anadolu Lisesi yeni bir anlaşmaya imza attı. Buna göre; öğrencilere yeni eğitim fırsatları sunulacak.

İngilizce Kurslarının Önemi

Günümüzde Dünyanın ortak dili olarak İngilizce kullanılıyor. Dünya ile iletişim halinde olmak isteyen herkes için zorunlu bir dil haline geldi.

İnteraktif Eğitimin Katkısı

Öğrenciler, öğretmenler ve velilere yönelik girişi bulunan okulistik birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar tüm öğrencilere destek oluyor.

Yurtdışı kariyer kursu ödüllü burs yarışması

Dünyaca ünlü moda ve tasarım okulu Istituto Marangoni, Firenze Yurtdışı Eğitim ve Kadıköy Belediyesi ile birlikte kariyer kursu ödüllü burs yarışması düzenliyor.