Markalar yeni alan adı uzantılarını kaçırıyor

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Uzun süredir beklenen ve 2014 yılının ilk çeyreği itibariyle genel kayda açılan yeni domain uzantıları geride bıraktığımız 3 ayda 348.400 adet kayıt rakamına ulaştı.

Kaydedici bilgileri Türkiye’yi işaret eden yeni domain uzantılarının sayısı ise an itibariyle 3.000’i geçmiş durumda. Bu rakamla ülkemiz yeni domain uzantılarına en çok rağbet gösteren 14. ülke konumunda. Tabi bu sayının içerisinde domain kimlik bilgilerini (whois) gizleyen binlerce kullanıcının yer almadığını da hatırlatalım. Dünya genelinde toplam 33.509 yeni alan adı uzantısının sahiplik bilgileri whois protection opsiyonu ile gizleniyor.

TMCH Programı ile marka haklarının korunması mümkün

Şimdiye kadar genel kayda açılan yeni domain uzantılarının tamamına yakını jenerik olarak sınıflanan ingilizce varyasyonlardan oluşuyor.  Türkiye’de domain sektörüne %42 pazar payına sahip isimtescil.net’in ifadesine göre bu uzantılar arasında Türkçede de yer etmiş Holdings ve Center gibi alan adları da var.

ICANN’nin new gTLD programı ile birlikte duyurduğu ve yaşanacak domain enflasyonunda tescilli markaların haklarını korumaya dönük TMCH programına şimdiye kadar dünya genelinde 26.802 marka başvurdu.

Markaların Sunrise ismi verilen ve öncelikli domain kayıt hakkına sahip oldukları öncelikli kayıt fazına katılabilmenin tek şartı olan TMCH için başvuruda bulunan ülke sayısı 91.  ABD’nin başı çektiği bu ülkeler arasında Türkiye maalesef son sıralarda.

TMCH markaları nasıl koruyor?

Ülkemizde yeterince bilinmeyen TMCH programı sayesinde markalar yeni domain uzantılarında öncelikli kayıt hakkına sahip oldukları gibi bu dönemde domain kaydı yapmasalar dahi, kendilerini temsil eden tüm alan adı aktivitelerinden anında haberdar olabiliyor. Ayrıca TMCH sahibi bir markayı temsil eden herhangi bir alan adının üçüncü şahıslar tarafından kaydedilmesi halinde TMCH sistemi özel bir bildirim ile kaydı gerçekleştiren şahıs ya da kurumları “bu alan adı bir markayı temsil ediyor” şeklinde uyarıp, olası kötüye kullanımların önüne geçebiliyor.

Markalar Tehdit Altında

Ülkemizde kendi akreditasyonu üzerinden yeni domain uzantılarının kaydını gerçekleştiren ve TMCH programının resmi ajansı olarak pek çok kurumsal şirkete bu süreçte çözüm ortağı olan isimtescil.net’in İş Geliştirme ve Dijital Pazarlama direktörü Melih ANDIÇ, “Markalar yeni domain uzantıları ile birlikte gelen itibar risklerinin farkında değil. 2012 senesinde XXX uzantısındaki kurumsal farkındalığı, içinde bulunduğumuz dönemde Türkiye’nin sayılı Holdingleri dahil çoğu markada maalesef göremiyoruz.  Zira bu yüzden kendilerini temsil eden onlarca alan adını üçüncü şahıslara kaptırmaya devam ediyorlar. Elimizdeki veriler özelliklecompany ve holdings uzantılarında bireysel kayıtlarının çoğunun tanınmış markalara ait olduğuna işaret ediyor. Bu durum orta vadede markalar için ucu açık bir uyuşmazlık sürecinin tetikleyicisi. Nitekim her domain uzantısı genel kayda açıldığı anda ‘ilk gelen alır’ kuralına göre işlem görüyor. Oysa markanıza ait bir TMCH kaydınızın varlığı bu sorunu çözebilir. Bu programa kaydolan markalar Sunrise (markalar için öncelikli kayıt) döneminde anlamlı bulmayarak kayıt yaptırmadıkları domain uzantılarında bile ilgili domainlerin üçüncü şahıslarca kaydedildiğini anlık olarak öğrenebiliyor. Ayrıca kaydeden tarafa da ‘bu domain bir markayı temsil ediyor’ bilgilendirmesi gönderilerek olumsuz aksiyonların önüne geçilip, olası bir riskte markaların elini güçlendirmesi sağlanıyor” yorumuyla sürecin taşıdığı riski özetliyor.

Henüz geç kalınmış değil

Şimdiye kadar 97 uzantının Sunrise sürecine girdiğini ve bunların 50’ye yakınının bu süreci tamamlayarak genel kayda açıldığını hatırlatan ANDIÇ, “2016 yılının başında tamamlanması beklenen süreç sonunda ICANN tarafından onaylanmış bini aşkın yeni uzantı, com / net / com.tr gibi hayatımızdaki yerini alacak. Özellikle 2015’in son çeyreğinde kayda açılması planlanan .istanbul uzantısı için şimdiden yoğun talep almaktayız.  Markalar hala TMCH programına kayıt yaptırarak olası uyuşmazlıkların önüne geçebilirler.”  sözleri ile markaları bu sürece katılmaya davet ediyor.

Türk domain sektöründe %42’lik Pazar payına sahip isimtescil.net’in  yıllık 199$ bedelle sunduğu TMCH programına online olarak başvurmak mümkün.   www.isimtescil.net adresinde hizmet veren şirket  ayrıca şimdiye kadar en fazla yeni domain uzantı kaydı gerçekleştiren ICANN akredite kuruluşu olarak da öne çıkıyor.

infographic

More from the blog

Enterprise Rent A Car İzmir Araba Kiralama Hizmeti ile Kendinizi Yolculuğun Akışına Bırakın

Bazen bir yolculuğa çıkmak, yolun sizi götürdüğü yere gitmek istersiniz. Bazen de bir tatile çıkmak... Ve bu kez yolunuz İzmir’e düştü. Yolculuğu verimli geçirebilmek, zamanı iyi değerlendirmek...

İdefix indirimleri sayesinde kitap okumak daha hesaplı

Türkiye’de kitap alışverişlerinde en çok tercih edilen platformların başında gelen İdefix indirim ve kampanyalar ile kitap alışverişlerini çok daha ucuza getiriyor.

İşyerlerini Bulmanın Kolay Bir Yolu Var

İş yerlerini Bizpoint'ten bulabilirsiniz. Üstelik bulunduğunuz yere uzaklığını da site üzerinden yaptığınız aramada görebilirsiniz.

Saklama Rehberi

Besinlerin kullanım ömrünü nasıl uzatabileceğinizi biliyor musunuz? Peki ya onları ne kadar uzun bir süre boyunca saklayabileceğinizi? Eğer siz de benim gibiyseniz, birkaç temel...