Makyaj Nasıl Temizlenir?

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Her kadının günlük rutin olarak yaptığı bir uygulama olan makyaj temizleme bugünün konusu. Makyaj nasıl temizlenir ? sorusunun cevaplarında pratik ve etkili ipuçları bulabilirsiniz.

Makyaj temizliğine öncelikle göz kısımlarından başlamak gerekmekte ve bunun için göz yapısına uygun bir ürün tercih edilmelidir.

Göz Makyajı Temizleme

Göz makyajı temizlenirken öncelikle pamukların ıslatılması gerekmektedir. Bunun nedeni göz makyajının daha iyi çıkmasına ve kullanılan göz ürününün daha azami kullanılmasıdır. Islatılan pamuklar öncelikle göz üzerine yerleştirilir. Göz bölgesi çizgilenmeye oldukça müsait bir bölgedir ve bu bölgenin temizlenmesine oldukça titiz davranmak gerekir. İlk olarak rimeller temizlenmelidir ve bu bölgede esas olan şey çok fazla ovalama işlemi yapılmamasıdır.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Haremdeki kadınların güzellik sırları

 

goz-makyaji-temizleme

Yüz Makyajı Temizleme

Dudak bölgesi de temizlendikten sonra yüz bölgesine geçilir. Yüz bölgesine özel üretilmiş bir ürünü seçip ürünü daha önce cilde dağıtmak gereklidir. Yüz bölgesini temizlerken ilk olarak alın bölgesinden başlanır. Dairesel hareketlerle ürünü uygulanır. Daha sonra yanaklara da aynı işlemi tekrar edilir. Burun bölgesi en çok siyah nokta oluşumu gösteren bölgeler olduğundan temizlenmesine daha da özen gösterilmelidir. Çene ve boyun bölgesine de uygulanan ürün eğer ki evde bir sünger varsa yüzü silmek ya da yüzü bol suyla durulamak gerekmektedir. Ardından cilt tipinize uygun olan bir tonikten yardım alarak makyaj temizleme işlemini bitirirsiniz. Tonik gözeneklerin daha fazla sıkılaşmasına hem de makyaj temizlemede en son noktadır.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Cilt Tipi Belirlemesi Nasıl Yapılır?

Makyajsız Cildin Temizlenmesi

Makyaj yapılmasa bile yüz bölgesi her gün mutlaka temizlenmelidir. Bunun sebebi gün içerisinde kirli havalar ve egzoz dumanı gibi etkenlerin cildi kirletmesi ve gözeneklerin tıkanmasıdır. Dolayısıyla evde kullanılan nemlendirici ürünler cilt altına çık fazla inemeyecektir. Bu nedenle mutlaka sabah ve aksam cildi yapısına uygun temizleyicilerle temizlemek gerekmektedir. eğer ki cilt temizlenmeden ürün kullanımı devam ederse hem ürünlerin geçirgenliği azalır hem de daha sonradan kuru ciltlerde cildin daha fazla kurumasına yağlı ciltlerde ise akne sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olmaktadır. Yani ister makyaj yapın ister yapayın mutlaka günlük olarak cilt temizliğinize özen göstermelisiniz.

Cilt Temizliğinde Kimyasal ve Profesyonel Yöntemler

Gelişen teknolojiyle beraber pek çok cilt temizleme ve yenileme yöntemi bulunmuştur. Bunlardan bazıları lazerlerle yapılmakta bir kısmı da kimyasal peeling işlemleri ile yapılmaktadır. Profesyonel anlamda cilt yenileme işlemleri uygun kliniklerde yapılmalıdır ve özellikle güneşin yoğun olarak iz sürdüğü yaz aylarında yapılmamalıdır. Bir dermatolog tarafından uygulanmalıdır. Alelade bir güzellik salonunda kampanya var diye yüzünüzü uzman olmayan kişilere emanet etmemelisiniz. Aksi halde bu işlemler cildinizi güzelleştirmek değil aksine geri dönüşü olmayan problemlere yol açmaktadır.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Kırışıklıklar için doğal maske tarifleri

Cilt bakım kürleri genellikle kış aylarında daha yoğun olarak uygulanmaktadır. Yaz aylarında daha çok güneşten koruyucu kürler denenmelidir ve mutlaka cilt tipine uygun maskeler tercih edilmelidir. Kış aylarında cilt soymaya yönelik işlemler tercih edilmektedir. Bu işlemler uzun vadede cilde yenilik katmaktadır.

More from the blog

Türkiye ve Güney Kore arasında güzellik işbirliği

Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı (KOTRA) Genel Direktörü Hyeon Cheol Kim, Güney Kore ve Türkiye arasında kozmetik alanındaki işbirliğini artırarak iki ülke arasındaki bağları daha da kuvvetlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtulunabilir?

Cilt lekelerinin baş gösterdiği yerler genellikle el, boyun ve yüz çevreleridir. Bu lekeler çeşitli durumlara göre oluşabilir ve vücutta kalma süreleri bu durumlara göre değişiklik gösterebilir. Lekelerin...

Gelin Makyajı Nasıl Yapılmalıdır?

Gelin adaylarının düğün günü özellikle saç ve makyajlarının en güzel şekilde olmasını ister. Kendilerine ve tarzlarına yakışan bir model seçmeleri için belli kaynaklardan ve kişilerden destek almaktadır....

10 Dakikada Makyaj Nasıl Yapılır?

Hem güzel görünmek isteyip hem de vakti olmayanlara yönelik hızlı ve pratik 10 dakikada makyaj nasıl yapılır? Tüyoları yazının devamında sizler için hazırlandı. Bakımlı görünmek günümüzün olmazsa olmazları...