Makrobiyotik diyet nedir ve nasıl uygulanır?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Makrobiyotik diyet yalnızca 20 gün uygulayıp, istediğiniz bikiniyi giymenizi sağlayan diyetlerden değil. Beslenme alışkanlığını kadar hayat tarzınızı da etkileyecek olan bu beslenme felsefesini benimsemeye karar vermeden önce daha çok araştırıp bilgi sahibi olmalısınız. 

Latince uzun yaşam anlamına gelen bir kelime kökünden türeyen “Makrobiyotik” diyeti ve fesefesi, George Ohsawa adlı Japon bir beslenme uzmanı tarafından geliştirildi. Fakat bu diyeti uygulamak çok zor olduğu için diğer beslenme uzmanları bu makrobiyotik felsefeyi ve diyeti biraz değiştirerek uygulanabilir hale getirdi.

Bu diyeti uygulamayı tercih eden kişiler dönemsel ve hızlı zayıflık arayışında olmayan, hayatının genelinde denge kurmak ve daha sağlıklı yaşamak isteyenler.

İşte makrobiyotik diyetin sağlık ve beslenme temelleri….

Makrobiyotik diyet nedir ve nasıl uygulanır?

Makrobiyotik diyet de diğer diyet türleri gibi az yağlı ve bol lifli bir beslenme tarzı öneriyor. Diyette kullanılan soya sosu, bu mucizevi besinin faydalarından da yararlanmanızı sağlıyor.

Kanser hastalarının tercihlerinden biri olan bu az yağlı ve bol lifli beslenme biçiminin sağladığı Fitoöstrojen, östrojen odaklı kanser tehlikesini düşürüyor.

Fitoöstrojenler, hormon olmayan ve patates, fasülye ve maydonoz gibi sebzelerden aldığımız östrojen hormonunu taklit eden bitkisel östrojenlerdir. 

Makrobiyotik diyetle düzenli olarak tüketilen fiyoöstrojenler hem olası kanser riskini azaltmaya hem de menapoz ve mensturasyon öncesi dönemlerde kadınları rahatlatmaya yarıyor.

Makrobiyotik diyet felsefesi

Makrobiyotik diyet , yaşam şeklinizi düzenleyip daha sağlıklı alışkanlıklar kazanmanızı amaçlıyor.

Yiyecekleri daha çok çiğnemekten, daha fazla egzersiz yapmaya ya da doğada daha fazla vakit geçirmeye varan geniş bir yelpaze diyebiliriz. Fakat bu beslenme biçimi temelinde gıdaları iki gruba ayırır.

1. grup gıdalar Ying olarak adlandırılır. Uyarıcı olarak belirtilen bu gıdalar oldukça az ya da hiç tüketilmemelidir.

2. grup gıdalar ise Yang olarak adlandırılır ve güçlendirici gıdalar olarak görülür.

Birçok meyve ve sebze Ying grubu yasaklı gıdalar kategorisine dahildir ve bu nedenle diyet ciddi tepkilerle karşılaşmıştır. 

Makrobiyotik diyetin bir diğer ciddi kısıtlaması ise işlenmiş gıda ve içeceklere yönelik. 

Bu beslenme biçimi kahve dahil, hiçbir şekilde işlenmiş gıdalaraın tüketilmesine izin vermiyor. 

Daha çok insanların kendi besinlerini yetiştirdiği ve oldukça az işlem görmüş yiyeceklerin tüketilmesine izin veriliyor.

Gün boyunca tüketilen gıdaların neredeyse yarısını tam tahıllı yiyecekler oluşturuyor. Kahverengi pirinç, yulaf , darı ve mısır tüketilmesi önerilen tahıllar arasında. 

Beslenme şemasının 3’te 1’ini ise yöresel sebzeler ve meyveler oluşturuyor. Diyette fasülyeler, tofu , agar ve nori gibi bazı deniz yosunlarının tüketilmesine izin veriliyor.

Diyet sisteminde proteinler ise sebze ve meyvelerden daha az bir alan kaplıyor. Ayrıca meyve, fındık ve balık tüketmek de serbest fakat her yiyeceği mutlaka deniz tuzuyla pişirmelisiniz.

Et, yumurta ve süt ürünlerinin yanında tüm işlenmiş yiyecekler özellikle şeker ve alkol kısıtlı yiyecekler listesinin başında yer alıyor.

Pirinç şurubu bu diyette ana tatlandırıcı olarak kullanılıyor fakat yine oldukça az bir miktarda kullanılabiliyor. 

Bal ve birçok tropikal meyvenin tüketilmesinden ise kesinlikle uzak durulmalı. 

Uzak durulacak şeyler listesi tüm baharatlarla devam ediyor. Özellikle acı biberler Ying kategorisine girerek, domates, patlıcan , kuşkonmaz ve ıspanağın yanında yasaklı yiyecekler arasında yer alıyor.

More from the blog

En Leziz Detoks Çorbası Tarifleri İle Hafiflemeye Hazır Mısın?

Vücudundaki toksinlerden arınmanın çok kolay bir yolu mevcut: Detoks çorbası. Damak tadına göre, sevdiğin sebzelerden seçtiğin detoks çorbaları ile ödemden kurtulabilir ve zinde bir...

Diyet Nedir? Diyetin Faydaları Nelerdir? En Hızlı Zayıflatan Diyetler

Obezite, çağımızın en bulaşıcı hastalıklarından birisi ve tek çözümü şüphesiz ki diyet. Siz değerli okuyucularımıza diyet ile alakalı olarak en kapsamlı bilgileri sunmak istiyoruz.

Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti ile Hızlı ve Sağlıklı Zayıflama

Ülkemizde ki kadınların da son dönemde sıklık ile kullandıkları protein diyeti ile 3 günde 3 kilo vermek mümkün hale geliyor. Ülkemizde özellikle obezite oranları...

İsveç Diyeti ile Evde Kolay Zayıflama, 13 Günde 12 Kilo Verin

Türkiye genelinde ve dünya genelinde en popüler zayıflama seçeneklerinden birisi olan İsveç diyeti ile alakalı olarak en güncel bilgileri sizlere sunacağız. 13 günde 12 kilo vermeye hazır mısınız?