Lifli Besinler Kolesterolünüzü Düşürüyor!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Beslenme şekliniz, kolesterolünüzü kontrol altına almanın en iyi yollarından biridir. Farklı besinlerin vücudunuzdaki kolesterol seviyesi üzerinde farklı etkileri vardır. 

İki tip kolesterol vardır; iyi kolesterol (HDL) ve kötü kolesterol (LDL). Doymuş yağ ve trans yağ oranı yüksek yiyecekler, vücudunuzun sonunda kana karışacak olan ekstra kolesterol üretmesine neden olur. Buna karşın, doymamış yağlar sağlıklı, iyi yağlardır. Bu yağlar kandaki kolesterol seviyesini düşürür ve kandaki bir yağ türü olan trigliseridlerin azalmasına yardımcı olabilir.

Kolesterolünüzü Olumlu Yönde Etkileyen Besinler

Kolesterolünüzü beslenme yoluyla kontrol altına almak için doymamış yağ bakımından zengin gıdalar tüketin. 

Somon gibi yağlı balıklar, bir çoklu doymamış yağ türü olan omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. 

Avokado ve badem, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olan sağlıklı tekli doymamış yağları içerir. 

Kolesterolü kontrol altına almanın bir diğer yolu ise lifli besinler tüketmektir. Lif, vücudunuzdaki kolesterole yapışır ve kana karışmadan önce vücuttan atılmasına yardımcı olur. 

Yulaf ezmesi ve patlıcan gibi gıdalara yönelin. 

Kırmızı maya pirincinin de kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Asyalıların temel gıdalarından biri olan bu besinin içerisinde kolesterol üretimini engelleyen monakolin isimli bileşik bulunuyor. Soya proteini de, karaciğerin kolesterol üretmesini durdurarak hem kötü hem de total kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.