Lif nedir? Lifli gıdalar nelerdir ve lifli besinler listesi

tarafından
1105
Lif nedir? Lifli gıdalar nelerdir ve lifli besinler listesi
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

İnsan sağlığı için ciddi anlamda önem arz eden lifli gıdalar ve faydaları hakkında sizlere elimizden geldiğince bilgi sunacağız. İnsan hayatı için beslenme, her zaman en önemli unsurlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Türkiye genelinde de uzmanlar, beslenme konusunda sürekli olarak tek bir konu üzerinde duruyorlar.

İnsan vücudunun gerek duyduğu vitamin ve mineralleri dikkate almak çok önemlidir. C vitamini, B12 ya da Omega-3. İnsan hayatı için bu tarz besinlerin günlük olarak tüketilmesi çok çok önemlidir. İşte tam da bu noktada insan hayatı için fark yaratacak seçeneklerden olan lifli gıda tüketimi ön plana çıkıyor. Peki lif nedir?

Lifli Gıdalar - Lifli Besinler

Lifli Gıdalar – Lifli Besinler

Lif Nedir?

Lif, meyvelerden ya da sebzelerden ve hatta hayvanlardan elde edilen vitamin dolu ve son derece sağlıklı bir iplik yapısıdır.

Bu kimi zaman bazı besinlerde çekirdeksel yapı olarak da kendisini gösterebilir. Türkiye genelinde beslenme uzmanlarının önerilerini az çok dinlemişsinizdir. Lifli gıdalar, doğrudan metabolizmik faaliyetlerinizi düzene sokmak açısından çok önemlidir. Genele yönelik olarak ise faydalarını doğrudan analiz etmek ve buna göre hareket etmenin gerekliliklerini analiz etmek gerekiyor. Lifli besinler üzerine biraz daha derinlemesine ilerleyeceğiz.

Lifli Gıdalar – Lifli Besinler Nelerdir?

Listemiz sizlerin de göreceği üzere bir hayli yoğun. İnsan hayatı, özellikle sebze tüketimine fazlası ile ihtiyaç duyar. Vücudumuzun ihtiyacı olan hemen hemen tüm vitamin ve mineralleri sebze ve meyveler üzerinde bulabilmek mümkündür. Posalı besinler adı ile de bilinen bu ürünler, günlük olarak doğru orantılı şekilde tüketilmelidir.

Öyle ki zaman içerisinde zayıflatma, sindirim sistemi faaliyetlerini kontrol altına alma gibi bazı avantajları söz konusudur. Şimdi sizlere bu anlamda bazı bilgiler sunmak istiyoruz.

Lif Oranı Yüksek (Posalı) Meyveler Hangileridir?

Listemizde birçok farklı besine yer verme şansına sahibiz. Ancak beslenme uzmanları ve kalp hastalıkları uzmanlarının önerilerini dikkate alacağız. Faydaları üzerinde de bazı bilgileri yine elimizden geldiğince sunma yoluna gideceğiz.

Kuru ve Taze İncir

1 kase incir tüketimi günümüzde uzmanlar tarafından 15 gram lif takviyesi olarak yorumlanmıştır. Dolayısı ile son derece faydalıdır.

Avokado

B6 vitamini açısından zengin olduğu gibi C, E ve K vitamini takviyesi olarak da adından söz ettirir. Dolayısı ile önemli bir besindir.

Armut

İnsan vücudu için en önemli seçeneklerden birisidir. Armut tüketimi, günlük olarak ön planda tutulması gereken seçenekler arasındadır. Lifli meyveler içerisinde en önemlisi olarak kabul edilir.

Hindistan Cevizi

Omega-6 yağ asitleri açısından ciddi anlamda fark yaratıyor. Ülkemizde bulması her ne kadar zor olsa da insan vücudu için en iyi seçeneklerden birisi olarak da dikkat çekiyor.

Tabi ki tek başına bununla da sınırlı değil. Oranlarına göre lif içeren bazı besinler aşağıdaki gibi sıralanabilir; Elma, Portakal, Kayısı, Muz, Böğürtlen, Kiraz, Greyfurt, Şeftali, Ananas, Armut, Erik, Çilek, Mandalina…

Lif Oranı Yüksek (Posalı) Sebzeler Hangileridir?

Listemiz içerisinde meyveler kadar önemli bir şey daha varsa bunlarda doğal olarak üretilen sebzelerdir. Bu sebzelerin kısa zaman içerisinde ne denli fark yarattığını az çok biliyoruz. Bu kapsamlı makalemiz içerisinde de elimizden geldiğince bilgilerini sizlere sunmak istiyoruz. Lifli (Posalı) sebze türleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Bezelye

Bezelye, lifli bir besindir ve içeriğinde o kadar çok vitamini barındırır ki bu zamana kadar bilmediğiniz seçenekleri sizlere sunar. Haftada en azından bir kere tüketilmesi ideal olarak yorumlanmaktadır.

Enginar

Büyük boy enginar tüketimi, insan vücudu için zengin bir lif kaynağı olarak dikkat çeker. Doğal olarak üretilen bir sebze olduğundan dolayı mutlak surette tüketilmelidir.

Bamya

Tüylü gıdalar arasında olduğu gibi lif açısından da son derece zengindir. Demir açısından çokça zengin bir sebze türü olarak da dikkatleri çektiğini söyleyebiliriz.

Kabak

Besinler içerisinde özellikle bazı çekirdeksel yapılar ciddi anlamda fark yaratıyor. Dolayısı ile tam da bu noktada kabak ile yapılan salata ya da yemeklerin tüketimi çok çok önemlidir.

Doğal Şalgam

Adana’ya has bir içecek türüdür. Şişelenmemiş ve doğrudan elden çıktığı şekli ile satılan şalgamlar, çok çok önemli bir lif kaynağıdır ve insan hayatı için son derece önemlidir.

Lifli Baklagiller

Lifli Baklagiller

Lif Oranı Yüksek (Posalı) Baklagiller Nelerdir?

Lifli (posalı) baklagiller de yine tüketilmesi gereken başlıca besinlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Elimizden geldiğince sizlere çok daha kapsamlı bilgileri sunma yolunda adımlar atıyoruz. Bu anlamda merak edilenlerden bazılarının cevabı da aşağıdaki gibidir.

  • Fasulye ve Nohut
  • Kırmızı ve Yeşik Mercimek
  • Kuruyemişler

en çok dikkat çeken baklagiller arasında yer alıyor. Geçmişten günümüze atalarımızdan bizlere kalan beslenme alışkanlıkları olduğunu da söyleyebiliriz. Peki lifli (posalı) besinlerin faydaları nelerdir? İşte bu noktada sizlere elimizden geldiğince kapsamlı bilgiler sunacağız.

Lifli Gıdaların Faydaları

Lifli Gıdaların Faydaları

Lifli (Posalı) Gıdaların Faydaları

Lifli gıdaların faydaları saymak ile bitmez. İnsan vücudu için her anlamda önemli bir besin takviyesi olarak dikkatleri çekiyor. Yukarıda sizlere bu anlamda kapsamlı bilgiler sunma yoluna gitmiştik. Şimdi elimizden geldiğince kapsamlı bilgileri sizlere sunma yoluna gideceğiz. Faydalarını inceleyecek olursak;

  • Hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi destekleyici etkisi bulunur.
  • Kan şekeri değerlerinin kontrol altına alınmasında yardımcıdır.
  • Kanser gibi sorunların oluşumunun önüne geçme konusunda etkendir.
  • Omega takviyesi olarak da dikkat çektiğinden dolayı kolesterol kontrolü açısından önemlidir.
  • Kalp ve damar hastalarınlarının hayati riski taşıyanlarından korunmanıza yardımcıdır.
  • Vücudun dinamizm kazanmasına yardımcı olur ve enerjik olmanızı sağlar.
  • Vücutta ki toksinlerin kısa bir zaman dilimi içerisinde dışarı atılması açısından önemlidir.