Lazer Epilasyon Ne Zaman Yapılmalı?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Tüy sorunu tüm kadınların başlıca problemleri arasında gelir. Yazın daha fazla etek ve şort giydiğimiz için genellikle jilet kullanırız. Kışın ise birazcık daha zamanımız olduğu için ağda…

Çoğu kadının sorunu olan tüylerin kalıcı tek yolu bildiğimiz gibi lazer epilasyon. En fazla 8 seans olarak alacağınız lazer epilasyon tüylere kesin çözüm sunuyor. Peki ya lazer epilasyon ne zaman yapılmalı? En uygun lazer epilasyon mevsimi hangisi?

Bu soruların hepsini KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Kaliteli Yaşam Polikliniği uzmanlarından Medikal Estetik Hekimi Dr. Yasemin Savaş yanıtladı.

Savaş, lazer epilasyon yaptırıldığında vücudunuzun güneş görmemesi gerektiğini söylüyor. Bu yüzden lazer epilasyon için en uygun zamanın kış olduğunu belirten Savaş, lazer epilasyonun güvenli ve etkili olması için cilt rengi, kıl rengi, kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak cilde gönderilecek enerji değerini ve gönderilme süresini belirlemenin büyük önem taşıdığını söyledi.

Lazer epilasyon tüm dünyada kullanılan son derece güvenli bir yöntemdir. Gerek doktorumuz, gerekse lazer teknisyenlerimiz bu konuda uzman olarak eğitilmişlerdir. Amerika’ da estetik sektöründe en iyilerinin seçildiği Estetik Trend Dergisi’nde üst üste iki yıl (2005-2006) en iyi lazer epilasyon cihazı ödülünü alan Apogee serisi lazerleri kullanıyoruz. Ayrıca kliniğimizde yeni DİODE lazer epilasyon uygulamaları başlamıştır. Epilasyonda kıl folikülü için en etkin ve güvenli iki dalga boyunu (800 nm – 950) aynı anda gönderebilen hibrit teknolojisi kullanılmaktadır. Acısız ve çok hızlı bir epilasyondur. Brust modu ile açık renkli tüyler, ayva tüyleri ve koyu tende dahi rahatlıkla işlem yapabilme özelliği bulunmaktadır.

Kullanmakta olduğumuz lazer sisteminde (Cynosure Apogee 5500) özel soğutma sistemleri mevcuttur. Soğutma işleminin uygulanmasındaki amaç; hem acı hissini azaltmak hem de riskleri minimuma indirmektir. Işın verildiğinde bazı hastalar, hafif bir batma ya da yanma hissi duyduklarını söylerler. Lokal anesteziye ihtiyaç yoktur.

Lazerle tedavi vücudun her bölgesine uygulanabilir. Seans süresi uygulanan bölgeye göre değişmekle birlikte beş dakika ile 1,5 saat arasındadır. Örneğin göğüs uçları, dudak üstü 5-10 dakika, bikini 15-20 dakika, tüm bacak ise yaklaşık 1,5 saattir.

Lazerle epilasyonda vücut için 4–6 seans yüz bölgesi için ise 5–8 seanstan sonra genellikle kıl miktarında yüzde 70–90 oranında kalıcı azalma görülür. Seans aralıkları yüz bölgesi için 4, vücut içinse 6 – 8 haftadır. Lazer epilasyonda tedaviye yanıt; kişinin kıl rengi, genetik yapısı, hormonal durumu, önceden uygulanmış tedavilere göre değişir. Seanslara zamanında gelmek tedavide etkinliği artırmaktadır.

Lazer epilasyonun cilde bir zararı yoktur. Cilt kanseri yapmaz ve iç organlara zarar vermez. Ancak yetkin olmayan kişiler ve uygun olmayan cihazlarla uygulama yapılırsa, ciltte kabuklanma, büller, hipo / hiperigmentasyon ve scar oluşumu gelişebilir. Polikliniğimizde uygulamanın hekimler tarafından yapılması ve aynı anda uygulanabilen hava soğutma sistemine sahip lazer cihazının kullanılması sayesinde cilt korunur ve acı hissi en az düzeye indirilir.

Göz çevresi ve mukozalar dışındaki her bölgeye lazer uygulanabilir.

Lazer epilasyon çok koyu cilt alanları, fotosensitiv alanlar, ciltte inflamatuar hastalık alanları, şüpheli pigmente alanlar ile uçuk veya açık yara bulunan alanlara uygulanmaz. Tetrasiklin, Retinoid, Roaccutane gibi ilaçların kullanımlarından belli bir süre sonra yapılmalıdır. Ayrıca gebelikte uygulanması koruyucu hekimlik açısından uygun değildir. Bu özelliklere sahip olmayan ve ergenlik çağına ulaşmış kadın – erkek herkese uygulanabilir.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.