Kuşburnu Çekirdeği Yağı Faydaları?

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Mayalar’a kadar uzanan köklü bir tarihi olan kuşburnu çekirdeği yağı, cilt temizleme ve genel iyileştirme özellikleri nedeniyle yüzyıllar önce olduğu gibi bugün de popülerliğini koruyan doğan bileşenlerden biridir.

Bu çok yönlü yağ, lekelerin ve izlerin görünümünü azaltır, yaşlanma karşıtı etkilerle savaşır, cildi yumuşak ve esnek tutar.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Belirli gül türlerinin parlak kırmızı kuşburnu meyvesinin tohumlarından elde edilen kuşburnu çekirdeği yağı, tohumları dikkatlice çıkarıldıktan sonra, soğuk preslenmeden önce karmaşık bir kurutma işlemine tabi tutulur. Kullanıma hazır hale geldikten sonra çok çeşitli alanlarda kullanılır.

1. Sivilceler

Kuşburnu çekirdeği yağını sabah banyodan en az 15 dakika önce pamuk kullanarak yüzünüze uygulayın ve sonra durulayın.

2. Cilt aydınlatma

İki ila üç damla kuşburnu yağını bir damla hindistan cevizi yağı ile karıştırıp cildinize masaj yapın. Bu yöntem aynı zamanda göz altındaki koyu halkaların ortadan kaldırılmasına da yardımcı olur.

3. Egzama

Egzamadan etkilenen bölgeleri suyla temizleyin. Temiz, yumuşak bir bezle kurulayın ve cildinize üç damla kuşburnu yağı uygulayın. Doğal olarak kurumasına izin verin. Banyodan önce günde bir kez tekrarlayın.

4. Rosacea

Rosacea tedavisi için birkaç damla kuşburnu çekirdeği yağını üzüm çekirdeği veya badem yağı ile karıştırın ve her sabah banyo yapmadan önce etkilenen bölgelere uygulayın. Aynı yöntem, hiperpigmentasyon ve keratoz pilaris tedavisinde de kullanılabilir.

5. Kuru ve çatlak dudaklar

İki damla kuşburnu yağını bir çay kaşığı hindistan cevizi yağıyla karıştırın. Bu doğal dudak kremini çatlamış veya kuru dudaklarınıza günde birkaç kez uygulayın.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Ne Zaman Kullanılır?

Kuşburnu çekirdeği yağı, içerdiği güçlü bileşenler sayesinde günlük cilt bakımınızın bir parçası olabilir. Bu yağı isterseniz yüzünüze direkt uygulayabilir isterseniz de normal nemlendiricinize damlatabilirsiniz. En iyi sonuç için günde iki defa kullanmanız tavsiye edilir.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Cilde Faydaları

Kuşburnu çekirdeği yağı kullanmanın sayısız faydası vardır. Bu faydalar aşağıdakileri içerir:

1. Aknelerle savaşır

Kuşburnu çekirdeği yağı gözeneklerin açılmasına ve aknelerle savaşmaya yardımcı olur.

2. Cildi nemlendirir

Kuşburnu çekirdeği yağını kuru ciltle mücadele etmek için nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Ancak cildinizin yağlı görünmesine neden olabileceğinden, yatmadan en az 20 dakika önce pamuk kullanarak uygulamanız gerekir.

3. Yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir

Kuşburnu çekirdeği yağında bulunan A ve C vitaminleri, kolajen üretimini uyarır ve yaşlanmayı geciktirici faydalar sunar. Özellikle göz çevresindeki kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır. Yağ ayrıca cildi gençleştirici özelliklere sahip likopen içerir.

4. Cildi aydınlatmaya yardımcı olur

Kuşburnu çekirdeği yağı cilt tonunuzu aydınlatmak için kullanılır. Yağın sıkılaştırıcı özellikleri gözeneklerinizi sıkılaştırır ve cildinizi aydınlatmaya yardımcı olur.

5. Çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur

Kuşburnu yağı, egzamanın neden olduğu iltihap ve ağrıyı tedavi etmeye yardımcı olan iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda cildi nemlendirir ve cildin kurumasını önler.

6. Yanıkların ve morlukların iyileşmesine yardımcı olur

Kuşburnu çekirdeği yağının yenileyici ve antioksidan özellikleri yanık ve morlukların iyileşmesini hızlandırır. Yapılan araştırmalar, kuşburnu çekirdeği yağının keloid izlerini tedavi ettiğini ve yara iyileşmesini hızlandırdığı bulmuştur.

7. Çatlakları azaltır

Çatlaklar, cildinizdeki kolajen ve elastik yırtıldığında ortaya çıkar. Kuşburnu yağı çekirdeği yağı kollajen üretimini uyararak cildi yumuşatır, nemlendirir ve cildinizin yenilenme gücünü harekete geçirir. Bu da çatlaklara karşı koruma sağlar. Siz de kuşburnu çekirdeği yağının sayısız faydasından yararlanmak için en iyi kuşburnu çekirdeği yağına ulaşmak isterseniz, gerekli araştırmaları yapın ve farklı mağazalardaki kuşburnu çekirdeği yağı içeriklerini karşılaştırmayı unutmayın.

More from the blog

İkinci vatandaşlık arayan Türklerin sayısı arttı

LONDRA, 2 Ekim 2021 /PRNewswire/ -- Lider bir uluslararası hukuki danışmanlık ve pazarlama şirketi olan CS Global Partners, geçtiğimiz hafta Türk adayların ilgisinde yüksek...

MEXC, Türkiye’deki Orman Yangınlarını Durdurmak İçin Türk Hayırseverlik Fonları ve Ogem-Vak Vakfı’na Katıldı

MEXC Global, Türkiye'deki son zamanlarda gerçekleşen orman yangını olaylarını engellemek için yardımlarını genişleterek topluma karşı olan sosyal sorumluluk çalışmalarını yeniden başlatıyor. Borsa platformunun yardım...

Asya Verimlilik Organizasyonu, Verimlilik merkezli ‘’Tokyo Bildirisi’ni yayınladı

21 ülkenin oluşturduğu Asya Verimlilik Organizasyonu (APO), dünyada yaklaşık 2 yıldır süren, global olarak ekonomik ve insani krizlere yol açan ve DSÖ tarafından daha...

Asya Verimlilik Organizasyonu, Verimliliğin Merkeziliğine olan desteğini sanal konferansla yineliyor

Verimliliğe bir övgü ve Elmas Jübilesini (60. yıl) kutlamak adına APO, Japon Verimlilik Merkeziyle ortaklaşa 10 Haziran 2021 tarihinde sanal bir platform üzerinden Verimliliğin...