Kozmetikte yüzde 100 organik yalan

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kozmetik ürünlerin organik olabilmesi için yüzde 10 organik, yüzde 80 doğal içerikli olması gerekti söyleniyor.

Türkiye’de başta meyve-sebze olmak üzere gıdadan giysiye her alanda adı sıkça duyulan ‘organik’ kozmetik sektörüne de hızlı girdi. Birçok kozmetik ürüne ‘% 100 organiktir’ etiketleri yapıştırılıyor. Bu durum tüketicinin de kafasını karıştırmaya başladı: Hangi ürün organik, hangi ürün değil?

Türkiye’de organik ürünlerin denetimiyle ilgili bir çalışma olmadığı gibi ürün organik olmadığı halde buna damga basmanın cezası da yok. Türkiye’de organik pazarının kozmetikte bir balon haline geldiğini belirten Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü mezunu Mehmet Çelik Hatipoğlu, kendi deyimiyle Türkiye’deki ‘organik’ karmaşasında tüketiciyi bilinçlendirmek için İtalya ve ABD’den ithal ettiği ürünlerle 2 yıl önce Arı Grup Kozmetik’i kurmuş. Hatipoğlu, ‘organik’ kavramıyla tüketicinin kandırıldığını iddia ediyor. Değil Türkiye’de, Avrupa’da bile kozmetik ürününün ‘% 100 organik’ olamayacağını vurgulayan Hatipoğlu, “Bu mümkün değil. Olsa bile ‘% 100 organik’ bir ürün 5-10 TL’ye değil binlerce dolara satılır” diyor. Hatipoğlu bir ürünün organik sayılabilmesi için ‘yüzde 10 organik içerik’, ‘yüzde 80 doğal’ ölçüsünün arandığına dikkat çekiyor. Eko Organik de bilinçsiz pazara işaret ediyor.

ÇAKMA ORGANİK ÜRÜNÜN TEHLİKELERİ

* Şampuan ve sabunlarda köpük, koku ve raf ömrü yüzey-aktif sentetik kimyasallar tarafından sağlanıyor.
* Organik diye satılan üründeki paraben, sülfat, phatalete ve renklendirici maddeler, hormonlarda değişikliğe neden oluyor.
* Kimyasal içerikli bu şampuanlar saç dökülmesi yaratabiliyor.

ORGANİK ÜRÜN KILAVUZU

* Organik bir kozmetik ürününün kokusu kalıcı olmaz, bir süre bitkinin kendi öz kokusu kalır, sonra uçar.
*Organik ürünler köpürmez, doku özellikleri içermez.
* Organikte hormonal dengeye zarar veren sentetik kimyasal bulunmaz.
* Çevre kirliliğinin vücutta yarattığı olumsuz etkileri siler.
* Ürünler sertifika etiketiyle satılır.

 

Kaynak:kadınvekadın.com

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.