Kötü kokmamıza neden olan sebepler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Düzenli olarak banyo yaptığınız halde nasıl oluyorsa kendinizin koktuğundan kuşkulanıyorsunuz: “Acaba bu kötü koku bana mı ait!?
Anlaşılan bazı kokuları gidermek için hiçbir yolun faydası yok. İşte sürpriz kokular…

Stresli Olduğunuzda

İster inanın ister inanmayın kimyasal dilde konuşursak terlemenin birçok farklı türü vardır ve bunların arasında en kötü olanı stresten dolayı oluşan terlerin sebep olduğu kokudur. Bunun nedeni, stresten dolayı oluşan terin, apokrin olarak adlandırılan bir tür ter bezi tarafından oluşturulmuş olmasıdır. Apokrin bezleri daha az sulu ter üretirken, bakteriler deyağlar ile proteinleri birbirine karıştırmak için çalışır. Bu beslenme çılgınlığı koku üretilmesine neden olur.

Kötü Kokan Ayaklara Sahipseniz

Yedikleriniz ayağınızda terle birlikte bakteri oluşmasına neden olur. Ayak parmaklarınız karanlık, sıcak, nemli ise (özellikle de çorap kullanmıyorsanız) bakterileri beslemeye oldukça müsait haldedirler. Ancak insanların yüzde 10 ila 15 kadarı genetik eşleşmelerden dolayı daha çok terleyen ayaklara sahiptirler. Bu aşırı nemli ayaklar zamanla micrococcus sedentarius adı verilen ve gerçekten kötü kokan sülfür bileşikler üreten bakterilere ev sahipliği yapabilir.

Sevdiğiniz Sutyenleriniz Çok Az Sayıdaysa

Favori sütyenlerinizi ne kadar sıklıkta yıkıyorsunuz? Çoğu kadın rahat ettikleri sütyen sayısının azlığından dolayı sütyenlerini birçok defa (ve yıkamadan) giyiyor. Koku tutan ve terlemeye meyilli bir bölgede tenle temas ettiğinden dolayı sütyenlerinizi düşündüğünüzden daha sık yıkamanız gerekir ve bunu ihmal ettiğinizde kötü kokuların oluşmasına sebep olabilirsiniz.

Brokoli Severseniz

Fazla soğanlı ve sarmısaklı yiyecekler tükettiğinizde kötü kokuların yalnızca ağzınızda oluşmadığını duymuşsunuzdur. Bu doğrudur, kokulu yiyeceklerin bileşikleri kan sisteminize karışır ve bu kokular daha sonra nefes, ter ve dışkı olarak dışarı atılır.
Ancak tek suçlular soğan ve sarımsak değildir. Brokoli, Brüksel lahanası ve kurusifer ailesine (turpgiller) üye olan diğer sebzeler de aynı kokulu bileşiklere (sülfür gibi) sahiptirler ve tükettiğinizde kötü kokulara sebep olabilirler.

Trimethylaminuria Olarak Adlandırılan Genetik Bozukluğunuz Varsa

Belirli bir genin mutasyonu sonucu ortaya çıkan Trimethylaminuria durumu yüzünden, vücudunuz trimetilamin adı verilen kimyasal bileşikleri parçalamayamaz. Balıklara sahip oldukları kokuyu trimetilaminverir. İnsan vücudunda oluştuğunda nefes, dışkı ve ter ile dışarı çıkarılır ve trimethylaminuria ile kişide balık kokusuna benzer bir koku oluşmasına neden olur. Bu koku günlük hayatta oldukça rahatsız edici olabilir ve ortaya çıktığı kişlilerde depresyon ve sosyal izolasyona yol açabilir.

Alkollü Olduğunuzda

Alkol kanınıza karışıp vücudunuzda gezinmeye başladıkça birazı gözeneklerden ve çoğu da açık olarak nefes yoluyla olmak üzere dışarı sızar. Ne tür alkol kullandığınızın pek önemi yok, vücudunuz alkolü özümsemeye başladığında hepsi aynı şekilde kokar.

Diyabet Hastalığınız Olabilir

Diyabet tedavi edilmediği takdirde, diabetik ketoasidoz olarak isimlendirilen bir hastalık yaşanabilir. Yeterli insülin olmadığında vücut yağ yakmaya başlar, bu da vücutta ketonların oluşmasına neden olur. Bu oluşumlar vücut kokusunun değişmesine yol açabilir ve artık bir doktora görünme zamanı geldiğinin bir işareti olabilir.

Ayrıca bazı insanlarda et ağırlıklı ve düşük karbonhidratlı beslenmeye başladıklarında, vücut kokularında değişme olduğu görülür. Düşük karbonhidratlı diyetler nefes kokusuna etki etmesiyle bilinir.

More from the blog

Daha Sağlıklı Olmak için Yiyebileceğiniz 7 Kuruyemiş

Kuruyemişler protein, sağlıklı yağlar ve antioksidanlarla dolu sağlıklı atıştırmalıklardır. Dengeli bir beslenmede meyve, sebze ve kepekli tahıl yemenin yanı sıra, mükemmel bir ara öğün...

Bayramda alternatif tatlı: Soğuk baklava

Soğuk baklava, bayramda büyük rağbet görüyor. Pandemi öncesine göre satışlar yüzde 60 oranında arttı.

“Yiwu Çin Ticaret Şehri” markası New York Times Square’de tanıtıldı

Çin'in 5 Kasım'daki 2. Uluslararası Uluslararası İthalat Fuarı'nın açılış gününde, “Yiwu Çin Ticaret Şehri” markası New York'taki Times Square'de tanıtıldı ve dünyanın dört bir...

Bir Fincan Kahve, Bir Yudum Mutluluk

The Mill kahve severlerin dünyasına, dumanı üstünde tüten sıcak ve içten bir gülümseme vaadiyle merhaba diyor.