Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır.

Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri Nelerdir?

Kolojen vücudumuzda bir nevi dolgunlaştırıcı,yapıştırıcı görevi görerek organlar ve dokular arasında destek,güç ve esneklik sağlamaktadır.Hücrelerin yenilenmesine neden olarak canlı,dinç bir cilt sağlamaktadır.Aynı şekilde bulunduğu her vücut yapısında esneklik canlılık ve dinamiklik kazandırmaktadır.

Kolojen Tipleri Nelerdir?

Kolojen Tipleri 20’nin üzerinde olmasına rağmen yaygın olan 4 Tip kolojen vardır.

Tip 1 Kolojen: Oransal olarak vücudumuzda bulunan en büyük Kolojen tipidir.Kemik,diş,kas yapısında yüksek oranda bulunmaktadır.

Tip 2 Kolojen: Kıkırdak yapılarında bulunan kolojenin yarısından fazlası tip 2 kolojeni oluşturmaktadır.

Tip 3 Kolojen: Damar, kas yapıların bol miktarda kolojen bulunmaktadır.

Tip 4 Kolojen: Cildin nem alma kapasitesi arttıran sıkılık ve canlılığını sağlamayan  için gerekli kolojen tipidir.

Kolojen Hangi Besinlerde Bulunur?

Yüksek oranda kolojen içeren besinlerin ilk sırasını balık, sığır eti, sakatatlar ,yeşil sebzeler, sülfür içerikli (soğan, sarımsak, pırasa),yumurta beyazı,süt ve süt ürünleri ve turuncu renkli meyveler (portakal, limon, greyfurt) de yer almaktadır.

Kolojen takviyesini neden almalısınız?

Günümüzde en çok cilt sağlığının iyileştirilmesi veya korunmasında ve eklem ağrılarının giderilmesinde tercih edilse de kas kütlesinin korunmasında kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde, kemik erimesine karşı da  kullanımaktadır.

Kolojen Takviyeleri Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle kullanım amacına yönelik hangi tip kolojene ihtiyacınız olduğunu belirleyerek ürün seçimi yapın. Eklem rahatsızlıkları için 2.Tip kolojen Cilt sağlığı ve yenileme için Tip 1 ve 3 Kolojen tercih edilmelidir. Takviyeler genellikle balık ve sığır kolojeni olarak satılmaktadır. Balık kolojenleri cilt sağlığı açısından sığır kolojenleri de eklem rahatsızlıklarında daha etkili olmaktadır. Tablet, efervesan veya likit formlarında olan kolojenlerden efervesan ve likit formları görece daha pahalı olsa da tablet formuna göre hızlı sonuçlar için daha  etkilidir.

More from the blog

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...