Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır.

Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri Nelerdir?

Kolojen vücudumuzda bir nevi dolgunlaştırıcı,yapıştırıcı görevi görerek organlar ve dokular arasında destek,güç ve esneklik sağlamaktadır.Hücrelerin yenilenmesine neden olarak canlı,dinç bir cilt sağlamaktadır.Aynı şekilde bulunduğu her vücut yapısında esneklik canlılık ve dinamiklik kazandırmaktadır.

Kolojen Tipleri Nelerdir?

Kolojen Tipleri 20’nin üzerinde olmasına rağmen yaygın olan 4 Tip kolojen vardır.

Tip 1 Kolojen: Oransal olarak vücudumuzda bulunan en büyük Kolojen tipidir.Kemik,diş,kas yapısında yüksek oranda bulunmaktadır.

Tip 2 Kolojen: Kıkırdak yapılarında bulunan kolojenin yarısından fazlası tip 2 kolojeni oluşturmaktadır.

Tip 3 Kolojen: Damar, kas yapıların bol miktarda kolojen bulunmaktadır.

Tip 4 Kolojen: Cildin nem alma kapasitesi arttıran sıkılık ve canlılığını sağlamayan  için gerekli kolojen tipidir.

Kolojen Hangi Besinlerde Bulunur?

Yüksek oranda kolojen içeren besinlerin ilk sırasını balık, sığır eti, sakatatlar ,yeşil sebzeler, sülfür içerikli (soğan, sarımsak, pırasa),yumurta beyazı,süt ve süt ürünleri ve turuncu renkli meyveler (portakal, limon, greyfurt) de yer almaktadır.

Kolojen takviyesini neden almalısınız?

Günümüzde en çok cilt sağlığının iyileştirilmesi veya korunmasında ve eklem ağrılarının giderilmesinde tercih edilse de kas kütlesinin korunmasında kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde, kemik erimesine karşı da  kullanımaktadır.

Kolojen Takviyeleri Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle kullanım amacına yönelik hangi tip kolojene ihtiyacınız olduğunu belirleyerek ürün seçimi yapın. Eklem rahatsızlıkları için 2.Tip kolojen Cilt sağlığı ve yenileme için Tip 1 ve 3 Kolojen tercih edilmelidir. Takviyeler genellikle balık ve sığır kolojeni olarak satılmaktadır. Balık kolojenleri cilt sağlığı açısından sığır kolojenleri de eklem rahatsızlıklarında daha etkili olmaktadır. Tablet, efervesan veya likit formlarında olan kolojenlerden efervesan ve likit formları görece daha pahalı olsa da tablet formuna göre hızlı sonuçlar için daha  etkilidir.

More from the blog

“Doktor, Hemşire ve Sağlık Çalışanlarımız İskenderun’a Ulaştı”

İzmir’den 300 kişiyi aşkın bir ekibin deprem bölgelerine destek vermek için yola çıktığı öğrenildi. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri adıyla bir araya gelen oluşumda;...

“Deprem Bölgelerinde İlaç ve Malzeme Eksikliği Var”

Deprem bölgelerinde kurulan sahra hastanelerini çadırlarında bulunan  İstanbul Tabip Odası ekiplerinden gelen geri bildirimlerle ilgili İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cegerğun Polat,...

Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi’nde Yaralılara İlk Müdahale Yapılıyor

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi’nde deprem enkazından çıkartılan yaralı hastalara müdahaleler son hızıyla devam ediyor. Bilim Sağlık Haber Ajansı (BSHA) şu anda hastanede görevli...

Sağlık Camiasından İki Can Daha Depremde Hayatını Kaybetti

Kahramanmaraş merkezli depremde sağlık camiasından hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor. Genç Dişhekimi Selenay Kara depremde göçük altında kalarak hayatını kaybetti. Türkiye Diş Hekimleri Odası (TDH),...