Kolesterol karşıtı gıdalar

Kolesterol
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hiçbir belirti vermeyen kolesterol yüksekliği, birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Kolesterol yüksekliğinin, beslenme bozukluğunun yanı sıra genetik faktörlerle de oluşabileceğini söyleyen Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan şöyle konuşuyor: “Yüksek kolesterolden korunmanın yolu bilinçli bir beslenme programından geçiyor.” Zeytinyağının kolesterolü dengelemede önemli rol oynadığını belirten Prof. Dr. Mocan, şu besinleri tavsiye ediyor:

Zeytinyağı: Tekli doymamış yağ asitleriyle iyi kolesterolü yükselterekkoroner arter hastalığını önlemeye yardımcı olur.

Elma: Kolesterolü düşürdüğü kanıtlanan pektin adlı lif açısından zengindir. Gün içerisinde 2 elma yemeniz kolesterolünüzü düşmesinde faydalı olacaktır.

Ahududu: Ne kalorisi ne de içeriğinde yağ bulunan ahududu, en faydalı meyvelerden biridir. Kalp ve felç gibi hastalıkları önlenmesinde etkili olan ahududu kolesterolü de dengeler.

Balık: İyi bir Omega-3 yağ asidi olan balık kolesterol ve trigliseritleri düşürür. Koroner arter hastalığı riskini azaltır.

Badem: Tekli doymamış yağ oranı ilekolesterolün dengede kalmasını sağlar.

Greyfurt: İçeriğindeki C Vitamini güçlü bir antioksidandır.Atardamarlarda kötü kolesterolü önleyerek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Havuç: Lif bakımından zengin olan havuç, ayrıca kalsiyum pektat adlıkolesterolü düşürdüğü kanıtlanan bir çeşit çözülebilir lif içerir.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.