Kolay kilo verme yöntemleri ve diyet hurafeleri

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Fazla kilolarınızdan kurtulmak, kilo verme ve formda kalmak sanıldığı kadar zor değil.

* Eğer kan şekeri seviyenizde herhangi bir sorun yoksa, soğuk suya katacağınız bir miktar bal ve 7-8 damla limon suyunu hızlıca karıştırıp, üzerine sıcak su ekleyin. Sabahları içeceğiniz bu karışım vücudunuzdaki toksinleri atmanıza yardımcı olacak.

* Bol su içmek zayıflatıyor. Ama suyu yemekten hemen önce ve yemek sırasında değil, öğün aralarında içmek gerekiyor.

* Suyunuzun içine damlatacağınız birkaç damla elma sirkesi, içeceğinizi alkali yapıyor. Ancak detoks yapmaya yardımcı olan sirkenin aşırı tüketilmesi ishale yol açabiliyor.

 

Kolay kilo verme yöntemleri ve diyet hurafeleri
Kolay kilo verme yöntemleri ve diyet hurafeleri

Diyet hurafeleri!

Kulaktan kulağa yayılan onlarca diyet efsanesi kilo vermek isteyen birçok kişinin bilmeden yanlışa sürüklenmesine yol açıyor. Dr. Gönül Ateşsaçan, bu yanlışları şöyle sıralıyor:

* Bir hafta boyunca sadece sebze çorbası içmek, yağı değil, kası eritiyor. Ayrıca kısa süreli kilo vermeye yardımcı olsa da, toplamda yağ ağırlıklı kilo almaya neden oluyor.

* Eğer kişinin gözü sürekli yemekteyse ve açsa, bu durum o kişinin diyet yaptığını değil, aç olduğunu gösteriyor. Açlık halinde metabolizma hızı yüzde 50 oranında yavaşlıyor. Vücut koruma amaçlı, yağ dokusunu tutuyor. Aç kalarak kilo verilmediğini unutmamak gerekiyor.

* Yemek yenilen saatler büyük önem taşıyor. Saat 19.00’da yediğiniz yiyecekler ile saat 22.00’de yediklerinizin vücudunuza etkileri aynı olmuyor.

* Gece geç yatanlar genellikle zor kilo veriyor. Hormonlar saat 00.00’dan sonra dengeleniyor. Bu nedenle de 00.00-02.00 arasını mutlaka uykuda geçirmek gerekiyor.

* Vücut her gün iki saatten fazla, aşırı spor yapmayı kayıp olarak görüyor. Sporun etkisi 48 saat devam ediyor. Bu nedenle gün aşırı spor yapılması öneriliyor. Eğer yüksek kiloda ve bir sağlık sorunu yoksa, kişinin kilo verme döneminde her gün bir saat yürümesi gerekiyor.

* Diyet kola kalorisiz ancak karaciğeri ciddi biçimde yoruyor. Kilo vermek isteyenler sadece aspartam ve tatlandırıcılı içecekleri içmeyi bırakınca bile direkt kilo verebiliyor.

 

Ayşegül Uyanık ÖRNEKAL

Formsanté Dergisi Şubat 2014 sayısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.