Kokular ile kilo verin!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bugünün dünyasında, aşırı kilo ile mücadele yollarının sayısı hızla artıyor. Bunlar arasında aromaterapi popülerlik kazandı. Bitkilerin inanılmaz özlerinden bu mücadelede ek bir araç olarak mutlaka yararlanın. Çünkü bazıları açlık hissini engellemede size destek olur. Uçucu yağlarla yapılan “aromaterapi”nin pek çok arkeolojik buluntuda, yaklaşık 5000 yıl önce uygulandığı ortaya çıktı. Kokulu yağlarla masaj yöntemini yaygın olarak Hipokrat kullanıyordu. “Aromaterapi” basit anlatımla, solunum sistemi ya da cilt yoluyla vücuda sokularak fizyolojik ve psikolojik durumu iyileştirmek için bitkisel kokulu malzemeler, reçineler, uçucu yağların kullanımı demek.(www.abtdogalurunler.com)

masaj_7e07e362-db34-4d95-b959-59d35b466dce_1

 

Zayıflatıcı banyo

Aromaterapinin en popüler yollarından biri küvetteki sıcak suya bu yağları eklemektir. Peki, hangi yağlar kilo vermede faydalı?

Narenciye uçucu yağları, ardıç yağı, selvi ve rezene uçucu yağları yapılan banyo açlığı köreltir. Narenciye’de en büyük zayıflatıcı etki limon ve portakal yağında saklı. Metabolizmanın uyarılması ve hızlanması için paçuli, nane ve limon yağı önem taşıyor.

banyo_4eda9143-74f9-4d60-804d-c161314e9f32_2

Keskin kokulu nane

Özellikle nane esansiyel yağı sadece kilo vermeye yardımcı değil, aynı zamanda tüm vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Günlük koşuşturmadan gelen yorgunluktan kurtulmak için de yardımcı olur. Nane ve lavanta yağı koklandığında, alın bölgesine masaj yapıldığında migren ağrılarına iyi gelir.

Greyfurt, kakule, sardunya ve selvi mükemmel bir idrar söktürücü yağlardır. Yasemin kokuları, papatya, ve lavanta uykusuzluğa yardımcı olur, sinir gerginliğini hafifletir

Solunum terapisiyle iştah azaltma

Bu kokuları buhar yoluyla da soluyabilirsiniz. Aromatik yağlar kullanmak için bir başka yol; buharla karışık olarak onları teneffüs etmek. Örneğin, tarçın, vanilya ve yeşil elma gibi aromatik yağları kaynamış suya birkaç damla katıp buharını solursanız iştahınızı azaltmaya yardımcı olur.

Aromaterapi gibi ilginç ve büyüleyici bir konuya yeterince hakim olursanız, şaşırtıcı ve harika bir dünya keşfedeceksiniz. Telefonla ve maille her türlü cilt ve doğal kilo verme sorunlarınız hakkında günün her saatinde soru sorabilirsiniz.

Herbalist Tarkan Güveloğlu / www.mahmure.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.