KOAH sıcak ve nemli havaları seviyor!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kış hastalığı olarak bilinen KOAH alevlenmelerinin, yaz mevsiminde de yükselen nem oranı ile birlikte artış gösterebileceğini biliyor muydunuz?

 • KOAH hastalarının yaz mevsiminde dikkat etmesi gerekenleri Hisar Intercontinental Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Orhan Dalkılıç’tan öğrendik.

  Yaz aylarına başta klima kullanımı, cereyanda kalma, sık sık hava değişimi, hava kirliliği, tozlu ve aşırı kurak yerler, havadaki nem oranıyla birlikte hissedilen sıcaklık oranının artmasının KOAH hastalığı olanları olumsuz etkilediğini belirten Dr. Dalkılıç, ‘Sıcak hava daha fazla nem tutar. Aşırı sıcakla birlikte suların buharlaşmasıyla havadaki nem oranı artar. Sağlıklı yaşam için havada belli oranda nem bulunmalıdır. Nem oranının çok fazla veya aşırı az olması (kuru hava) KOAH hastaları için risk oluşturur. İdeal hava nem aralığı % 30-60 oranındadır. Düşük nemli ortamlar olduğundan daha soğuk, yüksek nemli ortamlar daha sıcak hissedilir. Bu nedenle ortamın ısı ayarı kadar nem ayarı ve takibi de önemlidir. KOAH hastaları için önemli olan solunan havanın nem oranının ideal seviyede (% 45-50), ısı oranının ise yaklaşık 20-23 derece olmasıdır. Bu oran kapalı ortamlar için nem ve ısıölçerler sayesinde dengede tutulmalıdır. Artan nem oranı aşırı terleme, aşırı sıcakla birlikte sıvı kaybı, göğüste baskı hissi, ter gözeneklerinin tıkanması, tansiyon ve ikincil hastalıklara bağlı soluma güçlüğü gibi nedenlerle solunum yetmezliğine neden olabilir. Solunan havadaki nem oranı normal düzeyin altında veya üstünde olursa balgam çıkışını engelleyerek solunum  yollarında tıkanma ve enfeksiyonlara sebep olabilir.’ diye konuştu.
  KOAH Hastasıysanız ve Yaz Mevsimini Rahat Geçirmek İstiyorsanız Bu Önerileri Dikkate Alın!
  •Apple-tab-span” style=”white-space:pre”> Kapalı ortamlardaki aşırı nemi (rutubet) ısıtıcı ve nem emici cihazlarla temizleyin.
  • Aşırı kuru havalı bir ortam varsa hafif nemlendirin.
  • Yüksek nemli günlerde camları açmayın. Ortamı gece havalandırın.
  • Klimaları ve merkezi havalandırmaları ortama belli oranda nem verecek şekilde ayarlayın.
  • Mümkünse yüzün.
  • Kalp ve böbrek yetmezliğiniz yoksa bol sıvı tüketin.
  • Nemli ve sıcak havalarda aşırı hareket ve egzersizlerden kaçının.
  • Bol meyve ve sebzeli öğünler hazırlayın.
  • Protein açısından zengin olan besinleri tüketin.
  • Sigaradan kesinlikle uzak durun.
  Kaynak:milliyet.com
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.