Kışın Ayak Bakımı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Tüm gün vücudumuzun ağırlığını taşıyan ayaklarınıza gerekli bakımı yapıyor musunuz? Özellikle kış aylarında tüm vücudumuzda olduğu gibi ayaklarımızda da nem kaybı olur. Soğuk havadan etkilenen ayaklarınıza nasıl bakacağınızı söylüyoruz.

Yumuşak ve bakımlı ayaklara sahip olmak için özellikle kış aylarında botlara ve yün çoraplara sıkışan ayaklarınızı rahatlamanız gerekir. Kış aylarının en büyük sorunlarından biri kuruyan ve çatlayan ayaklardır. Bunu önlemek için haftada bir kez mutlaka ayaklarınıza bakım yapmalısınız.

Ayaklarınıza her gün düzenli olarak bakım yapmak ayak hastalıklarından sizi korur. Bunun için evden çıkmadan ve eve geldiğinizde ayaklarınıza özel bakım kremleri sürebilirsiniz. Yoğun ayak nemlendirici bakım kremleri ayaklarınızın rahatlamasına yardımcı olur.

Özellikle kış aylarında muhakkak kısa tırnak kullanmanız gerekir. Çizme ve botların içinde uzun tırnaklar tırnak batığı olmasına neden olabilir. Hem ayak bakımı hem de temizliği açısından tırnaklarınızı kısa kesmeyi unutmayın. Üstelik uzmanlar tırnak üstü törpüsü kullanmanız gerektiğini de söylüyor. Tırnak batığını önlemek için düzenli olarak pedikür yaptırabilirsiniz. Pedikür sırasında ayak bakımı yapılması, tırnak batması olayını azaltırken; ayakların yumuşak görünmesine de katkı sağlıyor.

Soğuk havalarda artan topuk çatlağını ponza taşı ile temizleyebilirsiniz. Duştan sonra ayaklarınızı hafifçe kurulayıp ponza yaparsanız topuk çatlaklarınız kaybolur. Aynı zamanda ayaklarınızdaki ölü derilerden de kurtulmuş olursunuz.

Peeling uygulaması, mutlaka haftada en az bir kere yapılması gerekiyor. Tabanda oluşan ölü deriden kurtulan ayaklara, daha sonra da nemlendirici krem sürmeniz gerekiyor. Bu sayede yumuşacık ayaklara sahip olabilirsiniz.

Evde kendinizi şımartmak için banyodan sonra ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Bu hem kan dolaşımını hızlandırır hem de ayaklarınızı rahatlatır. Kokulu banyo tuzları ile ayak masajı yapabilirsiniz.

 

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.