Kış sebzeleriyle sağlıklı kilo verin

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Ispanak

Regl döneminde kan kaybeden bedeninize takviye için, demir içeren gıdalar eklemenizde yarar var. Ispanak bu eksikliği gidermek için en önemli sebzelerden biridir.

A ve C vitaminleri açısından zengin olan ıspanak, aynı zamanda protein ve yağ sindirimi için ihtiyaç duyulan birçok enzime de destek oluyor.

Lahana

Lif içeriği gözle görülebilen lahana, posası çok yüksek bir sebze ve bu nedenle özellikle bağırsak kanserlerinde koruyucu etkisi bulunuyor. Lahana B, C ve E vitaminlerinden, potasyum, kalsiyum, kükürt, demir, bakır, magnezyum minerallerinden zengindir.

İdrar söktürücü etkisi ile tansiyon hastalarına destek olan bu sebze, öksürük azaltıcı etkiye sahip ve solunum sistemini temizliyor.

Brokoli

Kanserle savaşta elinizi güçlendiren brokoli, yemek borusu, mide ve bağırsak kanserlerine karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Antioksidan özelliği olan brokoli; kalsiyum, potasyum ve selenyum deposu olarak biliniyor. A, C ve E vitaminleri ile beta karoten minerallerinden zengin brokoli, antibiyotik etkiye sahiptir.

Kereviz

Yoğun lif içeriği olan kerevizin faydaları saymakla bitmez. B vitamini ve demir zengini olan kereviz, karaciğeri temizliyor ve unutkanlığa karşı etkili oluyor.

Sinirlerin gevşemesi, böbreklerin çalışması, anne sütünün artması, tansiyon düşmesi gibi etkilere sahip olan kerevizi masanızdan eksik etmeyin.

Antioksidan etkisi olan kereviz idrar söktürüyor, romatizmaya karşı etkili ve vücudu temizliyor. Yoğun lif içeriği sayesinde, sindirim sistemini rahatlatıyor.

Soğan

A, B ve C vitaminleri ile fosfor, iyot, kükürt gibi antibiyotik özelliği olan minerallerden zengin bir sebze olan soğan, karaciğer, sindirim sistemi ve bağırsakları temizlemede etkili oluyor. Çiğ veya az pişmiş yenmesi tavsiye ediliyor.

Kalp hastalıkları, prostat, sinir sistemiyle ilgili rahatsızlıklar, romatizmalar, eklem hastalıklarında olumlu etkisi var.

Vücutta biriken suyu ve üreyi atmaya yardımcı oluyor. Tansiyonu düşürüyor. Kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı oluyor.

Sarımsak

Tansiyon düşürücü özelliği var. Kanın pıhtılaşmasını azaltıyor, kan yağlarını dengede tutuyor ve kalp hastalıklarından koruyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, cildi temizliyor ve kansere karşı güçlenmenizi sağlıyor.

Pırasa

Potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor minerallerinden zengin olan pırasada B grubu vitaminler ve A vitamini bolca bulunuyor.

Sindirim sistemi, mide ve bağırsak rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkisi olan pırasa, deri hastalıklarına ve damar sertliğine karşı da etkilidir.

Havuç

İçinde bol miktarda A vitamini bulunan havuç, cilt sağlığı ve damar sertliğinde de etkilidir. Ayrıca kalp hastalığına iyi geliyor.

Her gün 2 adet orta boy havuç tüketmek karaciğeri temizler. Akciğer kanserinden korur.

Sağlıklı beslenme

Bazı kış sebzelerinin faydalarını kısaca açıkladık. Kilo vermek istiyorsanız, bu sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin. Ancak sağlıklı pişirmeniz gerektiğini unutmayın. Kilo vermek için haşlama ve fırın, ızgara gibi yöntemler en doğru seçimlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.