Kış Mevsiminde Saç Bakımı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yaz aylarında sıcaklıkların saçı yıpratması gibi kışın soğuyan hava da saç yapısını olumsuz yönde etkiliyor.

Uzmanlar kış mevsiminde saça özel bir bakım uygulanması gerektiğini söylüyor.

Giderek düşen hava sıcaklıkları, rüzgar, yağmur ve kar gibi hava koşulları saçlarımızın istediğimiz gibi görünmesini engelliyor.

Saçlarınızın nem dengesini koruyun

Saçı çok sık yıkamak, saçın nem dengesini yitirmesine ve saçın kuruyarak zamanla yıpranmasına sebep olacaktır. Kış aylarında bu yüzden daha uzun aralıklarla saç yıkanmalıdır. Yağlı bir cilt tipiniz varsa saçınızı 2-3 günde bir, kuru bir cilde sahipseniz saç yıkama sıklığı 4-5 günde bir olabilir. Yıkama sıklığı kadar suyun sıcaklığı da önemlidir. Ne sıcak ne soğuk mutlaka ılık su ile saçlarınızı yıkamalısınız.

Saçlarınızı kurutmadan önce…

Saç kurutma makinesi ıslak saçların kısa zamanda kuruması için oldukça ideal bir seçim. Fakat saç kurutma makinelerinin saçı yıpratması da söz konusu. Saç kurutma makinelerini kullanmadan önce mutlaka saçınızı koruyacak bir bakım ürünü kullanmanız gereklidir.

Saçlarınızı özgür bırakın

Özellikle kış aylarına girerken, saçlarımızı elektriklenmeden kurtarmak için toplamak çözümmüş gibi gelebilir.  Saçlarınızı sıkı sıkı toplamak ve uzun saatler boyunca o şekilde bırakmak saçlarınızın yıpranmasına ve kırılmasına yol açabilir. Saçlarınızı mümkün olduğu kadar serbest bırakmalı, topluyorsanız da sıkı sıkı toplamamalısınız.

Saç boyalarına dikkat edin

Saçınızı kuaförde boyatıyorsanız kuaförünüze mutlaka hangi boyaları kullandığını sorun ve bilmediğiniz marka saç boyaları ile saçınızı boyatmayın. Evde kendiniz boyuyorsanız da saçınızı yıpratmayacağından emin olduğunuz bir saç boyasını tercih edin.

Mevsimsel saç dökülmelerine karşı…

Saçlarınız kış mevsimin etkisiyle daha fazla dökülebilir. Bu dökülmenin önüne geçmeli ve saçlarınızı korumaya almalısınız. Saçlarınızın dökülmesini önleyebilmek için saçlarınızın nem dengesini sağlamalı  ve olumsuz hava şartlarından koruyacak ürünler kullanmalısınız.

 

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.