Kış hastalıklarına Ekinezya çayı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Aksu Vital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Senem Dinç, son yıllarda kış aylarında soğuk algınlığından korunmak için ekinezya çayının daha fazla tercih edildiğini bildirdi.

Dinç, yaptığı yazılı açıklamada, kış aylarının en büyük sıkıntısının  soğuk algınlıkları ve gribal enfeksiyonlar olduğunu belirterek, “Bu aylarda en  fazla sıcak bitki çaylarına sarılırız. Soğuk algınlığından korunmak için ıhlamur,  kuşburnu, adaçayı, nane-limon gibi pek çok bitki çayına başvururuz. Son yıllarda  ekinezya çayı de bu bitkiler arasında yerini aldı. Diğer bitki çaylarına  oranla ekinezya çayı  artık daha fazla tercih ediliyor” ifadesini kullandı.

Sağlığa faydalı 14 etken madde

Dinç, ekinezya bitkisini ilk olarak Kızılderililer tarafından  kullanıldığını, daha sonra Alman bilim adamlarının bu bitki üzerinde

Ekinezya çayı

önemli çalışmalar yaptığını aktararak, şunları kaydetti: “Almanya’ya baktığımızda bu bitkinin kışın çok fazla tüketildiğini görmekteyiz. İçinde insan sağlığına faydası olan 14 etken madde saptanmıştır.  Araştırmalar sonucunda ekinezya bitkisinde polisakkarit ve glikoprotein  bileşimleri ile echinazin, betain, echinazoid terpenoid, inüin, betain ve  echnacein gibi önemli bileşenler içerdiği tespit edilmiştir. Bu etken maddelerin  bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği, üst solunum yolları enfeksiyonları için  etkili olduğu gözlenmiştir.

Ekinezya bitkisi kapsül ya da şurup olarak  tüketildiği gibi çay olarak da tüketiliyor, ancak hamile ya da emziren bayanların  doktora danışmadan kullanmamaları gerekiyor. Ekinezya bitkisinin faydasını  görebilmek için ise çay ya da takviyeleri en az 3 hafta düzenli kullanmak lazım.  3 hafta sonunda 15 gün ara verilip tekrar 3 hafta kullanılması çok daha uygun. “

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.