Kış Geceleri İçin Beslenme Önerileri!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Ünlülerin Diyetisyeni Nil Şahin Gürhan’dan Uzun Kış Geceleri İçin Beslenme Önerileri!

Mevsimlerin değişmesi, yeme alışkanlıklarımızın da değişmesine, değişen yemek alışkanlıkları da kilo almamıza sebep olabiliyor. Bunun için ise ünlülerin diyetisyeni Nil Şahin Gürhan’ın önerilerine kulak verin.

Kış aylarında günlerin kısalması ve gecelerin uzaması ile gece beslenmesi önemli bir boyut kazanır. Kışın hayatımızın düzenli olması kilo vermemizi ve sağlıklı kilomuzu korumamızı kolaylaştırırken, hareketin azalması ve gecelerin uzaması ile birlikte yemek yemeye ayrılan sürenin artması da kilo almamızı kolaylaştırabilir.

 

Uzun kış gecelerinde evde televizyon karşısında geçirdiğimiz saatlerde bir şeyler yeme ihtiyacı dayanılmaz bir istek oluşturabilir. Bu durumda tamamen kendimizi kısıtlayıp saat 6’ dan veya 7’den sonra bir şey yemem diyerek, sınırlı, sıkıntılı ve keyifsiz bir gece geçirebileceğimiz gibi tamamen işi oluruna bırakıp ne istersek onu yiyerek de özgür; ama suçlu bir gece de geçirebiliriz. Bu iki uç arasında bir biri ardına kış günleri, geceleri gelir, geçer… Yaz geldiğinde bir de bakmışız durum perişan. Kışın kıyafetler altında sakladığımız kilolar su yüzüne çıkmış, göz önüne serilmiştir. İşte bu durumdan kaçınmak için ünlülerin diyetisyeni Nil Şahin Gürhan, sizleri için uzun kış gecelerinde nasıl beslenebileceğimizi açıklıyor!

Geceyi aklı başında bir beslenme sistemi ile geçirmek için, bütün günü iyi geçirmeliyiz.

– Sabah uyanınca 1 saat içinde enerji alarak güne başlamalıyız.

– Sabah kahvaltıdan önce 1 su bardağı kadar ılık su içmek arkasından bir miktar daha soğuk su içmek sindirim sistemimizin düzgün çalışmasını sağlar. Sindirim sisteminin düzgün çalışması da kilo kontrolünü kolaylaştırdığı gibi sağlığımızı da korur.

– Sabah kahvaltısında karbonhidrat, protein, yağ açısından dengeli bir menü oluşturmalıyız. Sabahtan itibaren tek yönlü beslenme iştah kontrolünü zorlaştırdığı gibi metabolizma hızımızı da düşürür. Kilo almamızı kolaylaştırır.

–  Gün içinde sabah, öğlen, akşam 3 öğün beslenmeliyiz. Ve ana öğünlerimizde et grubu, ekmek grubu,  süt-yoğurt grubu ve sebze grubu yiyeceklerden mutlaka olmalı. Yemeklerde çiğ sebze ve salata tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Salatalara zeytinyağı ilave etmekten kaçınmamalıyız. Yemekten sonra yemeğin üzerine tatlı ihtiyacını karşılamak, damak tadımızı tatlandırmak ve ayrıca yemeğin besin değerini arttırmak için taze meyve yemeliyiz.

–  Sabah, öğlen ve akşam yemek aralarında küçük atıştırmalar yapmak gece iştahınızın aşırı olmasını engeller. Bu atıştırmalara örnek; süt, ayran, ceviz, badem, fındık, peynir ekmek gibi alternatifler olabilir. Böylece kan şeker dengesini, iştahınızı ve metabolizma hızınızı sağlam tutmuş olursunuz.

–  Gece evinizde artık dinlenme saatleri başladığında bol suyunuz yanınızda olmalı ve yudum yudum keyifle su içmeye özen göstermelisiniz.

– Gece atıştırmalarında da her zaman olduğu gibi yavaş yemeye ve lezzete odaklanmaya dikkat etmelisiniz.

– Akşam yemekten sonra karbonhidrat, protein, yağ açısından dengeli atıştırmalar yapmalısınız. Tek yönlü ve aynı yiyecek grubundan bol miktarda tüketmekten kaçınmalısınız.

Gece atıştırmaları örnekleri;

– Peynir + tam tahıl ekmeği + maydanoz+ domates + taze meyve

– Fındık + taze meyve

– Ceviz  + taze meyve

– Leblebi + ceviz + taze meyve

– Ceviz + kuru meyve + taze meyve

– Badem + taze meyve + kuru meyve

-Süt + yulaf ezmesi + meyve

– Süt + yulaf ezmesi + ceviz + meyve

– Yoğurt + maydanoz + leblebi  + meyve

– Ayran + leblebi + meyve

– Salata ve çiğ sebze enerji değeri yok denecek kadar az olan yiyecek grubudur. Geceleri havuç, göbek, turp vb. sebzeleri çiğ olarak yemek iştah kontrolüne destek sağlamanın yanında, metabolizma hızınızı da yükselmeye katkı sağlar, bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Detaylı bilgi için;

Nil Şahin Gürhan

Web Adresi: www.nildiyet.com

İletişim: nil@nildiyet.com

More from the blog

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Hasar görmüş cilt ve yaralar için Galebe Onarıcı Krem

Üstün AR-GE gücü ile yeniliklerin öncüsü Uraw, Galebe Onarıcı Kremin özelleştirilmiş formülü ile hasar görmüş cilt ve yaralara çözüm olmaya hazır.  Vücudumuzdaki en büyük organ...

Kore Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kore kozmetik ürünleri ilk olarak Güney Kore kadınlarının, ardından da tüm dünya kadınlarının memnuniyet duyarak kullandıkları cilt bakım güzellik ürünleridir. Pürüzsüz ve parlak ciltleri...