Kış aylarında metabolizma hızlandırmak için 7 tavsiye

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Diyetin mevsimi ilkbaharmış gibi düşünülse de biz önlemimizi şimdiden alıyoruz. Metabolizmamızı kış saatine göre planlıyoruz…

Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar’ın hazırladığı bu yazı, özellikle kış aylarında kilo almaktan endişe edenlerin çok işine yarayacak bilgilerle dolu. Bu adımları düzenli olarak uygulamaya başladığında değişimi hemen fark edeceksin.

Kış aylarında yaptığımız en büyük hata aslında yaz kiloları. Yani tatil kilolarından kurtulmamak ve kış süresince bu kiloların üzerine kilo koymak. Ne yazık ki bu durum, giderek yağ oranı artan vücudun metabolik hızını da düşürüyor. Yaza formda, kışa kilo alarak girmek, metabolizmaya yapılacak en büyük ihanet. Öncelikli hedefinin yaz kilolarından kurtulmak olduğunu unutma ve ilk olarak bunun için plan yap.

kis-aylarinda-metabolizma-hizlandirmak-1

Erken yatalım, erken kalkalım…

Yatış saatini 23.00’e kur. Unutma, vücudunu da ruhunu da forma sokan en değerli hormon melatonin. Kışın sıcak yataktan kalkmak çok zor biliyoruz ama önce kalkan kazanıyor. Kalkış için saatler 06.00’ya kuruluyor ve metabolizmalar kış uykusundan uyandırılıyor.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Bilinçli Zayıflama Rehberi

Metabolizma kahvaltısı

Sabah kahvaltısından önce metabolizma kahvaltımız var. Bunun için en değerli besin badem; yanındaki yağ yakıcı içecek ise süt. Sütün içerisine ekleyeceğin bir adet kabuk tarçın ve bir tatlı kaşığı yeşil kahve ile güne daha hızlı bir metabolizma ile başlayabilirsin.

Sabah yürüyüşü

Günün ilk ışıklarında, metabolizma kahvaltısından sonra 40 dakikalık tempolu bir yürüyüş yap. Bu yürüyüş ile kışı çok daha formda ve enerjik geçireceksin. Kışın rehaveti metabolizmanı etkilemeyecek. Yürüyüşü açık havada yapmaya özen göster. Evde yürüyüş bandında yapıyorsan pencerini açmayı unutma. Yürüyüş yaparken kalsiyum ve magnezyumdan zengin 500 ml su iç ki, kasların daha çok enerji üretsin ve yorulmasın. Yürüyüş sonrası ılık duş ise vücudunun en değerli terapisi, ihmal etme. Bak, çoktan metabolizman uyandı bile.

Kahvaltı zamanı

Kahvaltının en değerli besini yumurta. Hem tok tutuyor hem metabolizmanı hızlandırıyor. Yanında tüketeceğin lor peyniri ise yağ yakımını hızlandırıyor. Sabah saatleri vücudunun en çok karbonhidrat açlığı çektiği saatler. Kahvaltında bir, iki dilim tam tahıllı ekmeği ihmal etme; ekmek yemeyen metabolizma daha yavaş çalışıyor. Kahvaltı için bir çay önerim de olacak: 3 tatlı kaşığı siyah çay, 1 tatlı kaşığı beyaz çay, 1 adet kabuk tarçın, 1 ince dilim taze zencefil ve ½ ince dilimlenmiş limonu 3-5 dakika demle.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Bilimselliği kanıtlanmış 6 Göbek Eritme Yöntemi
Haberimizde ilerlemek için aşağıda yer alan numaralandırılmış sayfalardan ilerleyin.

1
2
3
4
5
6
7
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.