Kış aylarında kilo almamanın yolları

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kışın faturası tartıda en az 3–4 kilo fazlalık olmasın.

Kışın gelmesiyle beraber havalar da soğumaya başladı ve nezle, grip gibi hastalıklar da kendini göstermeye başladı. Bu değişimlerle birlikte günlük beslenme alışkanlıklarımızda değişir. Daha çok üşüdüğümüz için vücutta bir enerji açığı oluşur.

Beslenmemizde enerjisi daha yoğun yiyeceklere yöneliriz. Özellikle tatlılar ilk sıradaki yerlerini alır. Bunları daha yağlı ve karbonhidratlı yemekler takip eder. Sonrası malum. Kışın faturası tartıda en az 3 – 4 kilo.

Tüm bunların gerçekleşmemesi için kışa iyi hazırlanmak gerekir. Öncelikle hastalıklardan korunmak için C vitamini daha bol besinlere beslenmemizde yer vermeliyiz. Kış meyvelerinden portakal, mandalina iyi birer kaynaktır. Bunların dışında biber, maydanoz soframızdan eksik olmamalıdır.

Gerçek fayda görmek istediğimizde meyveleri ve sebzeleri mevsiminde tüketmek gerekir. Günümüzde her sebzeyi ve meyveyi, her mevsimde görmekteyiz. Mevsim dışı sebze ve meyvelerden uzak durursak daha az hormonlu besin tüketmiş oluruz.

Kış döneminin en önemli besinlerinden biri de balıktır. Omega-3 ve Omega-6 için zengin bir kaynaktır. Çocuklarımız için çok gerekli olan fosfor ve selenyumu da içerir. Taze balığı bol bulabildiğimiz şu mevsimde haftada en az 2 gün balık tüketmeliyiz. Tabi tüm bu olumlu etkilerinden maksimum fayda sağlayabilmemiz için pişirme şekli de önemlidir.

Fırında, buğulama veya ızgara ideal yöntemlerdir. Yanında bol salatayı unutmamak gerekir. Mevsim yeşilliklerinden yapılmış bir salata ve yanında yenilecek 2-3 dilim ekmekle hem sağlıklı, hem dengeli hem de kalorisi düşük bir öğün tüketmiş oluruz.

Kışın gelen kilolara hazırlıksız yakalanmamak gerekir. Acıkmayı daha yoğun hissettiğimiz için ara öğünleri kuvvetlendirmeliyiz. Her ana öğünün arasında küçük ara öğünler koymak gerekir. Bu taze ve kuru meyve olabileceği gibi galeta, grisini gibi mide suyunu çekecek bir karbonhidrat gurubu da olabilir. Tabi tüketilen ölçü önemlidir. 2 porsiyon meyve veya 2-3 grisini ara öğün için yeterlidir. Ana öğünlerde bol karbonhidratlardan uzak durmak gerekir. Fazladan tüketilen ekmek, pilav, makarna tartıda artış olarak kendini gösterecektir.

Tatlı ihtiyaçlarımız için mümkün olduğunca hafif olanlarını seçmek gerekir. Şerbetli, yağlı olanlarından uzak durulmalıdır. Muhallebi, sütlaç, kabak tatlısı, meyveli yoğurt hatta dondurma en uygun tatlılardır. Tabi bunları düzenli olarak her gün tüketmemelidir. Haftada 2-3 gün yeterlidir.

Diğer tüm zamanlarda olduğu gibi kış aylarında da beslenme şeklimiz önemlidir. Yapacağımız küçük değişiklerle menülerimizi daha sağlıklı bir şekle dönüştürebiliriz.

 

More from the blog

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Hasar görmüş cilt ve yaralar için Galebe Onarıcı Krem

Üstün AR-GE gücü ile yeniliklerin öncüsü Uraw, Galebe Onarıcı Kremin özelleştirilmiş formülü ile hasar görmüş cilt ve yaralara çözüm olmaya hazır.  Vücudumuzdaki en büyük organ...

Kore Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kore kozmetik ürünleri ilk olarak Güney Kore kadınlarının, ardından da tüm dünya kadınlarının memnuniyet duyarak kullandıkları cilt bakım güzellik ürünleridir. Pürüzsüz ve parlak ciltleri...