Kış Aylarında Cildinizi Bu Besinlerle Koruyun

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Değişen yaşam koşulları ve sağlıksız beslenme, cildimizde kırışıklık, kuruluk ya da akne gibi sorunların daha çok görülmesine neden oluyor. Buna, kış aylarındaki olumsuz hava koşulları da eklenince cilt sağlığı için ek önlemler almak gerekiyor. Bahçelievler Aile Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Çil, kış mevsiminde cilt sağlığınızıkorumanız için tüketmeniz gereken besinleri şöyle sıralıyor:

PARLAKLIK İÇİN YOĞURT

Günde 2-3 ceviz ya da 5-10 badem tüketin. Badem ve ceviz, çinko ve omega 3 açısından zengindir. Ayrıca cildi temizleyici özelliklere sahiptir.

Her gün elma yiyin. Elma, E ve B3 vitamini açısından zengindir.

Portakal ve mandalina gibi turunçgiller, damar sağlığını koruduğu gibi, cilt yüzeyindeki damarları da olumlu şekilde etkiler.

Ekmek seçerken, tam tahıllı olanlarını tercih edin. Tam tahıllılar, B grubu vitaminler açısından zengindir.

Yoğurt, önemli bir kalsiyum kaynağı olduğu gibi, cildi de parlaklaştırır.

Ispanak, brokoli ve kereviz, antioksidan özelliklerinden dolayı bolca tüketilmelidir.

Zeytinyağı, ciltteki kırışık ve yaşlanma etkilerini azaltır.

FAZLA YAĞLI VE ŞEKERLİ BESİNLERDEN UZAK DURUN !

Kışın havaların soğumasıyla birlikte ağır tatlılar ve yağlı kuruyemişler daha fazla tüketilirken, bu besinler ciltte sivilce ve kızarıklıklara yol açabiliyor. Yapılan araştırmalara göre; doymuş yağ oranı düşük beslenmeyi tercih edenlerin ciltlerinde daha düşük oranda bozulma görülüyor. Öte yandan, tamamen yağsız beslenmek de tavsiye edilmiyor. Cilt sağlığı için gerekli olan A ve E vitaminleri yağda çözündüğü için zeytinyağı ve ayçiçek yağı gibi bitkisel sıvı yağların sofralardan eksik edilmemesi gerekiyor.

HER ÖĞÜNDE SALATA VE MEYVE

Hem vücudun vitamin ihtiyacı hem de yararlı sıvı içerikleri açısından, günde en az 5-6 porsiyon meyve ile öğle ve akşam yemeklerinde sebze veya salatanın mutlaka tüketilmesi gerekiyor. Bu yiyecekler, posa içerikleri ile bağırsakların çalışmasını düzenliyor ve vücudun günlük vitamin ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca zengin bir antioksidan kaynağı olarak vücudu hastalıklardan koruyor.

Sabah : http: //www.sabah.com.tr

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.