Kış Ayları Sedef Hastalığını Tetikliyor

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Azalan sıcaklıklar, soğuk, rüzgarlı ve kuru havanın etkisi ile kış aylarında en çok etkilenen organımız kuşkusuz ki cildimiz. Uluslararası On Klinik Dermatoloji Uzmanı Dr. Gülden Kökümer; kış aylarının cildimiz üzerindeki olumsuz etkisine değinirken, sedef hastalığının kış aylarında alevlendiğine dikkatleri çekiyor.

KIŞ MEVSİMİ CİLDİMİZİ NASIL ETKİLİYOR?

Dermatoloji Uzm. Dr. Gülden Kökümer, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu;

“Cildimiz; kış aylarında soğuk, rüzgarlı havadan, özellikle ısınmak amacıyla kullandığımız ısıtıcıların neden olduğu nem kaybına bağlı hava kuruluğundan, iç ve dış mekan arasındaki sıcaklık farklılıklarından olumsuz etkileniyor. Vücut direncimizin düşmesine bağlı olarak bakteriyel ve viral döküntülü cilt enfeksiyonlarının da özellikle bu aylarda ortaya çıktığını ya da nüksettiğini yani alevlendiğini görüyoruz. Alevlenmelerin arttığı kronik cilt rahatsızlıklarının başında da “Sedef Hastalığı” geliyor.”

Uluslararası On Klinik Dermatoloji Uzmanı Dr. Gülden Kökümer kış aylarının sedef hastalığı üzerindeki etkilerine şu sözlerle değiniyor;
“Deride kırmızı zemin üzerinde kabuk ve kepek oluşumuyla seyreden sedef, kronik yani hayat boyu süren bir cilt hastalığı. Her hangi bir yaşta ortaya çıkabilen bu hastalığın tedavisinde uygun şekilde ve cildi tahriş etmeyecek ölçülerde alınan güneş ışınlarının yararlı olduğu bilinen bir gerçek. Kış aylarında hastaların yeterli ölçülerde güneş ışınlarından yararlanamaması ise bu hastalığı tetikleyen önemli bir faktör.

Sedef Hastalığının kış aylarında alevlenmesinin bir diğer nedeni ise güneş ışınlarının insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkisi. Güneşin yüzünü özlettiği karanlık, kapalı kış aylarında, insanlar depresyona eğilimli oluyorlar. Stres ise sedef hastalığının baş düşmanı. Sedef Hastalığının tıbben tam olarak neden oluştuğu bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlık, stres, darbe, bası gibi fiziksel travmalar hastalığın ortaya çıkmasında tetikleyici faktörler. Sedef Hastalığı şikayeti ile ilk kez başvuran hastaların % 90’ını yakın geçmişlerinde bir yakınının kaybı, iş yerinde ya da aile içinde sorunlar, maddi sıkıntılar gibi çok çeşitli nedenlerle strese maruz kalmış oluyor.”

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.