Kırık Kalplerde Kriz Tehlikesi

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Çabuk incinen, kolay kırılan kadın kalbi, mutsuz bir aşk hayatından da olumsuz etkileniyor. Duygusal şoklar… Terk edilme… Aldatılma… Unutulma… Tüm bu kalp kırıcı durumlar, kalp hastalıkları ve kalp krizlerine yani “Kırık Kalp Sendromu”na neden olabiliyor.
Sevgililer Günü, sevgili ya da eşe bağlılık ve sadakatin gösterileceği önemli bir fırsat. Ancak bu özel günün nasıl değerlendirildiği; kadınların kalbini kazanma şansı ya da kalp kırıklığı riski bakımından çok önemli. Sevgililer Günü için alınacak özel bir hediye ya da yapılacak hoş bir sürpriz, günü daha da anlamlı kılıyor. Özellikle kadınlar, hediye almadıkları ya da sürprizle karşılaşmadıklarında büyük bir hayal kırıklığı yaşayabiliyor.

Sevgililer Günü’nü tek başına geçirecek olan kadınlar ise özellikle bu günde mutlaka bir aktivite düzenlemeli. Kendilerini yalnız hissetmemeleri için kız arkadaşları ile özel bir program hazırlayabilir ya da ailelerini özellikle de babalarını ziyaret edebilirler.

Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Kani Gemici, özellikle Sevgililer Günü’nde kadın kalbini etkileyen “Kırık Kalp Sendromu”na karşı önerilerde bulundu.

Yalnızlık kalbinizi kırabilir
Kadınların sevgililerinden ya da eşlerinden ayrılması, adrenalin gibi stres hormonlarını artırarak;  göğüs ağrısı, nefes darlığı, sıkıntı, fenalık gibi belirtilerle seyreden ve kalp krizini taklit edebilen “Kırık Kalp Sendromu”na neden olabilir. Kadınların bu hastalığa yakalanma riski, erkeklerden 3-4 kat daha fazladır.

Kalpte zehir etkisi!
Kırık Kalp Sendromu kalpte zehir etkisi yapar. Duygusal çöküntüler, travmalar, şoklar ve beraberinde gelen depresyon hali, vücuttaki hormon dengesini bozar. Stres hormonlarının da artması ile kalp büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalır. Kalbin en önemli düşmanı olan depresyon ve stres, adrenalini yükseltir ve damarları aşındırıcı bir etki yaratır. Stres nedeniyle kalbi koruyan ve mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin de vücutta azalır.

Sevgililer Günü barışmak için fırsat!
Ayrılık nedeniyle yaşanılan stres ve depresyonu atlatmak; eşler ya da sevgililerle ile barışma yoluna giderek sağlanabilir. Sevgililer Günü de bu anlamda barışma adımlarının atılabileceği özel bir gündür. Eşler ya da sevgililer arasında yaşanan sorunlar ya da ayrılıklar en çok, hassas ve kırılgan kadınları daha çok etkiler. Çünkü kadınların kalbi hassastır ve daha çabuk kırılır. Bu nedenle eğer geri dönüşü varsa; özellikle kadınlar eşleri barışma talebinde bulunduğunda onlara asla ‘hayır’ dememelidir. Çünkü gerginlikler ve sonrasında oluşan kırgınlıklar, stresi artırır. Barışma ise stresi ortadan kaldırabilir.

Yalnızlığınızın nedenini kendinizde arayın!
Sevgililer Günü’nü yalnız geçirecekseniz, öncelikle bunun nedenini kendinizde aramalısınız. Çünkü çiftlerin sevgilerinin pekiştiği bu özel günde yalnız olmak, psikolojik olarak da sizi olumsuz etkileyebilir.

14 Şubat’ta yalnızsanız babanızı ziyaret edin!
14 Şubat’ta yalnız kalmamaya özen gösterin. Kız arkadaşlarınızla özel bir program yapın, eğlenin ve yalnızlığınızı hissetmeyin. Aile ziyaretleri de böyle özel günlerde oldukça etkilidir. Ailenizle bir arada olun, özellikle babanıza sevginizi gösterin. Çünkü Sevgiler Günü’nde kendinizle baş başa kalırsanız, kalbiniz kırılabilir.

Sevgililer Günü başlangıç olsun!
“Kırık Kalp Sendromu” yaşamadan ayrılık acısından kurtulmanın en önemli yolu, travmanın etkisinden kurtulduktan sonra kendine yeni bir yaşam kurmaktır. Ailesel destek ya da kişinin olaylarla yüzleşip mantıklı bir yol bulması ve affetme günler içinde kalpte herhangi bir hasar bırakmadan iyileşebilir. Sevgililer Günü’nde bunun için bir başlangıç yapılabilir. Sevgi bu dönemde çok etkili bir ilaçtır. Geçmişte yaşanan kötü tecrübeler ve duygusal çöküntüler, kişinin yeniden aşık olmasına, sevmesine engel değildir. Kurulacak yeni bir düzen ve yeni çevreyle, depresyon etkisi yapan travmalardan kurtulmak, kişi için daha kolay olacaktır. Mutlu olacağına inandığı biri ile yeni bir hayat kurmak, evlenmek ve çocuk sahibi olmak, geçmişte yaşadığı şokun etkilerini daha kolay silecektir.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.