Kilolarınızı örtmeye çalışmayın!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sonbahar ve kış aylarında giydiğimiz kalın kıyafetlerin altından kilolarımızı ne kadar saklamaya çalışsak da aynaya baktığımızda acı gerçeklerle karşılaşıyoruz.

 • Yaz aylarında tatil keyfi ve yaz aylarının vermiş olduğu rahatlıkla  tükettiğimiz bir çok besinin miktar artışı, sonbahar ve kış aylarına kilolu girmemize ve bu ayları mutsuz geçirmemize neden oluyor.

  Sonbahar  ve kış mevsimlerimizi daha zayıf geçirmemiz için önerilerde bulunan Çakmak Erdem Hastahanesi Diyetisyeni Göksu Kepçeli, “  Yaz tatiliyle başlayan açık büfeler, brunchlar, çay partileriyle almış olduğunuz  kilolarınızı, kışa  girmeden vermenin yollarını arıyorsanız, öncelikle işe tatlılar, meyve suları, asitli içecekler, hamur işleri gibi enerjisi yüksek posadan fakir ve kan şekerini hızlı yükselten besinlerden uzaklaşarak ve birazda hareetlerimizi arttırarak başlayabiliriz.
  Şeker, tatlı, meyve suları, asitli içecekler ve hamur işleri gibi besinler gerek düşük posa gerek yüksek gliserin indekse sahip olmalarından dolayı, kana çok hızlı karışıp kan şekerini çok hızlıca yükseltirler ve vücudumuzda özellikle de bel ve sırta doğru yağlanmaya neden olurlar. Bu sebeple, bu gıdaların yerine posası fazla olan ve kan şekerini  daha yavaş yükselten glisemik indeksi düşük olan esmer ekmek, az haşlanmış makarna, bulgur; şekerli gıdalar yerine de meyve tercih edilmelidir.
  Bizim için en az beslenme kadar önemli olan spor, hem şekerimizin düzenlenmesinde  hem de besinlerle aldığımız enerjinin bir kısmını harcamasını sağlamaktadır. Aynı zamanda iskelet yapımızı sağlamlaştırıp, dikleştiren spor hayatımızın vargeçilmezi olmalıdır. Hergün en az 30 dakika yürüyüş, bisiklet, yüzme, dans gibi faaliyetlerden hangisi sizin için uygunsa o tercih edilmelidir. Ayrıca vücudumuzun %60-%70’ini oluşturan ve bizim için hayatı önem taşıyan su,  mutlaka günde 1,5 – 2 litre tüketilmelidir.
  Tatlıdan vazgeçemiyorsanız o zaman daha masum olanı seçin !
  Meyve ile tatlı isteğimizi bastıramıyorsanız ve kendimizi biraz şımartmak istiyorsanız aşağıda sizin için küçük bir tarif var. Haftada bir defa tüketilmesini tavsiye ederim.
  Gün kurulu tavuk göğsü;
  Malzemeler
  •Apple-tab-span” style=”white-space:pre”> 4 su bardağı süt
  • 14-16  adet gün kurusu kayısı
  • 3 yemek kaşığı un
  • 3 yemek kaşığı nişasta
  • 16 – 20 adet kabuksuz badem veya 15 – 20 adet kabuksuz fındık  veya 8 bütün ceviz
  Tarifi
   Orta boy tencereye soğuk sütü, unu ve nişatayı ilave edip iyice karıştırın ve tencereyi ocağa alın, koyulaşıncaya kadar pişirin. Gün kurularını küpler halinde doğrayın. Bademleri veya cevizleri suda bekletin ve kabularını soyup kıyın. Küpler halinde doğradığınız gün kurularını, 1çay bardağı su ile haşlayın, suyunu çektikten sonra hazırladığınız tavuk göğsüne ilave edin. Bademleride ekledikten sonra hepsini karıştırıp 4 kaseye bölüştürün.”
  AFİYET OLSUN.
  Kaynak:milliyet.com

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...