Kilo vermeyi hızlandıran yöntemler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Önceden pek çok kere diyet yaptıysan, aynı kiloda takılmanın ne demek olduğunu çok iyi bilirsin. Tartıya çıktığınızda her zaman aynı rakamı görüyorsan, öncelikle bunun nedenini öğrenmeli, daha sonra da motivasyonunun düşmemesi için ne yapman gerektiğini bilmelisin.

Önce şunu kabullenmek gerek: Her gün vücudunun yapması şart olan milyonlarca işi var. Bunlardan yalnızca birkaçı, senin daimi düşündüğün ve istediğin ‘zayıflama’ konusunda. Her gün depolarımızdan biraz yağ, biraz da su atılıyor olması elbette rutin bir işmiş gibi gelebilir sana. Fakat buna mani olan veyahut geciktiren bir sürü iş de çıkabiliyor.

Zayıflayamıyor olmak veya yavaş kilo vermek, aslında bazen bir mesele değil. Zira bazen vücudumuz kendini savunabilmek için veya bundan daha acil başka işi olduğu için de kilo kaybını durdurabiliyor.

 

Geçmişin Önemli!

Neden bazıları daha hızlı zayıflıyor? Diyet programına başlamadan önce ne yaptığın çok önemli. Bugüne kadar yaptığın diyetler, aç kaldığın müddetler, ne kadar az veya ne kadar çok yediğin, diyete başlamadan evvelki haftalarda kaç kalorilere çıktığın, kilo verme hızını etkiliyor. Mesela her gün 3.000 kalori alan biri, diyete başladığında 1.500 kalorilik bir diyetle çok hızlı zayıflayabilir. Ancak zati 1.500 kalori ile beslenen fakat kilo alan biri, 1.200 kalori ile daha yavaş zayıflayabilir. Bu vaziyetlerde kaloriyi daha da düşürmek pek işe yaramaz. Değişik bir şey yapmak gerekli.

Bunların dışında hormonal problemler, bir takım hastalıklar da kilo kaybını yavaşlatabilir veya durdurabilir. Zayıflama döneminde takılma yaşamamak için perhize başlamadan analiz yaptır. Bu şekilde, sana mani olabilecek bir problem varsa onu kaldırarak yola çıkabilirsin

Ne Hızda Zayıflamak Gerekiyor?

Kilo fazlan varsa, şu andaki kilonun yüzde 10’unu üç ayda vermelisin. Veyahut haftada 500 gram ile bir kilo arasında vermeyi; ayda iki-dört kilo zayıflamayı amaçlayabilirsin. Bu rakamlar kişiye göre değişir, spor yapan kişilerde daha hızlı kilo kaybı görülebilir. Peki rastgele bir sıhhat problemi yoksa, zayıflama döneminde neden aynı kiloda takılıyoruz ve bu vaziyette ne yapmak gerekiyor?

Listeni değiştirmeden önce kendini iyice kontrol et. Birebir uyguladın mı? Bu hafta ne kadar hareket ettin? Porsiyon kontrolünde mi mesele var? En az iki, üç hafta aynı perhizi yaptığın hâlde kilo veremiyorsan, bir mesele var demektir. Uyguladığın liste sana uygun olmayabilir. Üçüncü haftadan itibaren liste değiştirilebilir.

Diyet yapıyor ve zayıflıyorken birden durduysa:

Haftada sadece 100-200 gram veriyorsan, vücudun bu diyete cevap vermiyordur. O zaman kâğıdı kalemi eline al: Kaç kilo ile başladın? Şu an kaç kilosun? En son ne zaman bu kiloda olmuştun? Diyete başladığın zamanla şimdiki arasında nasıl bir fark olabilir? Hepsini tek tek karşılaştır. En sık yapılan hatalardan biri şu: Başlangıçta birebir uygulanan program, bir süre sonra daha az yemek veya sık yapılan kaçamaklar ile bozulabiliyor. İlk zamanlarda listende sana verilen ekmeği her gün altı dilim olarak yerken, ‘zayıflıyorum ve daha da hızlı gitsin’ diyerek üç dilime düşürmek, bir süre sonra zayıflamanın durmasına neden olur. Elindeki programı düzenli ve eksiksiz uygulamalısın.

Diyeti hiç bozmadığın hâlde zayıflayamıyorsan:

Vücudun artık diyette gibi hissetmiyor olabilir. Yaptığın listeye alıştıysa değiştirebilir veya iki, üç günlük hızlandırmalar yapabilirsin. Hemen aklına şok diyet gelmesin. Şok diyetler 800 kalorinin altında ve bir diyetisyenin asla tavsiye etmeyeceği diyetlerdir. Demek istediğim, iki, üç gün yediğin yemeği, saatlerini ve içeriğini değiştirmek. Yani iki öğünde de et yiyorsan iki, üç gün sadece sebze ye. Sadece sebze ve ekmek yiyorsan, etli ve balıklı birkaç gün geçir. Üst üste aynı yemeği yemek, -sık yapılan hatalardan olan- sürekli haşlanmış tavuk ve marul yemek hem çok sıkıcıdır, hem de bir süre sonra takılırsın.

Diyet ve spora devam ediyor, biraz daha hızlı gitsin istiyorsan:

Yıllardır diyet yapan biri olsan veya vücudun spor yapmaya çok alışık olsa da yavaş zayıflıyor olabilirsin. O zaman sıkı dur. Bu haber seni şaşırtabilir ama çok işe yarıyor. Haftada bir gün, özellikle spor yaptığın gün kaçamak yaparsan, zayıflaman hızlanabilir. Evet, yanlış duymadın. Bazen sürekli diyet yapan veya diyet + spor yapan kişilerde, vücut başkası için ‘diyet’ olan programı ‘normal’ kabul edebilir ve korumaya geçer. Bu durumda kalori azaltmak yerine haftada bir kez, bir öğünde seni mutlu edecek farklı bir şey yemek ve farklı bir spor yapmak, zayıflamanı hızlandırır. Örneğin hafta sonu bir porsiyon tatlı veya makarna yemek gibi. Normalde haftada üç, dört gün 30 dakikalık bir yürüyüş yapıyorsan, kaçamak yaptığında her zamankinden farklı bir saatte, 50 dakika yürü. Vücudun bu değişikliğe cevap verecektir.

 

Yazı: Diyetisyen Güneş Aksüs / WomensHealth

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.