Kilo vermeyi Bırakmanın Nedenleri

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Kilo verme serüvenin her defasında başarısızlıkla sonuçlanıyorsa, nedenlerini bilmende fayda var.

1- Uzun sürüyor

Kilo almak kolay, ancak vermesi zordur. Aldığın kiloları yavaşça vermen gerektiğini de biliyorsun. Bu aslında senin avantajına çevrilebilecek bir durum. Uzun vadede kilo vermek, planına sadık kalmanı kolaylaştıracaktır. O yüzden kendine uygun bir plan hazırlamalı ve aceleci olmamalısın.

2- Sürekli aç hissediyorsun

Kilo vermenin matematiği aslında oldukça basit: Aldığın kalori miktarı, ihtiyacın olanı geçmemeli. Eğer yüksek kalorili besinlere yönelirsen, midene daha az yemek girecektir. Bu durumda da tokluk hissinin oluşmasını bekleyemezsin. Aklını kullanmalı, düşük kalorili besinlerden bolca tüketerek açlığın önüne geçmelisin. Tam tahıllılar, su açısından zengin meyveler ya da bol lifli sebzeler açlık krizlerinin oluşmaması için sana yardımcı olacak.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Zayıflamak İstiyorum ama Neden Bir Türlü Zayıflayamıyorum?

3- Favori yemeklerini özlüyorsun

Kızartmalar, pizzalar, burgerler, çikolatalı kekler ya da dondurmalar…Tüm bunları düşünmeden yaşayabilmek elbette zor. Ama bu yiyecekler genellikle diyetini sabote ederek tüm emeklerinin çöpe gitmesine neden olacaktır. Ama bazılarını yemeden de olmuyor. O halde, aşırı sınırlandırmalı bir diyet uygulamaktan vazgeçmelisin. Ancak tek bir şartla: Favori yiyecekleri daha sağlıklı hale getirebilirsin. Örneğin yağ bombası bir pizza yerine, sebze ağırlıklı ince pizza tercih edebilirsin.

4- Egzersizden nefret ediyorsun

Eğer nefret ediyorsan, yapabileceğin bir şey bulmalısın. Belki de koşu bandında saatlerini geçirmek senin için uygun değildir. Ama belki de kondisyon bisikleti işini görebilir. Ya da tek başına egzersiz yapmaktan sıkılıyorsan, kendine bir egzersiz arkadaşı edinebilirsin. Tüm bunlar sıkıcı geliyorsa, biraz maceraya, örneğin dağ bisikletine ne dersin? Dahası, egzersizlerini çeşitlendirmek de sana yardımcı olabilir. Örneğin, biraz zumbadan kimseye zarar gelmez.

5- Ne yapsan olmuyor

Egzersiz yapıyor, yediklerine dikkat ediyorsun; ancak tartıda hiçbir şey değişmiyor. Bu durum çoğu insanın sinirlerinin bozulmasına ve vazgeçmelerine neden oluyor. Ancak bunun birçok nedeni olabilir. Örneğin yanlış ya da yetersiz egzersiz yapıyor olabilirsin. Ya da sağlıklı beslenme işini biraz abartıyor ve çok yiyor da olabilirsin. Bu durumda yapılması gereken en mantıklı şey, bir profesyonelin yardımına başvurmak. Bu kişi bir diyetisyen ya da kişisel antrenör olabilir. Konusunda uzman olan kişiler seni aydınlatacak birtakım yöntemler sunabilir ve yaptığın yanlışları ortaya çıkarabilir.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: 7 Maddede Zayıflayamamak ve Çözüm Yolları

Kaynak: Women’s Health
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.