Kendinize En Güzel Bayram Hediyesini Verin

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sigarayı bırakmayı planlayan kişiler için Ramazan’ın kaçırılmayacak bir fırsat olduğunun altını çizen Universal Çamlıca Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinem Güngör “Uzun yaz günlerinde 16 saat boyunca sigara içmeyen kişinin gün geçtikçe sigara içme isteği azalır. Sigara bırakmakla beraber, yaklaşık 3 hafta boyunca kişinin yaşadığı geçici psikolojik ve fiziksel sorunlara karşı direnç göstermek için Ramazan ideal bir zamandır” dedi.
Universal Hastaneler Grubu’na bağlı Universal Çamlıca Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinem Güngör, iftardan sonra ve sahurda içilen sigaranın normal zamandaki sigara tüketiminden daha zararlı olduğu konusunda uyarılarda bulundu.

İFTARDAN SONRA SİGARA İÇMEK BEYİN KANAMASI RİSKİNİ ARTTIRIYOR

İftar sonrası yoğun sigara içen kişilerde kanda aniden nikotin ve karbonmonoksit düzeyinde yükselme olur, bunların etkisiyle damarlarda daralma meydana gelir. Damarlar daraldığı için bu kişilerde tansiyon yükselmesi ve buna bağlı beyin kanaması riski artar. Ani nikotin artışı kalp çarpıntısına ve kalp enfarktüsüne neden olabilir.

SAHURDA SİGARA İÇMEK KALP KRİZİNE DAVETİYE ÇIKARTIYOR

Sigara içen kişiler, oruç süresinde sigara içemeyeceğini düşünerek sahurda normalden fazla sigara tüketirler. Sahura kalkıldığında yoğun sigara içtikten sonra dolu mide ile tekrar uyumak kalp krizi riskini arttırıyor.

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN SU İÇİN

Dr. Güngör, akciğer ve kalp sağlığı için Ramazanı fırsat bilerek sigarayı bırakmak isteyenlere şunları öneriyor:

Orucunuzu 2 bardak su ile açın. İftardan sonra sigara içme arzusunun yoğun olduğu anlarda bir bardak su için. Su içmek hem sigara içme arzusunu giderir hem de gün boyunca susuz kalmış vücudun su ihtiyacını karşılar.

Yemeklerin ardından sigarayı çağrıştırabilecek çay, kahve gibi içecekler yerine meyve suyu ve bitki çayları tüketin.

Sigara bırakma sürecinde sigara içen kişilerden ve sigara içilen yerlerden uzak durun.

SİGARAYI BIRAKMAK NEDEN ZORDUR?

Nikotin, psikolojik ve fiziksel bağımlılık yapmaktadır. Sigara içilmediği zaman vücuttaki nikotin miktarı azaldığından, vücut yaklaşık 3 hafta boyunca, yoksunluktan kaynaklı huzursuzluk, uykusuzluk, fazla uyku ihtiyacı, sinirlenme, aşırı tepki verme, kabızlık ve konsantrasyon güçlüğü gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Sigarayı bırakmak için bilinmesi gereken, bu sorunların geçici olduğudur. Bu dönemi Ramazan ayında atlatarak sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.