Kendinizde Keşfetmeniz Gereken Yaşam Metaforları

tarafından
499
Kendinizde Keşfetmeniz Gereken Yaşam Metaforları
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bugün sizlerle birlikte psikolojik anlamda benliğimizin bir parçası olan yaşam metaforları ile alakalı olarak bilgiler sunacağız. Hepimizin hayatta belli bir yaratılış amacı vardır. Kişisel alışkanlıklarımız, amaçlarımız, hobilerimiz ve fobilerimiz birbirinden farklıdır. Hepimiz, kişisel olarak farklı amaçlar uğrunda sürekli mücadele ederiz. Dolayısı ile kendimize has bir metaforumuz mevcuttur.

Psikoloji uzmanları, hepimizin belli bir amacı ve kişisel hedefleri olduğuna inanıyor. Bu metaforları kendimizde objektif bir şekilde görebilirsek eğer geleceğin çok daha aydınlık olduğuna da inanılıyor.

Metafor Çocukluğumuzda Gelişir ve Yaşam Tarzımıza Göre O Yıllarda Şekillenir

Metaforlar, özellikle çocukluk yaşlarında ki durumumuza göre günümüze kadar gelir. Çocukluğumuzda yaşadığımız her şeyde geleceğimizi önemli ölçüde etkiler. Hayata bakışımız, geleceğe dönük olarak çocukluğumuzda başlar. Hedeflerimiz de buna göre şekillenir.

Rahat bir çocukluk geçirmiş olan kişilerde geleceğe bakış çok daha rahattır. Bireysel anlamda özgüven yüksektir ve doğrudan geleceğe dönük olarak adımlar atılır.

Çocukluğu mücadele ile geçmiş kişilerde ise hayat mücadele ve zorluk demektir. Karamsarlık, başarıya karşı olan hırs ancak beraberinde gelen ümitsizlik gibi de ele alınabilir.

Metaforunuzu Seçin

Bu noktada birçok farklı seçeneği sizlere sunacağız. Metaforunuzu enine boyuna analiz edin ve kendiniz için en uygun olan seçeneği inceleyebilirsiniz. Psikoloji uzmanlarının metafor analizleri sonucunda elde ettiği metaforları incelemek istiyoruz.

SAVAŞ: Sürekli yeni bir mücadele ve sürekli kazanma hırsına sahip. İnsan sürekli ya kazanır ya da kaybeder.

BAHÇE: Hayat içerisinde ki tüm ilişkiler de çiçekler gibi bakıma muhtaçtır. Tüm olgular zaman içerisinde oluşur, yetişir ve üretim sağlar.

GÖREV: Evrensel gerçekleri ciddi anlamda benimsemiş olabiliriz ancak kendi bildiklerimizi de insanlara kabul ettirmeyi tercih ederiz.

GEZİ, MACERA: Seyahat, insan hayatı için bilinmeyeni keşfetmektir. Yeni insanlar ile tanışmak ve kültürel açıdan sürekli gelişimi hedeflemektir.

BİNA: Sağlam bir temek hayatın en önemli seçeneklerinden birisidir. Sağlam temelin üstüne daireler ve odalar ekleyerek sağlam ilerlenir.

ROLLER COASTER: Hayat inişli ve çıkışlı bir yoldur. Sürekli engeller çıkar ancak bir sürekli mücadele ederiz.

MOZAİK PENCERE: Hayat son derece renkli, ışıltılı ve bir o kadar da eğlencelidir. Bu nedenle yaşamayı severiz.

YARIŞ: Her zaman en hızlı olmak. EN hızlı olurken doğru yolu en hızlı şekilde tercih etmek ve sürekli diğer insanlar ile yarış içerisinde olmak.

MAHKEME SALONU: Hayatta daima adalet olmalıdır. En küçük çiçek için dahi adalet temelleri sonuna kadar atılmalıdır.

HAPİSHANE: Seçim şansımızın olmadığını düşünürüz. Dünya genelinde ki tüm olguların birçok gücün elinde olduğuna inanarak çaresizlik düşünürüz.

SINIF: Hayat ne derece farklı olursa olsun her şeyden ve herkesten öğreneceğimiz bir şeyler olduğunu biliriz.