Kendi Hücrenizle Genç Kalmak Mümkün!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Son günlerde estetik operasyonlar arasında hızla artan dolgu estetikleri hakkında uzmandan bilgi aldık!

Dolgu estetikleri günümüzde en çok tercih edilen estetik trendleri arasında yer alıyor. Bu estetik hastanın kendisinden alınan hücrelerin çoğaltılarak yeniden enjekte edilmesiyle gerçekleştiriliyor. Cildin yapı taşını oluşturan daha genç, daha parlak ve daha gergin görünmesini sağlayan hücreler bu sayede daha fazla artmış oluyor. Ayrıca bu operasyonda kalıcı sonuçlar elde ediliyor.

Bayındır Hastanesi’nden Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Deveci, konu hakkında merak edilenlerin hepsini  anlattı.

Hücre ile gençleşmek!

Bayındır Hastanesi’nden Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Deveci, bu amaçla, günümüzde olumsuz etkileri en aza indirilmiş ve vücut dokularını taklit eden hyaluronik asit ve benzeri sentetik ürünlerin sıklıkla kullanıldığını belirtiyor.

Ancak uygulamadan sonra dolgu maddesinin vücut tarafından eritilerek ortadan kaldırılması nedeniyle bu ürünlerin tekrarlayan uygulamalar gerektirdiğini belirten Prof. Dr. Deveci, şöyle devam etti:

“Diğer bir seçenek olarak vücut tarafından yıkılamayan ve etkisi bu nedenle kalıcı olan sentetik dolgu maddeleri üretildi. Ancak bu maddelerin vücutta yabancı madde etkisi oluşturulması, sentetik olması nedeniyle ortaya çıkabilen duyarlılık sorunları ve istenmeyen etkiler oluştuğunda vücuttan uzaklaştırılmasının mümkün olmaması gibi nedenlerle kullanımında ciddi sorunlar söz konusu olabiliyor.”

Yağ enfeksiyonu kalıcı değil!

Her iki seçenekle ilgili sorunların ortadan kaldırılmasında, hastanın kendi dokuları ile dolgu ve derinin gençleştirilmesi işleminin yapılmasının da akılcı bir yaklaşım olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Deveci, bu işlemin avantaj ve dezavantajlarını ise şöyle anlatıyor;

“Hastanın kendisinden alınan yağ dokusu bazı işlemlerden geçirilerek hastanın istenen bölgelerine enjekte ediliyor. Ancak bu işlemin de uygulanan yağ dokusunun yüzde 50 ile 70’inin vücut tarafından eritilmesi nedeniyle kalıcı olmadığı biliniyor. Bu sorunun üstesinden gelmek içinse gerekli olandan daha fazla miktarda yağ enjeksiyonu yada yineleyen enjeksiyonlar yapılıyor. Bununla birlikte yağ enjeksiyonu uygulamasının bir cerrahi işlem olması, her defasında yağın yeniden alınması zorunluluğu, dudak ve yanak bölgesinde dolgu maddesi olarak kullanımının uygun olmasına rağmen ince kırışıklıklara neden olan, incelmiş derinin kalınlaştırılmasında uygun bir doku olmaması gibi önemli dezavantajlar bulunuyor.’’

Hastanın kendisinden alınan küçük bir parça deriden bağ dokusu hücreleri üretiliyor ve hastaya enjekte ediliyor.

Hücreler vücut dışında çoğalıyor!

Prof. Dr. Deveci, ideal dolgu maddesi ya da derinin kalınlaştırılması yoluyla ince kırışıklıkların tedavisinde bir diğer seçeneğin, hastanın kendisinden alınan küçük bir parça deriden laboratuvar ortamında bağ dokusu hücrelerini üreterek, hastaya enjeksiyon yoluyla uygulamak olduğunu belirtiyor.

Diğer seçeneklerdeki tüm dezavantajların ortadan kalktığı bu yöntemde, basit olarak insan derisinin dermis olarak isimlendirilen ve asıl deri kalınlığını oluşturan hücrelerinin sayısı vücut dışında arttırılıyor.

Bunlar deride incelme dolayısıyla yaşlı görünüme neden olan hücre ve yapıtaşı kaybının yerine konması amacıyla kullanıldığı gibi, hacmini kaybetmiş dokuların bu eksikliğinin tamamlanması için de kullanılıyor.

Klinikte uygulama için öncelikle lokal anestezi altında hastanın yara izini kolayca saklayabileceği kulak arkası ya da kasık bölgesinden 1-2 cm genişliğinde deri alınarak burası dikişler yardımı ile kapatılıyor. Alınan deri parçası özel bir çözelti içinde laboratuvara gönderiliyor. Bu örnekten özel hücre kültürü işlemleri ile ortalama üç hafta içinde üretilen hücreler, yine özel bir çözelti içinde hazırlanarak hastaya uygulamaya hazır halde kliniğe gönderiliyor.

Womenist.net

More from the blog

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Hasar görmüş cilt ve yaralar için Galebe Onarıcı Krem

Üstün AR-GE gücü ile yeniliklerin öncüsü Uraw, Galebe Onarıcı Kremin özelleştirilmiş formülü ile hasar görmüş cilt ve yaralara çözüm olmaya hazır.  Vücudumuzdaki en büyük organ...

Kore Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kore kozmetik ürünleri ilk olarak Güney Kore kadınlarının, ardından da tüm dünya kadınlarının memnuniyet duyarak kullandıkları cilt bakım güzellik ürünleridir. Pürüzsüz ve parlak ciltleri...