Kemoterapi kabus olmaktan çıkıyor

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kemoterapi tedavilerinde meydana gelen yenilikler sayesinde hastaların şikayetleri azalıyor

 Tıbbi Onkolog Doç. Dr. Murat Arslan,kemoterapi tedavilerinin gelinen son nokta ile kabus olmaktan çıktığını belirtti.

Tıbbi Onkoloji Servisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Arslan, kemoterapi tedavileri ve yan etkilerin kontrolünde meydana gelen yenilikler sayesinde hastalarda eskisi kadar yoğun bulantı, kusma ve iştah kaybının olmadığını belirtti.

Yeni nesil kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinin, eskilerine göre daha az olduğunu kaydeden Dr. Arslan, “Onkolojik hastalarda asıl tedavi yöntemlerinden biri de kemoterapidir. Kemoterapinin amacı, çoğalma kontrolünü kaybetmiş aşırı hızlı çoğalan hücreleri yok etmek. Kemoterapitedavisi, halk arasında bilindiği gibi ağrılı bir tedavi yöntemi değil.” dedi.

Kemoterapi tedavisinde bir takım yan etkilerin görülebildiğini anlatan Arslan, “Bunların başında fiziki değişmeler olarak saç dökülmesi, ciltte ve tırnaklarda değişiklikler ile bulantı, kusma ve iştah kaybı geliyor. Kan değerlerinde ilaç uygulamalarına bağlı değişimler görülebiliyor.” diye konuştu.

BUNLARA DİKKAT
Kemoterapi tedavilerinde ve yan etkilerin kontrolünde büyük yenilikler olduğunu ifade eden Dr. Arslan, “Bu yenilikler sayesinde hastalarda eskisi kadar yoğun bulantı, kusma ve iştah kaybı izlenmiyor. Yine de bağışıklık sistemini zayıflatan bu dönemde bol sıvı tüketin, beslenmede beyaz et, özellikle balık yiyin. Bol sebze ve meyve tüketin. Aşırı şekerli gıda ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Kapalı ve kalabalık ortamlardan kaçının ve kişisel temizliğe önem verin.” uyarılarında bulundu.

TEDAVİ UZMANLIK İŞİ
Genel olarak kemoterapinin damar yoluyla uygulandığını anlatan Tıbbi Onkoloji Servisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Arslan, “Bazı durumlarda karın içi, beyin omurilik sıvısına uygulamalar da olabiliyor. Hastalıkta hangi ilaçların kullanılacağının seçimi, ilaçların hazırlanması, hastaya uygulanması ve uygulama sırasındaki takibi ile tedaviye cevabın değerlendirilmesi bir uzmanlık işidır.” dedi.

Kaynak:habertürk.com
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.