Katatonik Şizofreni Nedir? Nedenleri Nelerdir?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Katatonik şizofreni, psikolojik bir hastalıktır. Katatonik kavram olarak, birinin hiç hareket etmeden durması anlamına gelir. Anıt kabirde hiç kıpırdamadan nöbet tutan askerlere de Katatonik Asker denilir. Bu şizofreni türüne Katatonik denmesinin sebebi, kişinin uzun süre hareketsiz kalmasıdır. Katatonik şizofreni rahatsızlığına yakalanan kişinin en belirgin özelliği, gün içerisinde aniden meydana gelen hareketsizlikleridir. Bu eylemsizlik, uzun süreler devam edebilir.

Katatonik şizofreni de görülen diğer haller ise şu şekildedir

Aşırı şekilde meydana gelen motor etkinlik, aşırı negatif hareketler, konuşmazlık, davranışlarda istemli olarak meydana gelen sapkınlıktır. Ayrıca ekolali denilen bozuklukta söz konusudur. Başka bir şahıs tarafından söylenilen sözün, anında papağan gibi tekrarlanarak anlamsız bir şekilde yenilenmesi anlamına gelir. Katatonik şizofreni de görülen bir başka özellik ise, ekopraksidir. Buda başka bir şahsın davranışlarını taklit etme anlamına gelir. Katatonik bozukluk çok ilerlediyse kişinin göz kontrolünde tutulması gerekir. Kişi istemeden bir başkasına veya kendisine zarar verecek bir pozisyona gelebilir.

Katatonik şizofreni rahatsızlığı, kişinin uzun süre hareketsiz veya aşırı derecede motor hareketler ve

Katatonik Şizofreni Nedir
Katatonik Şizofreni Nedir

heyecanlar arasında gidip gelmesine neden olur. Bu tavırlar sergilendiğinde, çevresinden gelen iletişim mesajlarına aldırmaz. Uzun süre hareketsiz durumlarda iletişim kurmak, asla mümkün olmaz. Aşırı hareketsizlik, yeme, içme, uyuma, dinleme gibi kanallara kapalı olmasına neden olur. Aşırı hareketsizlik durumunda istenilen pozisyona getirilmesi mümkün olabilir. Yatağında komadaymış gibi durulan hastaya, rahat edebileceği bir pozisyon kazandırılabilir.

Katatonik şizofreni başlangıcı…

Şizofrenin diğer türlerine göre daha hızlı bir başlangıç katatonik şizofrenide söz konusu olabilir. Ancak kişi bu rahatsızlığa yakalanmadan önce büyük bir ihtimalle aniden duraksamalar ve gerçeklerden kopmalar şeklinde mesaj vermiştir. Süreç biranda ilerler ve kişi, birden hareketsizliğe bürünür. Hareketsiz kalan bedende şişmeler meydana gelebilir. Hasta her ne kadar dış dünyayla olan ilişkisini kesmiş gibi görünüyorsa da, her şeyin farkında yaşar. Olayları ve konuşmaları kayıt eder. Ancak tepki verme konusunda istemsizlik yaşar.

Katatonik şizofreni nedenleri…

Katatonik şizofreni
Katatonik şizofreni

Genel itibariyle şizofreni, kişinin büyük bir beceri kaybına uğramasına neden olur. Normal hayattan kopar ve hayat kalitesi biranda sıfıra düşer. Aileler de bu durumdan oldukça etkilenir. Şizofrenin nedenleri arasında birçok durum sayılabilir. Ancak kişinin ergenlik veya geçlik döneminde yaşamış olduğu duygu bozuklukları, düşünce ve davranışlarındaki bozukluklar, gerçeklerden kopma gibi eğilimler ileride şizofren rahatsızlıklarının yaşanmasının habercisidir.

Şizofrenik bozuklukların yaşanmasının balında genetik bozukluklar gelebilmektedir. Şizofren genine sahip olan kişilerin çoğu hastalığa yakalanabilmektedir. Ancak sadece genetik sebeplerle açıklamak doğru olmayacaktır. Çünkü şizofren genini bulunmadığı kişilerde de hastalığın söz konusu olduğu saptanmıştır. Bu gibi sebepler arasında yer alan psikolojik faktörler önemli bir yere sahip olmaktadır. psikolojik anlamda kendisini sürekli mutsuz hisseden ve stres altında yaşayan kişilerin beyinsel faaliyetleri bozulabilmektedir. Kötü hayat şartları, güvensiz olan ortamlar, tehditler, aşırı çalışma saatleri gibi durumlardan medyana gelen kronik stres vakalarının şizofreniye dönüşmesi muhtemeldir.

Sosya kültürel faktörlerinde şizofreni nedeni olduğu tespit edilmiştir. Kişinin aşırı baskıcı bir toplum içerisinde büyümesi, savaşlar, ölümler, azınlığın üyesi olmak, göçler gibi durumlar insanların psikolojik sorunlar yaşamasına ve sonuç olarak şizofren hastalıklarına yakalanmalarına neden olmaktadır. kentleşme de bu yönde şizofren hastalıklarının görüldüğü yerlerin başında gelir. Bunun sebebi köy yerine göre daha baskıcı ve stres verici hayat akışının söz konusu olmasıdır.

Katatonik şizofreni tedavi yöntemi

Şizofreni tanısının tam anlamıyla konulabilmesi için belirtilerin 6 ay gibi bir süre zarfında sürekli tekrarlanıyor olması gerekir. Eğer henüz bu süre tamamlanmadıysa kontrol altında tutulur ve kesin tanının konması adına 6 aylık dönemin geçmesi beklenir. Tanı konulduktan sonra tedavi yöntemi uygulanmaya başlayabilir. Şizofreni hastalıklarının yenilebilmesi açısından ortaya çıkan ilaçlar güzel sonuçlar vermektedir. Katatonik şizofrenide de durum bu şekildedir. İlaç tedavisiyle kişi normal hayatına döndürülebilmektedir.

Katatonik şizofreni de sadece ilaç tedavisi uygulanır. Psikoterapi gibi yöntemler bu şizofrenide uygulanmaz. Sosyal hayata uyum sağlanması için ilaçların etkisinin göstermesi beklenir. Daha sonra kişiye sosyal hayata uyum sağlaması için destek çıkılabilir. Böylece hastalığın ortaya çıkardığı yıkım, kısa sürede ortadan kaldırılabilir.

[quote_box_center]Yararlanılan Kaynaklar[/quote_box_center]

1 – Katatonik Şizofreni. [wikipedia.org]

2 – Karmaşık Bir Katatoni Olgusu. PDF  [klinikpsikiyatri.org]

3- Katatoni: Bir Gözden Geçirme. PDF  [Derya KULU-ŞAHİNLER, Erdoğan ÖZMEN]

[quote_box_center]Videolar[/quote_box_center]


More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...