“Kariyer mi, Çocuk mu” İkileminden Örnek Bir Yolculuk

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Milenyumun hayatımıza kattığı teknoloji, aynı zamanda modern iş hayatında da değişikliklere neden oldu.

Kadının dünyasında, 90’lı yıllardan sonra iş yaşamına ortak olma işlevi, çeyrek yüzyıldır devam eden bu geleneğin de artık zor bir dönemece girdiğini gösteriyor. Zaman geçtikçe, klasik bir ikilem olan çocuk mu kariyer mi paradoksuna çözümler de bulunuyor. Bu örneklerden biri de kendi yaptığı tasarımlarla, artık globalleşen giyim sektöründe, butik olarak var olmaya çalışan Meltem Atlas ve markası Parla Butik…

Oku, Kariyer Yap, Evlen, Çocuk Doğur… Ya Sonrası?

Lisans öğrenimini eğitim fakültesinde, yüksek lisansını ise iletişim fakültesinde yaptıktan sonra başlanan kariyer yolculuğunda, kadının da var olduğunu göstermek isteyen Meltem Atlas, çocuğu olduktan sonra eve kapanmak yerine, üreterek kazanırken, kendisiyle çocuğuna zaman ayırabilecek bir iş tasarlayarak hedeflerini gerçekleştirmeyi başardı. Hem de en büyük hobisi stilistliği yardımıyla.

Şirin ve Sıcacık Bir Dükkan

Daha önce hiç deneyimi olmadığı ticaret hayatına, ani ve radikal bir kararla 2012 yılında kendi tasarladığı çocuk-bebek kıyafetlerle, sıcacık bir ortam yarattığı dükkânında Parla Butik markasıyla başladığını söyleyen Meltem Atlas;  “1980 yılında İstanbul’da doğdum. Küçük yaşlardan beri gelecekle ilgili en büyük hayalim resim ve sanatla ilgilenmekti. Ancak iş seçiminde farklı alana yöneldim. Marmara Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği’ni bitirdim, ardından İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım’da yüksek lisans yaptım. Ancak “kendim olmak” arzusu ağır bastığı için moda alanında çalışmayı kafama koydum. Bir yandan çalışırken, diğer taraftan LaSalle Academy Stilistlik kursuna gittim. Bir yandan yüksek lisans tezimi yazarken, diğer taraftan evde annem ve teyzemle dikiş diktim. Arada şansımı denedim; Haziran 2008’de Metrocity’de düzenlenen “Dream Style Amatör Stilistler Yarışması”nda finale kalarak Cengiz Abazoğlu, Deniz Akkaya, Ece Sükan gibi alanında uzman isimlerin karşısında defileye çıktım ve kıyafetlerimi sundum. Grafikerlik kursuna giderek bilgisayar ortamında çizim yapmayı öğrendim ama hiçbir şey beni, elle çizim yapıp onu renklendirmek kadar mutlu etmedi” dedi.

“Hayalim, Kendi Tasarımlarından Oluşan Koleksiyon Hazırlamak”

Kendi işini yapmaya kapı süsleri ve bebek süslemeleri ile başladığını söyleyen Atlas; “butiğimde bugün hazır giyim kıyafetlerin yanında özel tasarım kıyafetler hazırlamaktayım. Sipariş üzerine ölçü alınarak hazırlanan bebek ve çocuk giysilerimizin en büyük özelliği kumaş kalitesi ve tasarımlarının farklılığıdır. Bundan sonraki en büyük amacım, marka olabilmek. Bunun kolay olmadığını ancak yıllardır bu işin peşini bırakmadığım için bir gün başaracağımı biliyorum. ‘’Tanrı’nın verdiği yetenekleri kullanmak gerek’’ benim düşüncem bu yöndedir. Çizim ve yaratıcılık gücümün, diğer özelliklerimin arasında en ağır basanı olduğuna inanıyorum. Hayatta kazanacağım hiçbir başarı, bir giysimin başkası tarafından beğenilmesi ve giyilmesi kadar mutlu etmez. Herkese hayallerinin peşinden gitmesini ve etrafında yapamazsın diyenlere kulaklarını kapamalarını tavsiye ediyorum” dedi.

More from the blog

Elie Saab 2017 – 2018 Sonbahar – Kış Modası Defilesi

Elie Saab 2017 - 2018 Sonbahar Kış modası ürünleri geçtiğimiz günlerde yapılan görkemli bir defile ile resmen görücüye çıktı.

DeFacto’nun ilk özel koleksiyonuna Buse Terim imzası

Kadınlar “moda lüks olmasın” dedi, DeFacto harekete geçti

Bin yıl garantili topuklu ayakkabı

İngiliz tasarımcı Chris Shellis, ilk kez bin yıl garantisi olan topuklu ayakkabı tasarladı.

“Yolların Kesiştiği Nokta; Engelsiz Moda”

“Yolların Kesiştiği Nokta; Engelsiz Moda” konulu panel ve sonrasında düzenlenen defilede davetliler, öğrenciler ve engelli bireyler bir araya geldi.