Kara Merhem Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır ?

Kara Merhem Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır
Kara Merhem Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır
5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

Esas ismi İhtiyol Pomad olan kara merhem nedir ? Ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

Bazen vücudunuza en büyük ıstırabı hiç olmayacak bölgelerde beliren ve hiç umulmayacak kadar küçük olan yaralar ve iltihaplar verir. Öyle ki acıdan inim inim inletir, sızım sızım sızlatır, ne oturabilirsiniz ne ayakta olmanız bir işe yarar. Hani derler ya insanın ağrısı neresinde ise canı oradadır. İşte şayet vücudumuzda çıkmış bir basur ya da çıban varsa bu küçücük iltihap ya da yaranın verdiği acı ile canımızı tam da orada hissederiz.

İnsana çok çektiren bu ıstıraplı derdin çaresi, bilinenin aksine hiç öyle alengirli bir şey değildir. Basit ve her eczanede bulabileceğiniz bir kara merhem çıban tedavisinde, bitkisel ilaç mahiyetinde aktarlarda satılan kara sakızlı merhem de ( basur)  hemoroid tedavisinde sizi bu dertlerden tereyağından kıl çeker gibi kurtaracaktır.

Kara Merhem Nedir ( Kara Merhem – İhtiyol Pomad)

Kara merhem çıban tedavisinde kullanılan ilaçlardan biridir. Esas ismi İhtiyol Pomad olan krem halk arasında kara merhem olarak da bilinir. İçeriğinde bulunan %80 Vazelin, %10 İhtiyol, %10 Lanolin ile vücutta çıkan pek çok iltihabi durumun tedavisinde kullanılır.

Kara Merhem - İhtiyol Pomad
Kara Merhem – İhtiyol Pomad

İhtiyol, ham petrol özelliğindeki karışımın sülfürik ait ile muamele edilerek suda çözünür hale getirilmiş şeklidir. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde çıban dışında her türlü ekzama, apse ve akne tipi erupsiyonlar (deri döküntüsü) gibi enflamatuar (iltihaplı deri sorunları) deri hastalıklarının tedavisinde mucizeler yaratır. Kara merhem kronik iltihaplanmaların olgunlaşıp, içlerinin temizlenmesini sağlar.

Kara Merhem Nasıl Kullanılır?

Vücudun iltihaplı bölgesi yıkanıp kurutulduktan sonra günde iki defa kara merhem sürülüp gazlı bezle kapatılır. Bölge hava almamalıdır. İltihap akmaya başladıktan sonra bir kaç gün daha günde bir kez sürülmeye devam edilir.
Kara Sakızlı Merhem nedir

Kara sakızlı merhem hemoroid tedavisinde kullanılan ilaçlardan biridir. Basur kremi ya da hemoroid kremi olarak da geçer. Bildiğiniz gibi hemoroid makattaki çizgili kas dokusunun altında yer alan toplar damar yumaklarının varisleşmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Ne yazık ki yıllardır hemoroid kremi diye satılan ve kortizon içeren pomadlar, lokal anestezik etkilli krem veya fitiller bu hastalığa tam bir deva sağlamaktan çok uzak oldu.  Keza cerrahi operasyonlar da çok net sonuçlar vermez

Kara Merhem ile Hemoroid (Basur) Tedavisi

Kara sakızlı merhem olarak ünlenen ve hemoroid bitkisel tedavisinde çığır açarak umut ışığı olan hemorita kara merhemden biraz daha farklı bir basur kremidir.  Ortalama bir haftalık 8-10 günlük bir kullanım ile basur memesinin tamamen kurumasını ve küçülmesini sağladığı söylenen bu hemoroid kara merhem kreminin özelliği, bildiğimiz kara merhemden farklı olarak içeriğinde bazı başka bitkisel ekstrelerin de olmasıdır.  Bu kara merhem basur memelerini tamamen yok ettiğine dair bazı çalışmalar mevcuttur.  Gülhane Askeri Tıp Akademisi tarafından bir uzman ekibin çalışması ile uluslararası kulvarda yerini almaya hazırlandığına dair bilgiler de sanal basında duyurulmaktadır.

 

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.