Kansızlığın çaresi doğada!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Uzmanlar kansızlığın tedavisinde kullanılan gıdaları açıkladı

 İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yalçın Ünlü, anemiolarak isimlendirilen kansızlığın; iştahsızlık, solukluk, dilde yanma, kızarma, ağrı, çarpıntı, eforla nefes daralması, baş dönmesi, kulak çınlaması, halsizlik, çabuk yorulma, tırnaklarda kolay kırılma ve kaşık tırnak, saçlarda incelme, kolay dökülme, sinirlilik ve tembellik gibi belirtilerle ortaya çıktığını söyledi.

Ünlü, bu hastalarda toprak, kül, kil, kahve telvesi yeme isteği olduğuna dikkati çekerek. “Tedavide, demirden zengin gıdalarla beslenmek önemli. Demirden zengin gıdalar ise, kırmızı sakatatlar (dalak, karaciğer), kırmızı et, balık, kümes hayvanları, yumurta sarısı, kabuğundan ayrılmamış tahıllar,pekmez, kuru siyah üzüm, ıspanak,maydanozdur.” dedi.

KANSIZLIK HASTALIK DEĞİLDİR
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yalçın Ünlü, hemoglobin (Hb) değerinin erkekte 13g/lt, kadında 12g/lt, çocuklarda yaşa göre 11-12 g/lt’nin altında olmasının ‘anemi’ olarak kabul edildiğini ifade etti.

Türkiye’de kadınların yüzde 35’i, gebelerin yüzde 50’si, erkeklerin yüzde 20’si, çocukların yüzde 40’ının anemik olduğunu belirten Uzman Dr. Yalçın Ünlü, şu bilgileri verdi:
“Kansızlık bir hastalık değil, hastalıkların yol açtığı bir belirtidir. Alyuvarların (kırmızı kanın) görevi yapısındaki hemoglobin sayesinde akciğerden aldığı oksijeni dokulara taşımak, metabolizma sonucu dokularda oluşan karbondioksidi akciğere taşıyarak solunumla dışarı atılmasını sağlamaktır. Kırmızı kan kemik iliğinden yapılır. Hemoglobin yapımında demir, B12 vitamini, folik asit, bakır, kalsiyum, çinko, kobalt, C vitamini gibi maddelere ihtiyaç vardır. Damarlarda dolaşan kırmızı kanın ömrü 120 gündür. Bu süre sonunda dalak, karaciğer, kemik iliği hücreleri tarafından dolaşımdan temizlenir. Kandaki yapım – yıkım arasındaki dengenin yapım aleyhine azalması anemiye neden olur.”

BESLENME NORMAL İSE PROBLEM YOK
Dr. Yalçın Ünlü, kansızlığa neden olan temel mekanizmayı şöyle sıraladı;
Alyuvarların yetersiz üretimi. Kanamaya bağlı alyuvar kaybı. Alyuvarların dolaşımda aşırı yıkımına neden olur. En sık görülen kansızlık çeşitleri; demir eksikliği anemisi (Kansızlıkların yüzde 90’ını oluşturur.) Kanamaya bağlı olanlar. Vitamin B12 eksikliği. Folik asit eksikliği ve diğerleri şeklinde sıralanır.”

“Hb yapımında yer alan demirin eksikliği ile kansızlık oluşur” diyen Dr. Ünlü, gıda ile günde 50 mgm demir alındığını, günlük ihtiyacın ise 1 mgm olduğunu ifade etti.

Ünlü, “Beslenme yeterli ve dengeli ise, emilim normalse, aşırı demir kaybı yoksa, demir eksikliği anemisi oluşmaz. Gastrit, cerrahi girişimle midenin alınması veya küçültülmesi mideasidini azalttığı için demir emilimi azalır. Kronik ishal, kolit, hemoroid, mide-bağırsak ülserleri, tümörleri, aşırı adet, rahim tümör kanamaları, gebelik, emzirme anemiye sebep olur.” dedi.

Kaynak:habertürk.com
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.