Kanser tedavisinde etkili savaşçı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Vücutta doğal olarak bulunan bir enzim türü olan Koenzim Q10, yapılan araştırmalara göre kanserle mücadelede önemli bir rol oynuyor. Birçok hastalığa iyi gelen Koenzim Q10, özellikle kemoterapi tedavisinin yarattığı sıkıntıları hafifletmede etkili

Kemoterapi gören çoğu hasta, immün sisteminin çökmesi sonucu ağır bir tedavi süreci yaşar. Ama yapılan araştırmalar, Koenzim Q10’un; kemoterapinin tolere edilmesine yardımcı olduğunu, bağışıklık fonksiyonu üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu ve kansere kritik destek sunabileceğini göstermekte… Kansere karşı birçok tedavi şeklinde etkin bir savaşçı olan Koenzim Q10’un, kalp ve beyin sağlığı için de hayati katkıları bulunuyor. Bir hücresel koruyucu olan Koenzim Q10; özellikle toksik etkileri azaltmak için onkoloji tedavilerinde kullanılır.

ENERJİYİ ARTIRIR
Koenzim Q10, hücre içinde oksijenin kullanımını artırarak, hücredeki enerjinin artmasını ve doğru tüketilmesini sağlar. Bilim adamları, Koenzim Q10’un; kardiyovasküler ve beyin sağlığı üzerinde antioksidan görevi gördüğünü, kemoterapinin vücutta yarattığı hasarı önlediğini de keşfetmişlerdir. Bu etki, kanserin tedavisi sırasında kemoterapi ilaçlarının etkilerinin azaltılmasına yardımcı olur.

İMMÜN DESTEKLEYİCİDİR
Koenzim Q10, üç yıl öncesine kadar onkologlar tarafından hayvan çalışmalarında kullanıldı ve sonuç olarak serbest radikal salımına karşı koruyucu olabileceği ve bazı kanser çeşitlerine karşı etkili olduğu ortaya çıktı. Koenzim Q10, Japon bilim adamları tarafından immün destekleyici olarak gösterilir. Özellikle farelerde yapılan çalışmalar sonucunda, kolon kanseri üzerinde etkili olduğu, tümörlerin sayısını önemli ölçüde azalttığı ve diğer dokulara istilasını önlediği görülmüştür. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışma; bir kemoterapi çeşidi olan Doksarubisin tedavisinde, Koenzim Q10’un kalpte toksiteyi azalttığını göstermiştir. Aynı bulgu insan çalışmalarında da mevcuttur.

HALSİZLİĞİ ÖNLER
Koenzim Q10, karaciğerde, hücre içindeki enerjinin taşınmasını sağlayarak karaciğere bağlı halsizliğin giderilmesine yardımcı olur. Nefes darlığı, çarpıntı, çabuk yorulma gibi kalp yetersizliklerinde, kalp kasına olumlu etkide bulunur. Yüksek kan basıncını düşürebilen Koenzim Q10, parkinsonun zararlarının azaltılmasını da sağlar.

MEME KANSERİNDE TÜMÖRÜ KÜÇÜLTÜR
Birçok kanser tedavisinde kullanılan Koenzim Q10, meme kanserinde çok yönlü bağışıklık artırıcı ve tümör düşürücü güçlere sahiptir. Yapılan çalışmalar, Koenzim Q10’un; Tamoksifen’le beraber verildiği tedavilerde, meme kanseri tümörlerini küçülttüğünü, oksidan hasarı ve inflamasyonu azalttığını göstermiştir. Her türlü kanser tedavisindeki etkisine, Roma’da yapılan araştırmalar bir yenisini daha eklemiştir. Araştırmacılar; tedaviye dirençli kanserlerde, Koenzim Q10’un hastaların bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve cerrahi gerektiren cilt kanserlerinde de tedavinin temelini oluşturduğunu ortaya çıkarmıştır.

50 YIL ÖNCE KEŞFEDİLDİ
2007 yılında, Koenzim Q10’un keşfinin 50’nci yıl dönümü kutlandı. Koenzim Q10, insan biyolojisi alanında ömür boyu kullanılabilecek bir besin maddesidir. Son yıllarda yararlı etkileri daha bilinir hale gelmiştir. Koenzim Q10, insan sağlığını korumada ve yaşam süresini uzatmada çok önemli faktörlerden biridir.

YAN ETKİLERİ HAFİFLETİR
Koenzim Q10, hastalıkların ve güçlü tedavilerin yan etkilerinin azaltılmasında etkilidir. İnterlokin-2 ve interferon tedavisi gören hastalarda yan etkileri hafiflettiği ve nükslerin en aza indirgenmesini sağladığı bilinmektedir. Ayrıca kanserli hastalarda tümör yayılımını engeller. Bunun yanında LDL, trigliserit, total kolestrol ve HDL’yi dengeleyerek düşürür.

Kaynak: Prof. Dr. ERKAN TOPUZ  / Sabah
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.