Kanser Hastalarına Yeni Umut

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kanser hastalığına yakalanan insanların kemoterapi tedavisinden korkmalarının en büyük sebebi yapılan tedavinin tüm vücudu etkilemesiydi. Kanserli bölgeye iyi gelen tedavi sağlıklı organlarda ise geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar bırakabiliyordu.

Southampton hastanesinin doktorları bu durumun önüne geçmek için yeni bir uygulama hayata geçirdi ve iki hastaya, sadece karaciğerlerini hedef alan kemoterapi uygulandı.

İşlem sırasında karaciğerin her iki tarafında damarların içine balonlar yerleştirilerek, organın vücudun geri kalanından soyutlandığı belirtildi.

“Kemo-banyosu” olarak adlandırılan ve 60 dakika süren işlem çerçevesinde karaciğere kemoterapi ilaçlarının pompalandığı ve organ vücudun geri kalanıyla yeniden bağlantıya geçmeden önce karaciğerdeki kanın temizlendiği kaydedildi.

Her iki hastanın da iyiye gittiği ve tümörlerinin “daha küçük göründükleri” belirtildi.

Kemoterapi ilaçları, hızla büyüyen kanserli hücreleri öldürmenin yanı sıra vücudun sağlıklı olan bölümüne de saldırıyor.

Doktorlar, tek bir organı hedef almanın, yan etkileri önleyebileceğini ve hastaya zarar vermeden daha yüksek dozda tedavi uygulanması anlamına gelebileceğini söylüyorlar.

Kemoterapi ilaçları normalde hastalara damar yolundan veriliyor. İlaca, tümörle birlikte tüm vücut maruz kalıyor ve tedavi, yorgunluk, saç dökülmesi ve doğurganlık kaybı gibi yan etkilere neden oluyor.

“Kemo banyosunun”, böbrek, pankreas ve akciğerler gibi organlara uygulanabileceği belirtiliyor. Teknik, ABD ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde de deneniyor.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.