Kanada göçmenlik başvurusu ile yeni bir hayata ilk adımınızı atın

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yeni Bir Hayat yurtdışı yaşam merkezi genel müdürü Şevki Akaydın’ın yaptığı açıklamaya göre Kanada göçmenlik programının yeni meslek listeleri Mayıs 2014 tarihinde yayınlanacak. Yurtdışı göçmenlik alanında uzman kadrosu ile profesyonel danışmanlık hizmeti sunan Yeni Bir Hayat Kanada ve İngiltere başta olmak üzere birçok farklı ülkeye yerleşmek isteyen ailelere yardımcı oluyor.

Şevki Akaydın Kanada göçmenlik programının özelliklerini şu şekilde açıklıyor. Öncelikle Kanada’nın yayınlayacağı meslek listesinde mezun olduğunuz ve okul sonrası çalıştığınız iş dalınızın yer alması gerekiyor. Genellikle mühendislik grupları bu meslek listesinde ön plana çıkıyor. 2013 Kanada göçmenlik programında 22 meslek dalı içinde 14 tanesi çeşitli mühendislik alanları idi. Eğer mesleğiniz bu listede yer almıyorsa Kanada’ya göçmen olarak başvurma şansınız bulunmuyor.

Ayrıca sizden en az 1 yıllık iş deneyimi de isteniyor. Bu deneyimin mezun olduğunuz bölümde olması son derece önemli. Örneğin maden mühendisi olarak mezun oldunuz ama bir ofiste çalışıyorsanız başvuru yapamıyorsunuz. Mesleki tecrübeye ek olarak çok iyi düzeyde İngilizce ya da Fransızca bilmekte şart. Dil bilginizi ispatlamak için özel bir sınava giriyorsunuz. Eğer evli iseniz eşinizin bu iki dilden birisini bilmesi başvurunuza olumlu yönde katkıda bulunuyor. Yeni Bir Hayat danışmanları tüm bu özelliklerinizi sizin için değerlendirip Kanada’ya göçmen olarak başvurma imkânınız varsa size yardımcı oluyorlar. Yapılan değerlendirme sonucunda 100 üzerinde en az 67 puan almanız mecburi. Zira bu puanın altında kalırsanız başvurunuz Kanada tarafından kabul edilmiyor. Şayet 67 puana sahipseniz başvuru işlemlerinizin tamamlanması yaklaşık 2 ay sürüyor. Dosyanız hazırlandıktan sonra Kanada göçmenlik bakanlığına gönderiliyor. Onların karar vermesi ise ortalama 1 yıl kadar sürebiliyor.

Şevki Akaydın İngiltere’nin göçmen kabul eden bir başka ülke olduğunu belirtiyor. Ankara Antlaşması olarak bilinen bu göçmenlik programı sadece Türk vatandaşlarına uygulanıyor. Ankara Antlaşması aracılığı ile İngiltere’ye gitmek için girişimci olmanız gerekiyor. Yani kendize ait bir iş kurmak için İngiltere’ye gidebiliyorsunuz. Bu işin sizin eğitimini gördüğünüz ya da deneyim sahibi olduğunuz bir iş olması önemli. Ayrıca işinizi kurmak için gerekecek sermayeye sahip olmalısınız. Son olarak İngilizce iletişim kurmakta sıkıntı çekmemeniz de önemli. Eğer bu şartlara sahipseniz Yeni Bir Hayat başvuru dosyanızı bir ay gibi bir süre zarfında hazırlıyor. İngiltere elçiliği de ortalama 3-4 hafta içinde değerlendirip başvurunuzu karara bağlıyor. İngiltere’ye yerleşme hakkı size ve tüm aile bireylerinize veriliyor. 5 yıl İngiltere’de yaşadıktan sonra İngiliz vatandaşı olmaya hak kazanıyorsunuz.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.