”Kan hastalıkları yaşlanan nüfusla artacak”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kan kanserli yaşlı hastaların evde bakımı Türkiye’de ilk kez düzenlenecek kongrede ele alınacak

 Türkiye’de yaşlı nüfusun artmasıyla kan hastalıklarının görülme oranında artış beklendiği için, evde bakım hizmetlerinin geliştirilmesi her geçen gün daha çok önem kazanıyor.

Geriatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, kanserli hastaların tedavi planlamasını takiben hastane yerine aile ortamında bakılmasının önem taşıdığını söyledi.

İlhan, yaptığı açıklamada, yaşlı nüfusta kan hastalıkları ve evde bakım konusunun 29-30 Eylül tarihlerinde Türkiye’de ilk kez düzenlenecek 1’inci Ulusal Geriatrik Hematoloji Kongresi’nde ele alınacağını bildirdi.

Ülkede 5 milyondan fazla 65 yaş üstü insan bulunduğunu, Cumhuriyet’in 100’üncü yılının kutlanacağı 2023’de bu sayının 12,7 milyona ulaşmasının ve toplam nüfusun yüzde 14’ünü 65 yaş üstündekilerin oluşturmasının beklendiğini ifade eden İlhan, lösemi, lenfoma ve myeloma gibi hastalıkların yaşlılarda gençlere göre 50 kat daha fazla görüldüğünü söyledi.

Türkiye’de artan yaşlı nüfusla kan hastalıkları görülme oranında artış beklendiğini, bunun da sağlık sistemine yük getireceğini ifade eden İlhan, yaşlılarda hematolojik hastalıkların seyri farklılıklar göstermesine rağmen tedavilerin gençlere göre yetersiz kaldığını bildirdi.

”FARKLI YAKLAŞIMLAR ÖNERİLİYOR”

Dünyada yaşlılarda görülen kan hastalıkları için farklı yaklaşımlar önerildiğini ifade eden İlhan, şu bilgileri aktardı:

”ABD’de mesela kişiselleştirilmiş tedavi benimsenmiş durumda. Burada ‘hastalık yoktur hasta vardır’ prensibinden hareket ediliyor. Türkiye’de ilk kez düzenlenecek 1’inci Ulusal Geriatrik Hematoloji Kongresi’nde, Sağlık ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarından yetkililer, sivil toplum örgütü temsilcileri, üniversitelerden uzmanlar bir araya gelerek ülkemizde benimsenmesi gereken yeni yaklaşımları ele alacak. Burada en önemli konu evde bakım hizmetinin yaygınlaştırılması. Sağlık Bakanlığı zaten bu konuda çok kapsamlı bir proje yürütüyor. Kongrede de bu konu üzerinde duracağız.”

EVDE BAKIM

Sağlık personelinin evde bakım konusunda eğitilmesinin büyük önem taşıdığını ifade eden İlhan, Türkiye’de palyatif bakım ve evde bakım konusunda yetişmiş uzman sağlık personeline ihtiyaç olduğunu belirtti.

İlhan, şunları kaydetti:

”Kanserli hastaların tedavi planlamasını takiben hastane yerine aile ortamında bakılması önem taşıyor. Tedavi planlaması sonrası bakıma hastanede devam edilirse tedavi maliyeti artıyor, gereksiz yatak işgali oluyor, ayrıca hastanın enfeksiyondan kaybedilme riski artıyor.ABD’de yapılan bir araştırmaya göre evde bakım hizmetinden yararlanan hastalarda ölüm oranı yüzde 50 azalıyor. Bu nedenle konunun uzmanlarının işbirliğinde, yardımcı sağlık elemanları ve hasta yakınlarından oluşan bir grup desteğinde evde ve palyatif bakım merkezlerinde bakım öneriliyor.”

Kaynak:habertürk.com
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.