Kalp Hastalığı Riskini Östrojen Azaltıyor!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kadınlar, menopoz öncesi, vücutlarının ürettiği östrojen sayesinde kalp hastalığına karşı bir tür korumaya sahiptirler. 

Menopozla birlikte, östrojen seviyesi düşer ve kalp hastalığı riski artar. Hormon replasman tedavisinin (HRT), ateş basmaları ve diğer menopoz bulgularını hafifletmesinin yanı sıra, özellikle postmenopozal (menopoz sonrası) dönemin erken yıllarında uygulanırsa kalp üzerinde koruyucu etkileri olduğu düşünülmektedir.  Bununla birlikte, bugüne kadar yapılmış en geniş kapsamlı çalışmalardan biri, hormon tedavisi alan kadınlarda kalp hastalığı, kan pıhtılaşması ve felç riskinde küçük bir artış ortaya koydu. 

Yani, hormon replasman tedavisinin kalp hastalığını önlemek üzere menopoz sonrası başlatılması gerektiğini konusunda yeterli kanıt mevcut değildir. Hem risklerini ve yararlarını öğrenmek, hem de hormon replasman tedavisinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermek adına doktorunuza danışmak büyük önem taşır.

Östrojen kullanımı ve kalp hastalığını araştıran “the Kronos Early Estrogen Prevention Study” (KEEPS) isimli klinik çalışma hala devam etmektedir.

 

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.