Kalori Kaybetme İpuçları

Aslında kilo kaybetme sırrını sen de biliyorsun: Yaktığından daha az kalori alarak, bu yaz sığamadığını fark ettiğin şortlarının fermuarını çekebilirsin.

Kalori Kaybetme İpuçları
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Aslında kilo kaybetme sırrını sen de biliyorsun: Yaktığından daha az kalori alarak, bu yaz sığamadığını fark ettiğin şortlarının fermuarını çekebilirsin.

Ancak uzun süreli kilo kaybının rakamlarla alakası yok. New Yorklu Zayıflama Uzmanı Doktor Stephen Gullo, “Beslenme uzmanları kalori alıp vermeye o kadar odaklandı ki en önemli etkeni unuttular: Davranışsal ve kavramsal değişim” diyor. Diğer bir deyişle, yeni bir başarısız dieyt denemesinden sonra başını önüne eğip yenilgiyi kabullenmek yerine, beynini tekrar eğitmelisin. Kuzey Carolina Üniversitesi Yeme Bozuklukları Bölümü’nden Profesör Cynthia M. Bulik, “Sağlıksız beslenme alışkanlıklarıyla baş etmek için, hayatımız boyunca yerleşmiş olan düşüncelerimizi ve hislerimizi zorlamalıyız” diyor. Fazla Freud’cu olmaya gerek yok ama bazı doktorlar ve zayıflama uzmanları, devamlı kilo değişiminin, beslenme düzenini sık değiştirdiğin anlamına geldiğini söylüyor. Davranış bilimi uzmanlarına göre ise, negatif düşünceleri teker teker değiştirmek pozitif düşünme alışkanlığı oluşturuyor. Ki bu, yemek yemek için de geçerli. Verdiğimiz ipuçları ve egzersizlerle, bunu nasıl yapacağını öğrenebilirsin.

Hislerini Anla

Pantolonların, erkek arkadaşınla ettiğin büyük bir kavgadan sonra nedense üstüne bir türlü olmamaya mı başladı? Bu normal çünkü kadınlar yeme davranışını konfor olarak kullanmaya eğilimlidir. Minnesota Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, kadınların depresyondayken erkeklerin iki katı kadar içki içebildiği keşfedilmiş. Physiology & Behavior’un yaptığı bir araştırmaya göre ise, kadınların yemeyi tercih ettiği şeyler genellikle şeker yüklü. Karbonhidrat yüklü yiyecekleri yemek, geçici olarak serotonin (beyinde ruhsal durumu ayarlayan kimyasal) seviyesini yükseltiyor; kısacası mutlu oluyoruz. Yale Üniversitesi Rudd Center for Food Policy and Obesity Bölümü Başkanı Doktor Kelly D. Brownell, “İnsanların zor duygularla başa çıkmak için farklı farklı metotları var. Bazıları içki içer, bazıları yemek yer, bazıları işi tehlikeli boyutlara taşıyıp uyuşturucu kullanır” diyor. Bir dahaki sefere kendine cips ve çikolata enjekte edeceğini hissettiğinde dur ve bir adım geri atarak kendine şu soruyu sor: “Şu an duygusal seviyem nasıl? Ve neden?” Örnek vermek gerekirse; “Aşağılandım çünkü patronum bugün beni personel toplantısında utandırdı.” Bu gibi durumlarda kendini daha iyi hissettirebilecek şeylerin bir listesini yap ve yanında taşı.

Dost Görünen Düşmanı Belirle

Uzmanlar aynı durumların ve aynı insanların, duygusal yemeyi tekrar tekrar tetikleyebileceğini keşfetti. Ciccinnati Psikoterapi Enstitüsü Direktörü ve Change Your Mind, Change Your Body kitabının yazarı Doktor Ann Kearney Cooke, kendine şu dört soruyu sormanı öneriyor: “En yakın olduğum üç kişi kim? Onlarla buluşmadan önce, onlarla birlikteyken ve onlar gittikten sonra nasıl besleniyorum? Onlardan beklentilerim neler? (Mesela, kötü bir gün geçirirken ve konuşacak birine ihtiyacım varken erkek arkadaşım benim için orada mı? Onunla zaman geçirmek ve sohbet etmek istediğimde televizyonu kapatıyor mu? Beni en son ne zaman gerçekten dinledi?) Son olarak, bu insanlar beklentilerimi karşılamadığında diyet programımdan sapmadan ne yapabilirim?” Annen yoğun bir iş gününde çene çalmak için seni arayabilir ve seni kızdırabilir; en iyi arkadaşınla buluştuğunda margarita içmiş olmaktan ötürü pişmanlık duyuyor olabilirsin. Olasılıklar sonsuza kadar çoğaltılabilir. Ama önemli olan bir kere bu duyguyu tanıdıktan sonra, stratejini buna göre geliştirmen: Annenin telefonunu müsait olduğunda aç veya daha sonra ara. Arkadaşınlaysa içki içmek yerine akşam yemeğine çık.

1
2
3
4
5
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.