Kadınların Saklama Kapları ile Yaşadıkları Aşk

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

Türkiye’de zaman zaman karikatürlere de konu  olan, özellikle annelerin, saklama kaplarına olan merakı, saklama kabı üreticilerinin yanı sıra bu durumun psikolojik nedenleriyle de ilgilenenlerin  ilgisini çekiyor.

 

1-Annelerin düzen arzusunun, bütün dünyayı saklama kaplarına yerleştirip dolaplara istiflemeyi istemesi, konusunda tetikleyici olduğu düşünülüyor.

umut-sarikaya-saklama-kabi

2-Annelere has; koruma, sarıp sarmalama davranışlarına sebep olan güdülerin de bu konuda etkili olabileceği düşünülüyor.

 

3-Başka bir görüşe göre yokluk zamanlarını görmüş cefakâr annelerin israfı engellemek için geliştirdiği daha sonrasında kendinden sonraki jenerasyona kendiliğinden aktarılan bir yöntem.

 

4-Anneler tarafından 21. yüzyılın  en önemli icadı muamelesi gören saklama kaplarının gelişimi ve çeşitlenmesi de hızlı bir seyir izliyor.

umut-sarikaya-anneler-cartedor

5-Kimi zaman bir yoğurt kabı, kimi zaman bir dondurma kabı akşamdan kalma yemeklerin muhafazası için ya da kahvaltılıkların kuruyup bozulmasını engellemek besinlerin kokularının birbirine sinmesinin önüne geçmek için her yaştan  anne tarafından kullanılagelmekteyken…

 

6- Bugün her boydan, her renkten, her şekilden saklama kabına market raflarında pazar tezgahlarında ulaşmak mümkün.

item_s_c_58_2792

7- Geçmiş yıllarda israfı önlemek amacıyla kullanılan saklama kapları; annelerde hastalık derecesine varan saklama kabı satın alma isteğiyle, bugün önemli bir tüketim ürünü haline gelmeye, geniş bir kalite-fiyat yelpazesiyle tüketim malzemeleri arasında yerini almaya başladı.

 

More from the blog

Daha Sağlıklı Olmak için Yiyebileceğiniz 7 Kuruyemiş

Kuruyemişler protein, sağlıklı yağlar ve antioksidanlarla dolu sağlıklı atıştırmalıklardır. Dengeli bir beslenmede meyve, sebze ve kepekli tahıl yemenin yanı sıra, mükemmel bir ara öğün...

Bayramda alternatif tatlı: Soğuk baklava

Soğuk baklava, bayramda büyük rağbet görüyor. Pandemi öncesine göre satışlar yüzde 60 oranında arttı.

“Yiwu Çin Ticaret Şehri” markası New York Times Square’de tanıtıldı

Çin'in 5 Kasım'daki 2. Uluslararası Uluslararası İthalat Fuarı'nın açılış gününde, “Yiwu Çin Ticaret Şehri” markası New York'taki Times Square'de tanıtıldı ve dünyanın dört bir...

Bir Fincan Kahve, Bir Yudum Mutluluk

The Mill kahve severlerin dünyasına, dumanı üstünde tüten sıcak ve içten bir gülümseme vaadiyle merhaba diyor.