Kadınlar siyasette yükseliyor

Kadınlar siyasette yükseliyor
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Ülke yönetiminde kadınlar daha fazla söz sahibi oluyor.

2014 yerel seçimleri kadın adayların yükselişleriyle son buldu ve bir çok aday belde ve Büyükşehir belediye başkanlıklarını kazandı…

Gaziantep – Fatma Şahin

AK Parti’nin önemli isimlerinden biri Fatma Şahin… Partide kadın kolları genel başkanlığı yaptı. Yerel seçimlerden önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapan Şahin, aile ve şiddet konusunda kemikleşmiş sorunlara çözüm için çeşitli projelere imza attı. ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine İlişkin Kanun’ onun Bakanlığı döneminde yürürlüğe girdi. Fatma Şahin, memleketi Gaziantep’ten seçime girmek için Bakanlık görevinden ayrıldı. Yüzde 50’nin üzerinde oy oranıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesine başkan seçildi.

Fatma Şahin
Fatma Şahin

Aydın – Özlem Çerçioğlu

Kısa bir süre önce büyükşehir olan Aydın Belediyesinin CHP’li Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, bu seçimlerde de koltuğunu kaybetmedi ve bu kez, büyükşehir olan Aydın’a Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Özlem Çerçioğlu
Özlem Çerçioğlu

Konya Meram – Fatma Toru

Konya merkez Meram ilçesinde de AK Partili aday Fatma Toru belediye başkanı seçildi. Gazetecilere konuşan Fatma Toru, ‘Türkiye’de ilkleri yaşıyoruz. Bireysel inanç ve tercihlerinden dolayı şu ana kadar siyasal ve kamusal alanda hakettiği yere ulaşamayan hanımlarımız adına öncü konumundayız. Belli bir misyonumuz var. Bu misyonumuzla inşaallah seçimden sonra da duruşumuzu koruyarak, başarımızı sergileyeceğiz’ dedi. Toru, vizyonu ile kadınların yolunu açmış olduğunu vurgulayarak, bu sonuçlarla kadınların aktif siyaset yolunu daha güçlü şekilde açmış olacaklarını aktardı.

Fatma Toru
Fatma Toru

Diyarbakır – Gültan Kışanak

Yüzde 40 kadın kotasını uygulayan BDP, Diyarbakır’daki seçim yarışını, parti yönetiminden Gültan Kışanak’la kazandı. Elazığ doğumlu olan Kışanak, kadın hareketinin de önemli isimlerinden. Diyarbakır’lı değil ama Diyarbakır halkı onu çok iyi tanıyor; çünkü 5 yıl boyunca Bağlar Belediyesi’nin sosyal proje danışmanlığını yaptı. Kentin ilçelerini, köylerini, sokaklarını adım adım dolaştı ve karşılığını yüzde 50’nin üzerinde oyla aldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin başkanı oldu. Şimdi Gültan Kışanak’ın öncelikli hedefi, kentte kadın ve çocuklar için sosyal projelerini hayata geçirmek. Kışanak, belediye başkanlığı görevini KCK davası nedeniyle 3 yıl 3 ay hapis yatan Kürt siyasetçi Fırat Anlı’yla birlikte yürütecek. Eş Başkan Anlı, fiili olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başkanvekilli olacak.

Gültan Kışanak
Gültan Kışanak

Hakkari – Dilek Hatipoğlu

Hakkari’de de belediye başkanlığı seçimlerini BDP adayı Dilek Hatipoğlu kazandı. Hakkari’nin ilk kadın belediye başkanı olan Hatipoğlu, İşletme Fakültesi mezunu. Muş doğumlu olan Hatipoğlu, seçimlere BDP’nin kadın kotasıyla girdi.

Dilek Hatipoğlu
Dilek Hatipoğlu

BDP’de kadın zaferi

BDP’nin kadın zaferi Diyarbakır ve Hakkari ile sınırlı kalmadı. 6’sı Diyarbakır ve 3’ü Şırnak olmak üzere BDP’nin kadın adayları 20 ilçede daha resmi olmayan sonuçlara göre Belediye Başkanlığını kazandı.

En genç belediye başkanı

Türkiye’nin en genç kadın Belediye Başkanı da BDP’den seçildi. Diyarbakır’ın Lice ilçesinde BDP’nin 25 yaşındaki adayı Rezzan Zoğurlu belediye başkanı seçildi.

Rezzan Zoğurlu
Rezzan Zoğurlu

Cizre’de rekor oy

Şırnak’ın Cizre ilçesinde BDP’nin 27 yaşındaki adayı Leyla İmret rekor oy alarak, yüzde 83 ile belediye başkanı oldu.

Kadınlar siyasette yükseliyor
Kadınlar siyasette yükseliyor
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.