Kadınlar için ücretsiz HPV-DNA taraması

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Rahim ağzı kanserine yol açan HPV enfeksiyonunu önleyebilmek için aile hekimliğinde ücretsiz olarak ‘HPV-DNA taraması’ yapılabilecek.

Türkiye genelinde aile hekimlerince  kadınlarda görülen rahim ağzı kanserine yol açan HPV enfeksiyonuna karşı yeni ve  etkin bir tarama metodu olan ”HPV-DNA taraması” yapılacak.
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat  Gültekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadınlarda görülen rahim ağzı  kanserlerinin HPV (Human Papilloma Virus) HPV adı verilen bir enfeksiyon  nedeniyle geliştiğini söyledi.
Bu enfeksiyon vücuda yerleştikten 5-6 yıl sonra rahim ağzında hücresel  bozukluklara neden olduğunu anlatan Gültekin, bunun 10 yıl içerisinde kansere yol  açabileceğini ifade etti.
Rahim ağzının uzun yıllardır  ”smear” adı verilen sürüntü örneğiyle  tarandığını belirten Gültekin, ancak  bu taramanın özellikle  kalabalık nüfuslu  ülkelerde yaygınlaştırılması, uygulanabilirliği ve kalite denetiminde zorluklar  yaşandığını kaydetti. Gültekin şöyle devam etti: ”Son yıllardaki  gelişmeler neticesinde rahim ağzı kanseri  taramalarında  HPV virüsünün DNA’sının  taranabileceği ispatlandı. Bu yöntem,  İngiltere, İtalya, Amerika,Meksika gibi bir çok ülkelerde tarama programlarına  dahil edildi. Türkiye’de rahim ağzı kanserleri taramalarında yeni ve etkin bir  metot olan HPV DNA testini kullanmaya başlayacak ve dünyada bu uygulamayı  kullanan öncü ülkelerden biri olacak. HPV- DNA testlerinde klasik smear ile  kıyaslandığında  kanser saptama oranları daha yüksek ve tarama sonucunda kanserin  negatif olması durumunda  tahmin gücü de yüksek. Bu yöntemde DNA teknolojisi  kullanıldığı için insan kaynaklarını da verimli kullanıyoruz”
Türkiye genelinde 2 laboratuvarda hizmet verilecek
Türkiye genelinde biri Ankara’da diğeri İstanbul’da olmak üzere iki  ulusal HPV analizi laboratuvarının hizmet vereceğini bildiren Gültekin,  laboratuvarların Mayıs ayı itibariyle çalışır hale geleceğini ifade etti.
Bu kapsamda vatandaşların da Mayıs ayından sonra rahim ağzı kanser  taramalarını yaptırmak için aile hekimine başvurabileceğine dikkati çeken  Gültekin, bu testlerin ücretsiz yapılacağını ve aile hekimleri aracılığıyla  laboratuvarlara gönderileceğini bildirdi.
Gültekin, ”81 ilde tüm aile hekimlerine bu testlerin dağıtımı  yapılacak. Analizleri söz konusu iki laboratuvarda  yapılacak. Hastalardan alınan  örneklerde HPV’nin olup olmadığını, varsa  hangi genotipe ait olduğu tespit  edilecek, aynı örnek üzerinde  refleks smeari de çalışılacak, 10 gün içerisinde  tüm raporlar aile hekimlerine bildirilecek” dedi.
”Projeyle ‘HPV haritası’nı da çıkarmış olacağız” 
Söz konusu projeyle 81 ilde aynı zamanda HPV Türkiye haritasını da  çıkarmış olacaklarını ifade eden Gültekin, Türkiye’nin bütün illerindeki aile  hekimlerinin bu hizmeti vereceğini kaydetti.
Rahim ağzı kanserinin kadınlarda en çok görülen kanserler arasında ilk  10’da yer aldığına işaret eden Gültekin, Dünya sağlık Örgütü’nün rahim ağzı  kanserlerinde tarama yapılması önerdiğini ve taramaların 30 yaş üstü kadınlarda 5  yılda bir kez yapıldığını söyledi.
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu olarak kadınların tüm kanser taramalarının  Aile Hekimliği ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve eğitim Merkezi (KETEM) ile ile  işbirliği içinde yapmak istediklerini vurgulayan Gültekin, ”81 ilde 134 KETEM  ile birlikte aile hekimlerimizi, Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) ile birlikte  kanser taramalarına katkıda bulunacak. Bizim için ulaşılabilirlik çok önemli,  vatandaşın en yakın yerde bu hizmete ulaşmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.